Tieslietu ministrija (TM) 2024. gada 6. augustā izsludināja grozījumus Ministru kabineta 2019. gada 10. decembra noteikumos Nr. 616 “Noteikumi par uzturlīdzekļu apmēru, ko izmaksā no Uzturlīdzekļu garantiju fonda” (turpmāk – Grozījumi).
TM piedāvā noteikt, ka no Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs katram bērnam līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai ir 115 euro un septiņu gadu vecumu sasniegušajiem bērniem – 140 euro mēnesī.
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) pilnībā piekrīt, ka ir jāpaaugstina uzturlīdzekļu apmērs, ko izmaksā no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF), vienlaikus LBAS norāda, ka piedāvātais pieaugums ir ārkārtīgi niecīgs un nepietiekams, lai nodrošinātu bērniem primārās vajadzības, nerunājot nemaz par bērnu dzīves kvalitātes paaugstināšanu.
Ņemot vērā, ka mājsaimniecībās lielākā daļa izdevumu ir pārtikai un mājoklim, uzturlīdzekļu pieaugumam ir jābūt atbilstošam šo patēriņa grupu inflācijai, bet jebkurā gadījumā ne mazākam kā vispārējam cenu pieaugumam. Kā liecina Centrālā statistikas biroja dati[1], patēriņa cenu pārmaiņas 2024. gada jūlijā salīdzinot ar 2020. gada janvāri ir 33.8%, patēriņa grupai ’01 Pārtika un bezalkoholiskie dzērieni’ ir 45.3%, patēriņa grupai ’04 Mājoklis, ūdens, elektroenerģija, gāze un cits kurināmais’ ir 42.5%.
Papildus vēršam uzmanību, ka ar grozījumiem Civilprocesa likumā ir samazināts ieturējumu apmērs parādniekiem, kuri nemaksā uzturlīdzekļus. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja parādnieks labprātīgi nemaksās uzturlīdzekļus, valstij būtu jānodrošina efektīvāka bērnu interešu aizsardzība ar UGF starpniecību.
Ņemot vērā iepriekš minēto, LBAS aicina paaugstināt uzturlīdzekļu apmēru, ko izmaksā no Uzturlīdzekļu garantiju fonda par 45.3%, t.i., noteikt, ka no Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs katram bērnam līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai ir 156 euro un septiņu gadu vecumu sasniegušajiem bērniem – 187 euro mēnesī.