Šodien klajā nāk jauna grāmata, kas veltīta Latvijas valsts simts gadiem. Tā apskata tieši valstiskumu un dažādus ar to saistītus aspektus. Grāmata ir vācu un latviešu autoru kopdarbs par svarīgākajiem atskaites punktiem Latvijas valsts tapšanā un attīstībā.
Vairāk par grāmatu LTV raidījumā “Rīta Panorāma”pastāstīja divi grāmatas sastādītāji – redaktors Ivars Ījabs un Ilgvars Misāns. Ivars Misāns ir latviešu vēsturnieks, LU profesors, speicializējies viduslaiku vēsturē, savukārt Ivars Ījabs ir politologs, LU acociētais profesors.
Projekts ir īpašs ar to, ka tas ir kopdarbs, kurā aptuveni līdzvērtīgos apjomos iesaistīti gan Latvijas, gan Vācijas kolēģi. Tādējādi grāmatu ir iespējams piedāvāt ne tikai latviešiem, bet arī starptautiskam lasītājam.
“No Vācijas un Latvijas ir sapulcēti labākie eksperti,” atzīst Ījabs. Viņš norāda, ka grāmatā nav apkopota “drausmīgi sausa akadēmiskā zinātne”. Viņa vārdiem, tas ir stāsts par noteiktiem Latvijas vēstures posmiem, sākot ar valsts dibināšanu, tautisko kustību, visām okupācijām, un turpinot ar padomju laiku, līdz par mūsdienu Latvijas ekonomikai, izglītībai un kultūrai.
Misāns sadarbību ar Vāciju skaidro ar vēsturiski pastāvošajām attiecībām. Vācu faktoru vēsturnieks min kā Latvijas vēsturē ārkārtīgi nozīmīgu. “Mums likās, ka Latvijas simtgade ir tāds notikums, par kuru būtu jāpastāsta plašāk arī vācu valodā runājošai publikai, jo trūkst mūsdienīgu stāstu un materiālu par Latvijas vēsturi,” atklāja vēsturnieks. Viņš arī uzsvēra, ka īpaša uzmanība grāmatā ir veltīta periodam pēc 1991. gada, parādot šo laika periodu kā iepriekšējās attīstības rezultātu.
“Šī grāmata ir vācu valodā iznākušās grāmatas tulkojums. Līdz ar to mēs akcentējam tos jautājumus, kas vairāk būtu interesanti vācu lasītājam, piemēram, vācbaltiešu faktors, 2. pasaules karš, holokausts, latviešu un krievu attiecības jaunākajos vēstures posmos,” pauž Misāns. Grāmata varētu būt interesanta ar to, ka tajā ir jauna informācija. Runājot par auditoriju, Ījabs min, ka to sapratīs arī neprofesionālis, kuram interesē konkrētais laika posms, kā arī skolēni un studenti.
Grāmatas atvēršas pasākums plānots šodien 18.00 Latvijas Nacionālajā Bibliotēkā.
Foto: Mansards