Vai zinājāt, ka atpūta pie dabas ne tikai uzlabo fizisko un mentālo veselību, bet arī nostiprina imūnsistēmu un ievērojami samazina stresa līmeni?
Tomēr daudzi no mums bieži vilcinās doties dabā, domājot, ka tam nepieciešami lieli ieguldījumi. Patiesībā šis atpūtas veids prasa tikai rūpīgu sagatavošanos. Latvijā mums ir pieejamas dažādas iespējas, piemēram, kempingi jūras un ezeru krastos, viesu mājas un pat peldošās pirtis.
Plānošana pirms došanās dabā
Plānošana ir atslēga veiksmīgai atpūtai dabā. Rūpīga sagatavošanās palīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem un ļaus pilnībā izbaudīt dabas skaistumu. Pētījumi liecina, ka atrodoties dabā vien 20 minūtes, cilvēki kļūst mierīgāki un mazāk saspringti. Tādēļ ir vērts veltīt laiku, lai savu piedzīvojumu dabā izplānotu pareizi.
Labāko vietu izvēle atpūtai pie dabas Latvijā
Latvijā ir bagātīgas dabas atpūtas iespējas, jo vairāk nekā pusi no valsts teritorijas sedz meži. Iesācējiem noteikti būtu jāsāk ar dabas takām nacionālajos parkos – Gaujas, Ķemeru, Rāznas vai Slīteres. Šīs vietas ir labiekārtotas un piemērotas dažāda sagatavotības līmeņa apmeklētājiem.
Ja vēlaties kaut ko mazāk apmeklētu, apsveriet kādu no 42 dabas parkiem vai 10 aizsargājamo ainavu apvidiem. Ģimenēm ar bērniem ieteicams izvēlēties vietas ar labiekārtotām piknika vietām un viegli izstaigājamām takām, piemēram, LVM dabas parku Tērvetē.
Romantiskai atpūtai divvientulībā piemērotas būs nomaļākas takas vai kāds no daudzajiem Latvijas ezeriem. Atcerieties – nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs! Dažādas atpūtas vietas dabā varat ērti atrast arī vietnē Lieliska Dāvana.
Laika apstākļu pārbaude un sezonālie apsvērumi
Pat vislabāk sagatavoto ceļotāju var nepatīkami pārsteigt slikti laikapstākļi. Pirms došanās ceļā, noteikti izpētiet laika prognozi vismaz divās uzticamās vietnēs. Ieteicami ir portāli, kurus izmanto vietējie laika ziņu speciālisti, kā arī starptautiskie weather.com un windguru.com.
Katram gadalaikam ir savi plusi. Pavasaris un rudens ir ideāls laiks putnu vērošanai migrācijas laikā. Vasarā pilnībā izbaudīsiet peldvietas un atpūtu pie ūdeņiem. Savukārt ziemā daudzas takas pārvēršas par fantastisku pasaku valstību.
Dodoties dabā mitrā laikā, atcerieties, ka daži taku posmi var būt grūtāk šķērsojami. Taču tieši šādos apstākļos bieži atklājas brīnumaini skati, ko ikdienā nepamanām.
Maršruta izveide un laika plānošana
Veiksmīga pārgājiena atslēga ir plānošana. Vispirms jādefinē, kāda veida un cik ilgu piedzīvojumu vēlaties, un tikai pēc tam jāpielāgo maršruts. Iesācējiem ieteicams plānot ne vairāk kā 20 kilometrus dienā, un maršruta izstrādi sākt ar kartes izpēti.
Kad izvēlēta teritorija, izpētiet, cik tālu no apdzīvotām vietām atradīsieties, kāds ir reljefs un vai būs pieejams sabiedriskais transports. Ļoti svarīgi ir paredzēt laika rezervi, jo pārvietošanās āra apstākļos var prasīt ilgāku laiku nekā sākotnēji plānots.
Plānojot ilgāku pārgājienu, paredziet īsas, bet biežas atpūtas – katru stundu vismaz piecas minūtes. Plānojiet arī ēdienreizes – līdzi paņemtie rieksti vai žāvēti augļi lieliski noderēs enerģijas papildināšanai.
