64% Latvijas studentu saņem finansiālu atbalstu no ģimenes studiju laikā, liecina Swedbank veiktās aptaujas rezultāti. Taujāti par nepieciešamo budžetu, lai nosegtu visus sadzīves izdevumus, lielākā daļa aptaujāto studentu norāda, ka būtu nepieciešami vismaz 500 eiro (58%), taču pašlaik šāds ienākumu apmērs ir tikai katram trešajam studentam (37%), bet teju katram piektajam (17%) ienākumi nesasniedz pat pusi no vēlamās summas un ir līdz 200 eiro mēnesī.
Kā apliecina Swedbank veiktās aptaujas rezultāti, lielākā daļa (68%) Latvijas studentu paralēli studijām strādā algotu darbu, lai nosegtu savus ikdienas tēriņus, vienlaikus katrs desmitais students (15%) regulāri izjūt naudas trūkumu, kad dažkārt nepietiek pat pamatvajadzību segšanai, bet katram ceturtajam (23%) pietiek tikai pamatvajadzībām. Lielākos studentu ikdienas izdevumus veido pārtika, mājokļa izmaksas, kā arī transporta izdevumi.
“Gaidot nākamā mācību gada sākumu, sevišķi topošo studentu ģimenēs, ir būtiski arī laikus aprēķināt iespējamos izdevumus. Ņemot vērā, ka vidējās studiju izmaksas Latvijā ir aptuveni 2500 eiro, kopā ar ikmēneša izdevumiem viena studenta mācību gads Latvijā izmaksā ap 7500 eiro. Šādi papildus tēriņi ģimenes budžetā var būt ievērojams slogs lielai daļai iedzīvotāju, tāpēc aizvien vairāk vecāku par bērnu studijām sāk domāt jau no viņu dzimšanas brīža. Šogad mūsu klientu lokā lielākā daļa jeb 88% uzkrājumu bērnu nākotnei izvēlas veidot uz 10 vai vairāk gadiem. Turklāt šogad noslēgtajos līgumos vidējais maksājums, ko ik mēnesi vecāki atvēl šim uzkrājumam, salīdzinot ar pagājušo gadu, pieaudzis par 17% un sastāda 55 eiro,” skaidro Swedbank uzkrājumu produktu līnijas vadītāja Agnese Grāvelsiņa.
Mūsdienās arvien agrāk sāk krāt bērna nākotnei
Domājot par potenciālajiem ģimenes izdevumiem, bērnam sasniedzot pilngadību, jau vairāk nekā 30 000 Latvijas bērnu tiek veidots uzkrājums bērna nākotnei, vidēji uzkrājumu sākot veidot no bērnu 4 gadu vecuma. Tā liecina Swedbank apkopotie dati. Swedbank uzkrājumu produktu līnijas vadītāja Agnese Grāvelsiņa norāda, ka uzkrājumu bērnu nākotnei iespējams veidot līdz pat 21 gadu vecumam, ko visbiežāk izvēlās tie vecāki, kuri līgumus slēguši vēlāk. Tas skaidrojams ar valstī noteikto nosacījumu, ka nodokļa atmaksu 20% apmērā par bērnu uzkrājumu iespējams saņemt, ja tā līguma termiņš ir vismaz 10 gadi.