Dažkārt finanšu plānošana ir izaicinājums pat pieaugušajiem, bet kā naudas pratību vislabāk iemācīt bērnam? Formula ir diezgan vienkārša – vecāku attieksme pret finansēm un atbildīga to pārvaldīšana būs vislabākais piemērs un palīgs bērna izpratnes veidošanai par naudu. Banka Citadele apkopojusi sešas lietas, kas palīdzēs vecākiem sarunās ar bērniem par finansēm.
“Nav jāgaida līdz atvase skolā sāks apgūt ekonomiku – ar bērnu par naudu jārunā jau no mazotnes. Vecāki ievērojami atvieglos savu dzīvi, ja laicīgi iesaistīs bērnu ģimenes budžeta plānošanā un ikdienas diskusijās par naudu. Turklāt, skaidrojot bērnam saprotamā valodā naudas likumsakarības, atvasei veidosies izpratne par to, ka “nauda kokos neaug”,” stāsta bankas Citadele Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.
Bērns labāk sapratīs naudas vērtību, ja viņam būs iespēja nopelnīt pašam. Lielisks veids, kā to panākt, ir uzdot konkrētus uzdevumus, par kuru paveikšanu atvase nopelnīs savu naudiņu. Vienojieties ar bērnu par uzdevumiem, un kādā laika posmā tie jāpaveic. Tās var būt rūpes par jaunāko brāli vai māsu, ēst gatavošana, dārza ravēšana, ogu lasīšana, mašīnas mazgāšana utt. Ja bērns veiksmīgi izpilda uzdoto, viņam par to jāsaņem atalgojums. Lai neradītu nepareizu priekšstatu par naudas pelnīšanu, labāk uzdot tādus darbus, kas nav bērna ikdienas pienākumi. Piemēram, nevajadzētu maksāt par labām atzīmēm skolā vai savas istabas sakārtošanu, lai neradītu priekšstatu, ka šie pienākumi jāveic naudas dēļ.
Runāt par naudu dažkārt ir sarežģīti. Turklāt mūsu kultūrā tas nav pieņemts. Tomēr iemācīt bērnam rīkoties ar naudu ir ne mazāk svarīgi, kā mudināt to nopelnīt. Bērnam jāapzinās, ka iztērēt var tikai tik, cik nopelnīts. Iesaistiet bērnu savas mājsaimniecības budžeta plānošanā. Pārskatiet izdevumu pozīcijas, kurām esat sadalījuši savas ģimenes ienākumus. Pēc tam kopīgi izdiskutējiet, kā jūs izvēlaties prioritātes un sadalāt ienākumus. Šādu sarunu laikā bērni bieži vien sniedz vērtīgas idejas.
Palīdzot bērnam izveidot personīgo budžetu, nevajadzētu aizmirst paskaidrot naudas krāšanas un taupīšanas nozīmi. Bērnam jāsaprot, ka ne vienmēr pietiks nauda, lai kāroto iegādātos uzreiz, taču tam var sakrāt. Kopīgi izrēķiniet, cik naudas ik mēnesi jāatliek, lai veiktu kādu lielāku pirkumu. Ar jauniešiem ir vērts runāt arī par ilgāka termiņa uzkrājumiem, piemēram, mācībām augstskolā.
Lai nopelnītā nauda nepazūd un bērns nekristu kārdinājumā to ātrāk iztērēt, labs palīgs ir savs bankas konts. Jau no skolas gaitu uzsākšanas atsevišķs bankas konts un sava maksājumu karte ir praktisks maksāšanas līdzeklis un stilīgs aksesuārs. Izmantojiet iespēju atvērt bērnam norēķinu kontu ar maksājumu karti un internetbankas pieslēgumu. Turklāt, piesaistot bērna karti savam kontam, varēsiet sekot līdzi atvases tēriņiem.
Labs darbs ir nenovērtējams. Mācīšana dalīties ar citiem ne tikai priecē līdzcilvēkus, bet arī sniedz bērnam morālu gandarījumu. Paskaidrojiet atvasei, cik būtiski ir palīdzēt tiem, kam tas ir vairāk nepieciešams. Ja ģimenes finansiālais stāvoklis to atļauj, apsveriet iespēju savam mājsaimniecības budžetam pievienot sadaļu – ziedojumi. Variet mudināt bērnu ziedot daļu no saviem ietaupījumiem trūcīgiem bērniem, labdarības organizācijām, dzīvnieku patversmēm utt. Ļaujiet bērnam pašam izlemt, ko viņš vēlas atbalstīt. Tādējādi atvase iemācīsies, ka ar naudu var ne tikai piepildīt savas vēlmes, bet arī palīdzēt citiem.
Pēdējais, bet ne mazāk svarīgais punkts – atbildīga aizņemšanās. Svarīgi bērnu iepazīstināt ar naudas aizņemšanās un atmaksas principiem, jo teju katram dzīvē var pienākt brīdis, kad konkrētu mērķu sasniegšanai ir nepieciešams aizdevums, piemēram, mājokļa vai auto iegādei. Pastāstiet, kāpēc kredīts jāizvēlas rūpīgi un apdomīgi, kā izvairīties no nepārdomātiem kredītiem, kā aizņemties atbildīgi un kādos gadījumos tiešām ir vērts to darīt.