Pārgājienu ieteicams uzsākt rīta agrumā, lai pietiktu laika izbaudīt apkārtni un galamērķi sasniegt pirms tumsas. Atcerieties, ka pieauguša cilvēka dienā ieteicamais ūdens daudzums ir 2 litri, tādēļ vienmēr paredziet pietiekamu dzeramā ūdens krājumu.
Nepieciešamais aprīkojums iesācējiem
Pareiza ekipējuma izvēle ir pamats drošai un patīkamai atpūtai dabā. Nepieciešamais aprīkojums mainās atkarībā no sezonas, aktivitātes veida un nakšņošanas ilguma, tomēr ir dažas pamatlietas, kas noder vienmēr.
Pamata ekipējuma saraksts katrai sezonai
Vasarā un pavasarī neaizmirstiet par pretiedeguma līdzekli, pretodu līdzekli un pietiekamu ūdens daudzumu. Atcerieties, ka pārgājiena laikā ieteicams izdzert vismaz 2 glāzes ūdens katru stundu. Rudenī un ziemā līdzi ņemiet vairāk siltā apģērba kārtas, kā arī siltu dzērienu termosā.
Vieglam pārgājienam pietiks ar nelielu mugursomu, kurā ievietot ēdienu, ūdeni, pirmās palīdzības komplektu un daudzfunkcionālu nazi. Savukārt vairāku dienu pārgājienam mugursomas svaram nevajadzētu pārsniegt 20% no jūsu svara.
Neatkarīgi no sezonas, iekļaujiet savā ekipējumā:
- Pirmās palīdzības komplektu
- Kabatas lukturīti
- Telefonu ar uzlādētu akumulatoru
- Karti vai navigācijas ierīci
- Daudzfunkcionālu nazi
Nakšņošanas iespējas: telts, guļammaiss vai alternatīvas
Nakšņošanai dabā pieejamas dažādas iespējas – no klasiskām teltīm līdz moderniem glempingiem. Iesācējiem ieteicamas kupola veida teltis, jo tās ir stabilākas vējainā laikā. Izvēloties telti, vienmēr padomājiet par to lielāku, nekā nepieciešams – ja esat divatā, labāk iegādāties trīsvietīgu telti.
Guļammaisu izvēlieties atbilstoši gaidāmajiem laikapstākļiem – svarīgi, lai komforta temperatūra būtu par dažiem grādiem zemāka nekā nakts temperatūra. Sintētiskie guļammaisi ir lētāki, vieglāk kopjami un saglabā siltumu arī mitros apstākļos.
Ja negribat ieguldīt teltī, Latvijā pieejami arī glempingi ar gatavām luksusa teltīm, namiņi kokos vai peldošas mājiņas.
Apģērbs un apavi dažādiem laikapstākļiem
Āra aktivitātēm vienmēr ģērbieties vairākos slāņos. Pirmajam slānim jābūt no elpojošiem materiāliem, kas aizvada mitrumu. Otrais slānis ir siltumizolācija, bet trešais – aizsardzība pret vēju un nokrišņiem.
Izvēlieties apģērbu, kas nav pārāk ciešs, lai starp kārtām būtu gaiss, kas palīdz saglabāt siltumu. Sākumā labāk būt mazliet vēsāk, jo kustībā ķermenis ražos siltumu.
Pārgājienu apaviem jābūt ērtiem, vēlams ar labām protektoru zolēm. Ceļos mitrā laikā ūdensizturīgi apavi ir obligāti, jo vissāpīgāk ir nosalt tieši kājām.
Tehnoloģijas dabā: ko ņemt un ko atstāt mājās
Viedtālrunis ar pilnu akumulatoru ir gandrīz neaizstājams modernajā pārgājienā – tas kalpo kā karte, fotoaparāts un sakaru līdzeklis. Līdzi ņemiet arī ārējo akumulatoru (powerbank), īpaši garākos pārgājienos.
Tomēr nevajadzētu pārslogot somu ar lieku elektroniku. Pārgājienos labi pilnībā atslēgties no ikdienas un baudīt dabu. Ja plānojat doties uz nomaļākām vietām, kur nav sakaru, apsveriet pārnēsājamo interneta rūteri.
