Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisijas sēdē informēja, ka šogad ir sakārtotas 207 pilsētvidi degradējošas būves. Komisija šogad 160 nekustamo īpašumu īpašniekiem piemēroja lēmumu par paaugstināto nekustamā īpašumu nodokļa likmi. Pagājušajā gadā par paaugstināto nekustamā īpašuma nodokļa likmi tika iekasēti 1 921 919 eiro lieli līdzekļi, bet šogad – 2 560 667 eiro. Šogad 16 objektiem komisija ierosināja pieņemt Rīgas domes lēmumus par būvju piespiedu sakārtošanu. 15 lēmumus par vidi degradējošu būvju piespiedu sakārtošanu šogad pieņēma arī Rīgas domes Īpašuma departaments.
Komisijas sēdē izskatīja vairākus priekšlikumus gan par paaugstinātas nodokļa likmes piemērošanu, gan par tās samazināšanu. Vairākas ēkas tika svītrotas no graustu saraksta, jo tās ir vai nu sakārtotas, vai nojauktas. Vidi degradējošu būvju komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs ierosināja turpmāk īpašniekiem noteikt striktus termiņus ēku sakārtošanai. Katrai darbībai, kas jāveic, jānosaka sapratīgs, tomēr īss termiņš, lai nerastos tāda situācija kā ar māju Kalnciema ielā 2B, viņš teica.
Pirmdien, 10. decembrī, notika informatīvs seminārs par Rīgas pašvaldības līdzfinansējumu kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai 2019. gadā. Interese ir liela, apmēram 130 interesentu bija ieradušies, un viņu jautājumi bija profesionāli. O. Burovs rezumēja, ka cilvēki ir gatavojušies līdzfinansējuma saņemšanai. Ir īpašnieki, kas šajā programmā piedalās atkārtoti un māju atjauno pakāpeniski. Nākamgad tiks mainīta vērtēšanas kārtība: prioritāte būs daudzdzīvokļu mājas, priekšroka tiks dota ēkām, kurās ir vairāk nekā 16 dzīvokļu. No dalības konkursā par līdzfinansējuma saņemšanu tiks izslēgti investori, kuriem pieder vai nu visi, vai lielākā daļa dzīvokļu daudzdzīvokļu namos. Nākamgad lielāku atbalstu atvēlēs tā dēvētajai mazajai programmai.
Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisija piektdien, 14. decembrī, apstiprināja konkursa Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai 2019. gadā nolikumu un noteica pieteikumu iesniegšanas termiņu – 2019. gada 1. martu.
«Pašvaldības līdzfinansējuma programma kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai tika aizsākta 2016. gadā, kurā namu īpašnieki atjaunoja 20 ēkas, bet 8 namu īpašnieki ar pašvaldības atbalstu restaurēja kādu no nama detaļām. Pagājušajā gadā pieteikumu skaits praktiski pieauga divas reizes un ar pašvaldības atbalstu tika atjaunotas jau 47 ēkas un restaurētas 19 namu būvmantojuma detaļas. Šogad ar pašvaldības atbalstu tika realizēta 71 ēkas atjaunošana, bet 8 ēku īpašnieki realizēja pieteiktos restaurēšanas projektus,» informēja O. Burovs.
Šogad konkursam tika iesniegti 136 projektu pieteikumi, komisija apstiprināja 88 projektus, bet līgumi par projektu īstenošanu tika noslēgti ar 87 būvju īpašniekiem. Kopumā šo projektu īstenošanai Rīgas pašvaldība budžetā piešķīra 1,3 miljonus eiro.
Kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanas programmas ietvaros šogad ir izmaksāts 1 179 415 eiro liels Rīgas pašvaldības līdzfinansējums. Pagājušajā gadā izmaksātais līdzfinansējums bija 628 535 eiro, bet programmas uzsākšanas gadā – 339 014 eiro.
Konkursā namīpašniekiem ir iespēja pretendēt uz pašvaldības līdzfinansējumu ēkas atjaunošanas vai restaurācijas darbiem 50% apmērā, bet ne vairāk kā 20 000 eiro kultūras pieminekļa saglabāšanai (lielā programma), kā arī ne vairāk kā 5000 eiro ēkas elementu atjaunošanai vai restaurācijai (mazā programma). Konkursa pieteikumus izvērtēs Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisija, pieņemot lēmumu par finansējuma piešķiršanu, taču tas īpašniekam tiks piešķirts tikai pēc būvdarbu pabeigšanas un to pieņemšanas.