Izziņoti Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominanti, balvu par mūža ieguldījumu saņems režisors Pēteris Krilovs

Piektdien, 10. janvārī, pulksten 11.00 kinoteātrī “K. Suns” notika preses konference, kurā tika izziņoti Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominanti.

Preses konferencē piedalījās: Latvijas Republikas kultūras ministre Agnese Lāce, Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma, Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” producente Marta Bite, Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” spēlfilmu un animācijas filmu atlases komisijas eksperte, Riga IFF radošā direktore Sonora Broka, Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” dokumentālo filmu atlases komisijas eksperts operators Kaspars Braķis.

Visvairāk nominācijas – divpadsmit – saņēmusi režisora Dāvja Sīmaņa pilnmetrāžas spēlfilma “Marijas klusums” un vienpadsmit nominācijas daudzsēriju filmai “Pansija pilī”. Deviņas nominācijas – daudzsēriju filmai “Dumpis” un spēlfilmai “Mūžības skartie”, savukārt spēlfimai “Cildenie” septiņas nominācijas. Animācijas filmu kategorijā ar septiņām nominācijām priekšā pārliecinoši izvirzījusies animācijas filma “Straume”, savukārt dokumentālo filmu kategorijā līdere ar piecām nominācijām ir dokumentālā filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks”. Tagad nominantus vērtēs starptautiska žūrija, un laureāti tiks paziņoti Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” pasniegšanas ceremonijā Dailes teātrī 4. februārī.

Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominanti
Nacionālā kinobalva “Lielais Kristaps” par mūža ieguldījumu filmu mākslā tiks piešķirta latviešu režisoram, scenāristam, producentam, pasniedzējam un jauno kinomākslas talantu mentoram Pēterim Krilovam. Viņš ir viens no vadošajiem Latvijas kino veidotājiem, kura darbi kļuvuši par nozīmīgu mūsdienu latviešu kinematogrāfijas daļu. Viņš ir ne tikai teātra un kino profesionālis, ievērojams skatuves mākslas pedagogs, bet arī radošs līderis, kura ieguldījums Latvijas kultūras attīstībā ir nenovērtējams.

“Mēs ārkārtīgi lepojamies ar animācijas filmas “Straume” panākumiem, taču ne mazāk lepniem mums ir jābūt par visiem darbiem, kas šogad pieteikti “Lielajam Kristapam!” Latvijā ir ļoti talantīgi kino veidotāji, kuru darbs atbalsojas arī plaši starptautiskajā telpā. No Kultūras ministrijas puses ne vien šobrīd, bet arī iepriekš esam domājuši par papildu atbalstu kino nozarei un ticu, ka līdz ar “Straumes” panākumiem vārdi tiks pārvērsti darbos,” norāda kultūras ministre Agnese Lāce.

Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” producente Marta Bite saka: “Gada sākums ir zīmīgs ar vairākiem filmu nozarei nozīmīgiem notikumiem. Filmas “Straume” prestižā atzinība, kas nosaka jaunu etalonu Latvijas kino pasaulē. Ir sācies Jura Podnieka gads, kura ietvaros notiks ievērojamā latviešu dokumentālā kino režisora dzīves un daiļrades atzīmēšana. “Lielā Kristapa” ietvaros notiks diskusija par dokumentālo kino, kā arī tiks pasniegta Jura Podnieka vārdā dēvēta balva labākajai dokumentālajai filmai. Ir uzsākta nozīmīga diskusija par filmu uzņemšanas ētiku. Latvijas Kinematogrāfistu savienība kā plašākā nozares nevalstiskā organizācija vadīs diskusiju par ētikas principiem, apvienojot dažādas iesaistītās puses, kas ikdienā saskaras ar unikālām dilemmām filmēšanas laukumā. Šie notikumi uzsver Latvijas filmu nozares konkurētspējīgo un dinamisko garu, kā arī apliecina apņemšanos veicināt dialogu un izaugsmi.”

Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” spēlfilmu un animācijas filmu atlases komisijas eksperte, Riga IFF radošā direktore Sonora Broka saka par režisora Ivara Tontegodes filmu “Anna LOL”, kura bija iesniegta Nacionālajai kinobalvai “Lielais Kristaps”: “Ekspertu komisija novērtē filmas mākslinieciskās kvalitātes, tomēr nolemj filmu nominēšanai neizskatīt sakarā ar publiskajā telpā izskanējušajām filmas izveidē iesaistīto liecībām, kas norāda uz ētikas principu neievērošanu filmēšanas laukumā.”

Pieteiktie darbi aptver dažādu veidu, žanru un garumu filmas, demonstrējot nozares daudzveidību, radošumu un ražošanas kvalitāti. Izvērtēšanai iesniegtas 15 pilnmetrāžas spēlfilmas, no tām 2 mazākuma kopražojuma filmas, 8 daudzsēriju filmas, 14 īsmetrāžas spēlfilmas, 15 pilnmetrāžas dokumentālās filmas, 17 īsmetrāžas dokumentālās filmas, 11 animācijas filmas, no tām 1 pilnmetrāžas filma, kā arī 18 studentu filmas un 1 mazākuma kopražojuma īsfilmu cikls.

Pieteikto filmu izvērtēšanu veica ekspertu komisijas, kas pārstāv profesionālas filmu nozares organizācijas. Šogad tās bija divas atsevišķas komisijas: viena spēlfilmām un animācijai, otra dokumentālajām filmām. Spēlfilmu un animācijas filmu komisijā eksperti bija producente Aija Bērziņa, skaņu režisors Verners Biters, kino kritiķe Sonora Broka, kino kritiķe Ieva Augstkalna, scenāriste Līga Gaisa, operators Dainis Juraga, režisors Arvīds Krievs, režisore Dace Pūce, filmu māksliniece Ieva Romanova un kino pētniece Ieva Viese. Savukārt dokumentālo filmu komisijas eksperti bija producents Bruno Aščuks, kino kritiķe Dace Čaure, operators Kaspars Braķis, kino žurnāliste Kristīne Matīsa, režisore Linda Olte un montāžas režisore Paula Ločmele. Ekspertus izvirzījušas filmu nozares profesionālās ģildes un institūcijas – Kinematogrāfistu savienība, Kinoproducentu asociācija, Scenāristu ģilde, Kino režisoru ģilde, Filmu skaņu režisoru ģilde, Filmu mākslinieku ģilde, FIPRESCI – Starptautiskās Kinokritiķu asociācijas Latvijas nodaļa, Animācijas asociācija un Nacionālais kino centrs.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro