Ministru kabineta sēdē tika skatīts informatīvais ziņojums par veidiem, kā samazināt sadales sistēmas operatora “Sadales tīkls” (ST) un pārvades sistēmas operatora “Augstsprieguma tīkls” (AST) pagājušā gada nogalē pieteiktos tarifus.
Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) priekšlikumi ļauj sākotnēji piedāvāto pieauguma lēcienu summāri samazināt uz pusi, rosinot operatoriem neņemt vērā jeb norakstīt daļu no iepriekšējo periodu zaudējumiem, kā arī piešķirt valsts atbalstu abiem uzņēmumiem ar mērķi ierobežot elektroenerģijas cenu straujo pieaugumu līdz 31. decembrim.
Tāpat KEM rosina pārskatīt tarifu struktūru ar mērķi īstenot līdzsvarotas tarifu izmaiņas dažādu lietotāju grupām, kas gan aicinās lietotājus izvēlēties sev nepieciešamo pieslēguma jaudu, gan stimulēs elektroenerģijas ražošanu un nodrošinās Latvijas uzņēmumu konkurētspēju Latvijā. Šāda tarifu struktūra stimulēs efektīvu tīkla noslodzi, samazinās kopējās operatoru izmaksas un dos vairāk iespējas jauniem pieslēgumiem.
Nākošie soļi paredz atbilstošo normatīvo aktu izstrādi, lai varētu ieviest šos ārpuskārtas koriģējošos pasākumus – operatori varētu iesniegt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai atbilstoši precizētus tarifu projektus un AST un ST tarifi stātos spēkā vienlaicīgi no 1.jūlja. Šim procesam jābūt saskaņotam.
Augstās elektroenerģijas cenas, patēriņa izmaiņas un attiecīgi iepriekšējo gadu zaudējumi, saistāmi ar ārkārtējiem apstākļiem – COVID19 ietekme uz ekonomisko aktivitāti, Krievijas iebrukums Ukrainā un tā ietekme uz energoresursu cenām. Šie ir ārkārtējie apstākļi, kas veido pamatu izvērtēt ārpuskārtas mehānismu nepieciešamību tarifu pieauguma ierobežošanai un reģionālās konkurētspējas stiprināšanai.
Jau ziņots, ka 2022. gada rudenī iesniegtajā AST pārvades tarifu projektā plānots palielināt vairāk kā divkārtīgi, savukārt “Sadales tīkls” tarifu projektā bija plānots palielināt par vidēji 75%.