Lembergs piedāvā savu risinājumu mediķu atalgojuma jautājumā

Laikā, kad mediķi, visticamāk, nesaņems solīto algas pieaugumu, Ventspils mērs Aivars Lembergs ir iezīmējis precīzus soļus, kas jādara Latvijas valdībai ar premjeru Krišjāni Kariņu (JV) priekšgalā, lai nodrošinātu, ka Latvija nepaliek bez veselības aprūpes.

Lembergs norādīja, ka vispirms ir jāpilda likums, par ko vienbalsīgi nobalsojusi Saeima un kas paredz, ka valsts finansējumam veselības aprūpes darbinieku darba samaksas paaugstināšanai vidēji gadā jāpieaug par 20 procentiem, nosakot, ka 2020. gadā tie 190 miljoni eiro.

“Tas ir likumā ierakstīts. Starpība ar šobrīd piešķirto ir 60 miljoni. Jautājums – likums ir jāpilda vai nav jāpilda? Tas ir Kariņam pienākums [pildīt likumu],” norādīja Lembergs.

Otrkārt esot jāparūpējas, ka mediķi paliek Latvijā. “Tie, kas ir kļuvuši par mediķiem, viņi visi ļoti labi zina svešvalodas. Droši vien pārsvarā angļu, bet ir arī tādi, kas mācās franču un vācu valodu, un pieprasījums pēc ārstiem rietumvalstīs ir ļoti liels. Viņiem nav nekādu šķēršļu aiziet strādāt uz bagātajām rietumvalstīm, kur viņi par to pašu darbu un kvalifikāciju saņems trīs līdz četras reizes vairāk,” skaidroja politiķis.

“Kāds tam visam ir rezultāts? Rezultāts ir tāds, ka jau šobrīd slimnīca ir, palātas ir, slimnieku ir, bet mediķu nav. Citiem vārdiem, ir jāpieliek nauda, lai jaunie ārsti nebrauc prom. Ja viņi aizbrauks, tad nebūs alternatīvas. Jūs aicināsiet zviedru ārstu, kuram būs jāmaksā piecas reizes vairāk?” retoriski vaicāja Lembergs.

Tāpat, pēc politiķa domām, valstij ir jākontrolē tas, kas notiek veselības nozarē un jāseko līdzi tam, kur paliek piešķirtais finansējums.

“Medicīnas pakalpojumi, ko sniedz slimnīcas, ģimenes ārsti un vēl virkne citi, tas ir valsts pasūtījums. Tas, kas pasūta tam vajag kontrolēt pasūtījuma izpildi. Tas ir Kariņa kā premjera pienākums šādu kārtību nodrošināt. Pie tam premjera Kariņa partijas biedri ir ļoti ilgus gadus bijuši veselības ministri un tas nozīmē, ka tai laikā tas darbs nav pienācīgi izdarīts. Tā kā Kariņš lai meklē vainīgos savā dārziņā, ko sauc par Latvijas valdību,” rezumēja Lembergs.

Lai arī Lembergs uzsver, ka Saeimas deputātiem jau sen bija jāizpilda mediķiem solītais, nekad neesot par vēlu sākt rīkoties. Vai valdības pārstāvji ieklausīsies pieredzējušajā politiķī vai tomēr izvēlēsies turpināt iet veselības aprūpes iznīcības ceļu?

Foto: F64

Komentāri