Atcerieties – daļa no atpūtas dabā ir atteikšanās no modernajām ērtībām un iespēja izbaudīt horizonta plašumu, kas nomierina prātu.
Pārtikas un ūdens plānošana
Laba maltīte dabā var pārvērst parasto pārgājienu neaizmirstamā piedzīvojumā. Neuztraucieties, ja neesat profesionāls pavārs – ar dažiem vienkāršiem padomiem un pareizu sagatavošanos varēsiet baudīt gardu maltīti jebkurā atpūtas vietā dabā.
Vienkāršas maltītes dabā bez īpašām prasmēm
Pārgājieniem ideāli piemēroti ir “viena katla” ēdieni. Tie ir vienkārši pagatavojami un aizņem maz vietas somā. Piemēram, sakarsētā katlā varat apcept gabaliņos sagrieztu čorizo desu, pievienot olas un pagatavot ātras brokastis. Pusdienu laikā varat vārīt makaronus, noliet lieko ūdeni, pievienot nedaudz eļļas un, kad tie atdzisuši, pievienot tomātus, gurķus un pesto.
Vienam pārgājienam pietiek ar sviestmaizēm, taču ilgākam ceļojumam labāk izvēlēties produktus ar ilgāku derīguma termiņu. Viegla pārgājiena ēdienkartē iekļaujiet enerģētiski vērtīgus produktus – riekstus, šokolādi, žāvētus augļus vai enerģijas batoniņus.
Garākos pārgājienos ieteicams plānot arī siltu ēdienu. Termoss ar karstu tēju vai kafiju ir pamata komplekts, kas jāņem līdzi vienmēr, pat vasarā. Silts dzēriens palīdz ātrāk atgūt spēkus un ķermenim nav jātērē enerģija šķidruma uzsildīšanai.
Ūdens daudzuma aprēķināšana un uzglabāšana
Dodoties dabā, jāparūpējas par pietiekamu dzeramā ūdens daudzumu. Pieaugušam cilvēkam dienā nepieciešami vismaz 1,5 litri ūdens, bet karstā laikā vai intensīvā pārgājienā vajadzēs vairāk. Bērniem līdz 4-6 gadu vecumam nepieciešami aptuveni 800 ml ūdens dienā, 6-9 gadus veciem – viens litrs, bet bērniem no 10 gadu vecuma – 1,5 litri.
Plānojot maršrutu, apsveriet ūdens iegūšanas iespējas. Visvienkāršākais risinājums ir ieplānot veikalu apmeklējumu vai izmantot avotus. Tomēr atcerieties, ka avota ūdens var saturēt dzelzi vai bioloģisko piesārņojumu, tāpēc pilnīgi droša ir tikai vieta, kur ūdens izplūst no zemes.
Ja plānojat izmantot ūdeni no upēm vai ezeriem, tas noteikti jāuzvāra vai jāapstrāda ar speciālām tabletēm, kas nopērkamas tūrisma preču veikalos.
Ugunskura drošība un ēdiena gatavošana
Atpūta pie dabas bieži vien ietver maltīti, kas pagatavota uz ugunskura, tomēr atcerieties – ugunskura kurināšana atļauta tikai tam speciāli paredzētās vietās! Meža ugunsnedrošajā periodā, kas parasti sākas maijā, aizliegts veidot atklātu liesmu mežā un purvā.
Gatavojot ēdienu uz ugunskura, čuguna katls ir lielisks palīgs, jo tas ilgi un vienmērīgi uztur siltumu. Uz uguns nekad negatavojiet plānos katlos vai traukos ar pārklājumiem, kas nav piemēroti augstām temperatūrām.
Atcerieties par ugunsdrošību – ugunskura vietu nedrīkst atstāt bez uzraudzības, un dodoties prom, jāpārliecinās, ka uguns ir nodzēsta, uzlejot ūdeni. Nekad nededziniet atkritumus – plastmasas izstrādājumus vai riepas, jo tie rada indīgus dūmus.
Galvenais ugunsgrēku iemesls mežā ir cilvēku bezatbildīga vai neuzmanīga rīcība ar uguni – nenodzēsti ugunskuri vai nepienācīgi sagatavota ugunskura vieta.
