Vasara ierasti ir arī dažādu svinību periods. Tuvojoties kāzām, kristībām, dzimšanas dienām un citām nozīmīgām dzīves svinībām, nereti rodas jautājums, kā skaisti svinēt, nepārsniedzot savas finansiālās iespējas. Daudzos gadījumos neplānoti tēriņi un novēlota uzkrājuma veidošana var radīt finansiālu spriedzi, kas ietekmē arī ikdienas budžetu, skaidro Luminor bankas finanšu eksperte Jekaterina Ziniča.
Svētki bez pārtēriņa – kā svinēt, bet saprātīgi
Plānojot lielākas svinības, vispirms ir svarīgi noteikt budžetu. Ieteicams aprunāties ar tiem, kuri jau ir organizējuši līdzīgus pasākumus – viņu pieredze var palīdzēt precīzāk prognozēt izdevumus un saprast, ko ir iespējams atļauties. Galvenais ir rūpīgi izvērtēt savas ieceres un atcerēties: svētkiem nav jābūt dārgiem, lai tie būtu īpaši.
Plānojot savu svētku budžetu, būtiski sākt ar reālu finansiālo iespēju izvērtējumu. Ieteicams jau laikus saprast, cik daudz līdzekļu iespējams atvēlēt, un tos sadalīt pa svarīgākajām izdevumu pozīcijām: svinību vieta, ēdiens, izklaide, apģērbs, dekorācijas un neparedzēti izdevumi. Šāda pieeja ļauj saglabāt kontroli pār budžetu un izvairīties no pārmērīgiem tēriņiem.
Budžeta sadalījums var izskatīties šādi: aptuveni 30% tiek novirzīti svinību vietas īrei, 25% ēdināšanai, 15% izklaidei, savukārt apģērbam, dekorācijām un neparedzētiem izdevumiem ieteicams atvēlēt pa 10%. Piemēram, plānojot pasākumu ar 4000 eiro budžetu, tas nozīmētu aptuveni 1200 eiro telpas īrei, 1000 eiro ēdienam un 600 eiro izklaides nodrošināšanai. Šāds strukturēts pieejas modelis kalpo kā vērtīgs atskaites punkts, taču to var elastīgi pielāgot, ņemot vērā, katra pasākuma specifiku un individuālās prioritātes.
Svētku savlaicīga plānošana
Steidzīga svētku organizēšana nereti ne tikai paaugstina izmaksas, bet arī rada lieku stresu. Savukārt savlaicīga plānošana – vēlams vismaz 6 līdz 12 mēnešus pirms pasākuma atkarībā no pasākuma nozīmes un izmēra – ļauj pieņemt finansiāli pārdomātākus lēmumus, izvēlēties izdevīgākus pakalpojumu sniedzējus un pakāpeniski sadalīt izdevumus ilgākā laika posmā, tādējādi mazinot finansiālo spriedzi. Piemēram, ja plānotais budžets ir 3600 eiro, tad, sadalot šo summu gada griezumā, ik mēnesi pietiktu atlikt aptuveni 300 eiro, kas ir ērtāk un finansiāli vieglāk nekā segt visus izdevumus pēdējā brīdī.
Patiesā svētku vērtība – emocijas un kopā būšana
Ieteicams izvairīties no tā dēvētajiem “viena vakara tēriņiem“ – skaistām, bet dārgām dekorācijām vai ekstravagantiem elementiem, kas bieži kalpo tikai īslaicīgam iespaidam. Patiesā svētku vērtība slēpjas emocijās, sirsnīgā kopā būšanā un atmiņās, ko veido sarunas, mūzika un kopīgi piedzīvotie mirkļi. Tāpēc, plānojot svētkus, ieteicams prioritāti piešķirt tiem elementiem, kas sniedz dziļāku un ilgstošāku vērtību – piemēram, dzīvās mūzikas priekšnesumiem vai kopīgām aktivitātēm, kas satuvina un veido paliekošas atmiņas.