Sestdien, 27. oktobrī, no plkst. 11.00 līdz 16.00 Dabas muzejā notiks ģimenes diena, kurā stāstīsim par ģeoloģiskiem veidojumiem – vulkāniem.
Vulkāni ir seno romiešu uguns dieva Vulkāna vārdā nosaukti ģeoloģiski veidojumi, kas sastāv no magmas avota, pazemes ejas un šīs ejas virszemes atveres, ap kuru uzkrājas izvirdumu produkti, veidojot zemes virsas pacēlumu – konusu. Zinātnieki uzskata, ka pēdējo 10,000 gadu laikā ir darbojušies vismaz 1500 vulkāni uz sauszemes un vēl nezināms daudzums zemūdens vulkānu.
Šobrīd visā pasaulē regulāri izvirst 50–70 vulkāni.
Vulkānu darbības rezultātā mainās Zemes izskats, veidojas kalni, rodas jauni ieži, atmosfērā nokļūst liels daudzums gāzu un tvaiku, mainās apkārtnes temperatūras režīms, cieš cilvēki. Vulkāniskos procesus bieži pavada zemestrīces, izmainās pazemes ūdeņu režīms un notiek citas pārvērtības.
Ģimenes dienā stāstīs, kur un kā veidojas vulkāni, kāpēc notiek vulkānu izvirdumi, cik tie ir atšķirīgi, kuri ir bīstamākie vulkāni pasaulē. Katrs interesents tiks iepazīstināts ar vulkāniskajiem iežiem un to izmantošanu ikdienā. Būs iespēja arī veidot vulkāna uzbūves modeli.
Foto: Pixabay