Drošība dabā iesācējiem
Drošība ir vissvarīgākais aspekts, dodoties atpūtā pie dabas. Nepatīkamus pārsteigumus iespējams novērst, ja esat pienācīgi sagatavojies un zināt, kā rīkoties dažādās situācijās. Ik gadu Latvijas mežos un purvos pazūd desmitiem cilvēku, tomēr lielāko daļu šo gadījumu varētu novērst ar pareizu sagatavošanos.
Pirmās palīdzības komplekta saturs
Farmaceiti iesaka pirms ceļojuma izveidot nepieciešamo lietu sarakstu un pārbaudīt, kas trūkst vai kuriem medikamentiem beidzies derīguma termiņš. Jūsu pirmās palīdzības komplektā noteikti jāiekļauj:
- Plāksteri dažādos izmēros un marles saites
- Pretsāpju un pretdrudža līdzekļi (paracetamols, ibuprofēns)
- Antiseptiskas salvetes un brūču dezinfekcijas līdzekļi
- Elastīgā saite potīšu un ceļgalu traumām
- Šķēres ar noapaļotiem galiem un pincete (svarīgi ērču izņemšanai)
- Pretapdeguma līdzeklis un pretalerģijas medikamenti
Tāpat noderēs vienreizlietojamie gumijas cimdi un termometrs. Pētījumi liecina, ka pirmās palīdzības komplekts ir viens no svarīgākajiem drošības elementiem, kas bieži tiek aizmirsts.
Orientēšanās pamati un apmaldīšanās novēršana
Pretēji izplatītiem mītiem, sūnas neaug tikai ziemeļu pusē, un koku vainagi neveidojas vairāk dienvidu virzienā. Vislabākais veids, kā neapmaldīties, ir pirms došanās dabā informēt tuviniekus par plānoto maršrutu un atgriešanās laiku.
Vispirms paņemiet līdzi pilnībā uzlādētu mobilo telefonu, kompasu un kartes. Tāpat mežā pievērsiet uzmanību dabas objektiem – dzelzceļam, ceļiem, zīmīgiem kokiem vai meža kvartālu numuriem, kuri izvietoti uz kvartālu plāksnītēm stigu krustpunktos.
Ja tomēr esat apmaldījies, nekrītiet panikā – tā ir jūsu lielākais ienaidnieks. Apsēdieties, atpūtieties un mēģiniet saklausīt, vai tuvumā nav šoseja vai apdzīvota vieta.
Ārkārtas situāciju plāns un svarīgie kontakti
Ārkārtas gadījumā vienmēr zvaniet uz vienoto ārkārtas palīdzības tālruni 112. Sarunā ar dispečeru precīzi norādiet:
- Savu vārdu, uzvārdu un telefona numuru
- Laiku, kad iegājāt mežā
- Vietu, kur iegājāt mežā
- Zīmīgas vietas, ko esat šķērsojis
Vienmēr nogaidiet, līdz ierodas palīdzība – nekādā gadījumā neturpiniet haotiski staigāt. Glābēji izmanto automašīnas skaņas un gaismas signālus, lai atrastu apmaldījušos cilvēkus.
Secinājumi
Atpūta dabā sniedz ne tikai fizisku, bet arī garīgu labsajūtu. Tomēr tās panākumu atslēga slēpjas rūpīgā sagatavošanās procesā. Pareizi izvēlēts aprīkojums, pārdomāta pārtikas un ūdens plānošana, kā arī drošības pasākumu ievērošana ļaus pilnvērtīgi izbaudīt Latvijas dabas skaistumu.
Atcerieties, ka pat visvienkāršākajam pārgājienam nepieciešams pirmās palīdzības komplekts, pietiekams ūdens daudzums un uzlādēts mobilais telefons. Tāpat svarīgi informēt tuviniekus par plānoto maršrutu un atgriešanās laiku.
Visbeidzot, dabā pavadītais laiks kļūs par neaizmirstamu piedzīvojumu tikai tad, ja būsiet tam pienācīgi sagatavojušies. Ņemiet vērā šajā ceļvedī sniegtos padomus, un jūsu atpūta dabā būs droša, patīkama un bagāta ar pozitīvām emocijām.