Īpašumi, kam nepieciešams remonts, visbiežāk pieejami par zemāku cenu, tādēļ šāds īpašums var kļūt par labu ieguldījumu nākotnē – to sakopjot un atjaunojot, īpašuma vērtība pieaugs. Taču pirms šāda īpašuma iegādes ieteicams rūpīgi to izpētīt – lai gan to nereti var iegādāties ievērojami lētāk, ir vairāki priekšnoteikumi, kas jāņem vērā, lai rezultātā nesanāktu par mājokli pārmaksāt. Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais skaidro, kam pievērst uzmanību, iegādājoties mājokli, kam nepieciešams remonts.
Izveido savu personalizēto hipotekāro kredītu
“Neremontēta mājokļa iegāde sniedz lielisku iespēju radīt savu dzīves telpu tieši tādu, kādu vēlaties. Ir dzīvokļu projekti, kuru starpsienu pārbīde ir praktiski neiespējama, bet ir projekti, kuri viegli padodas plānojuma maiņai. Šajā procesā svarīgi ir ne tikai koncentrēties uz sasniedzamo rezultātu, bet izvērtēt kopējās īpašuma izmaksas jau sākotnējā posmā. Kā ierasts, banka ir padomdevējs un ceļa biedrs šajā dažkārt sarežģītajā ceļā uz jaunu mājokli”, norāda Kaspars Sausais.
Kāda būs īpašuma vērtība nākotnē un pieprasījums pēc tā?
Nekustamais īpašums parasti ir viens no labākajiem ieguldījumiem. Taču, lai īpašumam augtu vērtība, ir svarīga ne tikai tā tehniskā un estētiskā kvalitāte pēc remonta, bet arī atrašanās vieta, infrastruktūra un citi aspekti, ko cilvēks pats nevar ietekmēt – jāapzinās, ka vienīgā patiesi ilglaicīgā īpašuma sastāvdaļa ir tā atrašanās vieta. Tāpēc tāpat kā pirms jebkura mājokļa iegādes rūpīgi jāizvērtē īpašuma atrašanās vieta un apkārtne, piemēram, vai tam ir ērta piekļūšana un tuvumā ir pieejams sabiedriskais transports, skola, bērnudārzs, vai īpašumi konkrētajā apkaimē ir pieprasīti un kādi ir apkārtnes attīstības plāni, kas varētu ietekmēt īpašuma vērtību nākotnē. Svarīgi, ka īpašumam būs pieprasījums, ja nākotnē to plānosiet pārdot vai izīrēt, un lai tobrīd ienākumi no izīrēšanas nosedz kredīta maksājumu par šo īpašumu.
Kādas būs faktiskās remonta izmaksas?
Izvēloties īpašumu, klients var vizuāli novērtēt tā tehnisko stāvokli, taču, ja vien viņš nav jomas eksperts, būs grūti noteikt, cik nopietni remontdarbi veicami un kādus finansiālus ieguldījumus tas prasīs. Iegādājoties neremontētu dzīvokli, visbiežāk ir ieteicams nomainīt visas komunikācijas (elektrības pievadi, kanalizācijas, ūdens stāvvadus un to elementus dzīvokļa ievaros), tas palīdzēs izvairīties no papildu izdevumiem nākotnē. Tādēļ, plānojot remonta izmaksas, nepieciešams iekļaut remonta maksimālo apjomu, nemēģinot ekonomēt uz kādu no elementiem. Piemēram, ja vecie elektrības vadi neiztur slodzi un “pārdeg” kā rezultātā tie ir jānomaina pēc remonta veikšanas, tas radīs ne tikai nepatīkamas situācijas un laika patēriņu, lai to novērstu, bet arī papildu izdevumus bojājumu novēršanā. Ja pašam nav praktiska pieredze ar remontdarbu veikšanu, bez pieredzējuša speciālista neiztikt, lai novērtētu kopējās izmaksas un spētu izvērtēt pirkuma finansiālo pusi. Svarīgi paturēt prātā, ka remontdarbi parasti izmaksā vairāk un aizņem ilgāku laiku nekā plānots sākotnēji.
Svarīgi izvērtēt arī mājas kopējo tehnisko stāvokli un plānotos remontdarbus. Vai ir plānoti lielāki mājas uzlabošanas darbi, kas prasīs papildus maksājumus pie apsaimniekošanas maksas.
Kur iegūt finansējumu īpašuma iegādei un remontam?
Katru nekustamā īpašuma kredīta pieprasījumu banka vērtē individuāli, ņemot vērā arī īpašuma tehnisko stāvokli. Ja tas ir labā tehniskā stāvoklī un nepieciešams tikai kosmētiskais remonts, banka īpašuma iegādei piešķir finansējumu standarta kārtībā, balstoties uz īpašuma tirgus vērtību, bet nelieliem remontdarbiem jau esošā mājoklī noderīgs var būt patēriņa kredīts. Taču gadījumos, ja klients vēlas iegādāties īpašumu, kam nepieciešami nopietnāki remontdarbi, banka vēlēsies pārliecināties, par kādiem līdzekļiem īpašumu plānots atjaunot – vai pircējam ir savi iekrājumi šim mērķim vai nepieciešams aizdevums no bankas. Vērienīgāku remontdarbu veikšanai nepieciešams bankai iesniegt remontdarbu tāmi.
Kā uzsver eksperts, piešķirot kredītu remontējama īpašuma iegādei, banka rūpīgi izvērtē klienta vēlmi un iespējas īpašumu savest kārtībā, jo jārēķinās, ka remonts prasa daudz enerģijas un līdzekļu. Taču rezultātā šāds dzīvoklis kļūs ne vien par īpašnieka prieku un lepnumu, bet arī par vērtīgu ieguldījumu nākotnei.