ZZS: Latvijā pārtikas cenas pārsniedz citu ES valstu līmeni

Salīdzinot ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm, Latvijā pārtikas cenas augušas straujāk, liecina datu apkopojums, kas rāda arī to, ka vairāki pirmās nepieciešamības produkti mūsu valstī ir dārgāki nekā citviet.

Kā uzsver Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Viktors Valainis, ikviens, ieejot veikalā, var secināt, ka ikdienas patēriņa produkti kļūst arvien dārgāki un līdz ar to pie kases jāmaksā vairāk.

„Eurostat” dati liecina, ka pārtikas inflācija mūsu valstī šogad maijā bija 17.4%, kamēr ES vidēji – 15.1%, tai skaitā tādās turīgās valstīs kā Beļģija – 16.4%, Vācija – 15.4%, Nīderlande – 15.%, Francija – 15%, Somija – 12%, Dānija – 10.7%.

Ja apskata atsevišķas produktu grupas, Latvijā dramatisks kāpums maijā ir bijis maizes cenām – par 33.5%, kamēr ES vidēji maizes cenas pieaugušas vairāk nekā uz pusi lēnāk – par 14%, bet, piemēram, piena produktu grupā sviestam Latvijā cenas kāpušas par 10%, bet ES vidēji – par 1.5%.

Kā atzīmē V.Valainis, vērtējot pārtikas pieejamību īpaši svarīgi, ir ņemt vērā gan produktu cenas, gan iedzīvotāju ienākumu līmeni. Ja Latvijā pēc statistikas datiem vidējā darba samaksa pirms nodokļu nomaksas šogad ir nedaudz virs 1400 eiro, tad piemēram, Vācijā minimālā darba samaksa pārsniedz 1900 eiro, bet vidējā – 4 105 eiro. „Tas nozīmē, ka mūsu iedzīvotāji ir spiesti arvien lielāku daļu ienākumu tērēt pamatvajadzībām – pārtikas iegādei, citas vajadzības atstājot novārtā,” secina V.Valainis.

Dati par atsevišķu produktu cenām Eiropas valstīs liecina, ka, neskatoties uz Latvijas salīdzinoši zemo ienākumu līmeni, pārtika maksā tikpat vai pat dārgāk nekā turīgākajās valstīs.

Piemēram, kilograms miltu mūsu valstī maksā ap 1.95 eiro, kamēr Lietuvā 1.59 eiro, Francijā – 1.29 eiro, Vācijā – 1.75 eiro, Spānijā 1.56 eiro, Polijā – 90 centus, Zviedrijā – 1.53 eiro. Par litru 2% piena Latvijā vidēji jāmaksā 1.39 eiro, kamēr francūžiem, kuriem minimālā alga ir 1700 eiro mēnesī, bet vidējā alga virs 4000 eiro, tas izmaksā 1,26 eiro.

Arī olas lētāk nekā Latvijā var iegādāties, piemēram, Vācijā un Polijā: kamēr mūsu valstī desmit olas maksā vidēji 3.1 eiro Vācijā – 2.5 eiro, Polijā – 2.7 eiro.

Arī kilograms putnu gaļas citās ES valstīs izmaksās lētāk nekā Latvijā: kamēr mūsu valstī tas maksā vidēji 5 eiro, Čehijā – 3.79 eiro, Polijā – 4.28 eiro, Spānijā – 4.5 eiro.

ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs uzskata, ka šobrīd ir pēdējais laiks rīkoties, lai ierobežotu pārtikas cenas un lai Latvijas iedzīvotājus nedzītu nabadzībā.

„Citas valstis ir spērušas drosmīgus soļus savu iedzīvotāju atbalstam: samazinājuši nodokļus pārtikas precēm, noteikuši cenu griestus, kontrolē tirgotājus, lai tie nepiemēro nepamatotus uzcenojumus. Mūsu zemkopības ministrs tikai turpina rīkot apspriedes, bet konkrētu rezultātu nav,” uzsver V.Valainis.

No atbildīgā ministra ZZS sagaida aktīvu un mērķtiecīgu rīcību Latvijas ražotāju produkcijas nonākšanai lielveikalu plauktos. “Ir jāpanāk, lai iedzīvotājiem būtu pieejami vietējie produkti un lai tiem nebūtu noteikts pārmērīgs uzcenojums, padarot nekonkurētspējīgus ar ārvalstu analogiem. No tā iegūs visi: patērētāji, ražotāji un Latvijas tautsaimniecība kopumā,” norāda ZZS Saeimas frakcijas vadītājs.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro