Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) nepiekrīt Zāļu valsts aģentūras (ZVA), Imunizācijas valsts padomes (IVP) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apgalvojumam, ka LVSADA ir izplatījusi maldinošu paziņojumu, kas nav balstīts zinātniskos datos.
LVSADA š. g. 3. augustā vērsa sabiedrības uzmanību uz diviem būtiskiem jaunumiem: vakcinācija pret Covid-19 nav vienādi droša visās vecuma grupās un diemžēl daudzos gadījumos nepasargā pret atkārtotu inficēšanos.
Pirmajā gadījumā informāciju pamato jauni dati, kas pieejami Amerikas Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā. Īpaši tas attiecas uz 12 – 17 gadus veciem jauniešiem, kuriem miokardīta risks pārsniedz hospitalizācijas risku aptuveni sešas reizes (Atsauce uz zinātniskas informācijas avotu: John M. Mandrola. Vaccine-Induced Myocardotis Concerns Demand Respect, Not Absolutism. Medscape. July 01, 2021).
Otrajā gadījumā jaunākā zinātniskā informācija liecina, ka aptuveni puse inficēšanās gadījumu, ko izraisījis koronavīrusa delta variants, ir konstatēta starp pilnībā vakcinētiem cilvēkiem. Vienlaikus ir konstatēts, ka vakcinācija labi pasargā pret smagu saslimšanu ar Covid-19 (Atsauce uz zinātniskas informācijas avotiem: Damian McNamara. Delta Variant Key to Breakthrough Infections in Vaccinated Israelis. Medscape. July 07, 2021; Ardhana Aravindan and Chen Lin. Vaccinated People Make Up 75% of Recent COVID-19 Cases in Singapore, but Few Fall Ill. Medscape. July 26, 2021).
ZVA, IVP un SPKC nav atspēkojusi nevienu no LVSADA uzrādītajiem zinātniskās informācijas avotiem; šo institūciju 4. augusta paziņojumā veltīgi meklēt atsauces uz zinātniskām publikācijām. Toties paziņojums satur vairākas neprecizitātes. Piemēram, apgalvojums “Atbilstoši Eiropas Zāļu aģentūrā apstiprinātam šo vakcīnu aprakstam un lietošanas instrukcijai pēc vakcinācijas ar mRNS tehnoloģijas vakcīnām ļoti retos gadījumos novērots miokardīts un perikardīts” atbilst patiesībai tikai daļēji. Apraksta sadaļā “4.8 Nevēlami efekti” miokardīts un perikardīts ir atzīmēts kā blakne, kuras biežums nav zināms. Tas nozīmē, ka galīgo lēmumu par to, cik šī blakne ir reta (vai bieža) vēl tikai pieņems.
LVSADA priekšsēdētājs, habilitēts medicīnas doktors Valdis Keris secina: “Izskatās, ka konkrētajā gadījumā nevis LVSADA, bet gan ZVA, IVP un SPKC ir tās, kuras paudušas maldinošu apgalvojumu bez pietiekama zinātniska pamatojuma!”
LVSADA, atšķirībā no oponentiem, nepretendē uz tiesībām izteikt vienīgo pareizo viedokli. Taču LVSADA aicina uz atklātu un godīgu diskusiju par vakcinācijas pret Covid-19 drošību un efektivitāti, izmantojot starptautiski atzītus zinātniskus datus, kas iegūti iespējami nesen un nav pakļauti politiskai vai komerciālai ietekmei.