60 – 65 gadus veca Rīgā dzīvojoša sieviete, kura vēlas vienkārši parunāt par dzīvi. Tāds ir visbiežākais zvanītājs uz līniju “Parunāsim”, kas radīta cilvēkiem, kuri jūtas vientuļi un vēlas ar kādu parunāties. Pastiprinoties Covid-19 ierobežojumiem, līnijas operatori novēro, ka emocionālu spriedzi, vientulību un nepieciešamību izrunāties meklē aizvien gados jaunāki cilvēki. 2020. gadā kopējais saņemto zvanu skaits pieaudzis par 24% un vidējais sarunas ilgums palielinājies no 24 līdz 29 minūtēm.
Uzņēmuma “Sonido” sociālais projekts “Parunāsim” tika radīts 2018. gada rudenī, lai cilvēkiem, kas jūtas vientuļi, būtu iespēja kādam piezvanīt un tikt uzklausītam. Kopš tā laika uz tālruņa līniju 26564564 zvanīts 6546 reizes. 2020. gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, zvanu skaits pieaudzis par 24% – uz līniju “Parunāsim” šogad zvanīts vairāk nekā 3500 reižu.
“Veidojot projektu “Parunāsim”, bijām iedomājušies, ka cilvēki lielākoties zvanīs, lai dalītos bēdās, stāstītu par problēmām, kas viņus piemeklējušas. Arī šādi zvani mums pienāk, tomēr 60% vēlas vienkārši parunāt par dzīvi. Zvanītāji stāsta par savām ikdienas gaitām, dalās priekā – viņi vēlas ar kādu aprunāties par to, kas notiek viņu dzīvē, kā viņi jūtas,” stāsta uzņēmuma “Sonido” īpašniece Inga Muižniece.
Visbiežāk zvanītāji ir no Rīgas, galvaspilsētai seko Cēsis, Saldus un Jelgava. Pārsvarā zvana vecāka gadagājuma cilvēki, kuriem tālrunis joprojām ir galvenais saziņas veids ar ārpasauli, tomēr šogad būtiski pieaudzis arī gados jaunu zvanītāju skaits. Deviņas no desmit zvanītājiem ir sievietes. 90% zvana atkārtoti, jo teju visi pēc sarunas atzīst – tā bijusi vērtīga. Vienas sarunas maksimālais ilgums ir 40 minūtes un, kā atzīst vairāki regulārie zvanītāji, tās viņiem ir vērtīgākās minūtes dienā. Kopš oktobra vidus uz līniju “Parunāsim” iespējams zvanīt arī nedēļas nogalēs.
Par līnijas “Parunāsim” operatoriem strādā cilvēki ar invaliditāti, ar empātiju uzklausot ikvienu zvanītāju. Sociālā iniciatīva atzinīgi novērtēta gan Latvijā, gan starptautiskā mērogā. Tikko noslēdzies konkurss “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam”, kuru jau sesto gadu rīko Latvijas Republikas Tiesībsargs sadarbībā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” un Latvijas Nacionālo bibliotēku. Šogad galveno balvu individuālā snieguma kategorijā nominācijā “Nodarbinātības veicinātājs” ieguva Sonido īpašniece Inga Muižniece.
Gada nogale ir laiks, kad daudz tiek runāts par ģimeni un kopā būšanu – parasti šis laiks ir īpaši smags vientuļiem cilvēkiem. Šogad daudzi no mums nevarēs apciemot ģimeni kā ierasts, tāpēc svarīgi atrast veidus, kā panākt šo kopā būšanas sajūtu attālinātā veidā. Viens no vienkāršiem, bet iedarbīgiem veidiem, kā veltīt uzmanību saviem mīļajiem, ir telefona zvans.
“Mēs aicinām neaizmirst savus seniorus – vecākus, vecvecākus, skolotājus, kolēģus, draugus – un iepriecināt viņus ar vēstuli vai zvanu, un, ja iespējams, aizvest līdz mājas durvīm paciņu ar viņiem nepieciešamo. Ja jūtat, ka kāds cilvēks jūsu paziņu lokā vēlētos parunāties biežāk, atgādiniet viņiem par iespēju piezvanīt uz līniju “Parunāsim”. Patiesa uzmanība un ieklausīšanās ikvienam ir ļoti svarīga,” uzsver Inga Muižniece.
Sonido piedāvā arī iespēju iegādāties pakalpojumu “Uzdāvini sarunu biedru”, kur iespējams izvēlēties piemērotāko sarunas laiku un tēmu. Piemēram, zvanu centra operators var piezvanīt un atgādināt senioram iedzert zāles vai iziet pastaigā, palasīt priekšā mīļāko žurnālu vai aprunāties par viņam tuvu tēmu.
Ikviena organizācija vai privātpersona, kas vēlas atbalstīt sociālo projektu “Parunāsim”, tiek laipni aicināti ziedot šim mērķim, par to saņemot “paldies” kartīti. “Parunāsim” var atbalstīt, arī ziedojot mobilajā lietotnē “Mobilly”.