Jau iesaistīšanās Jaunās Vienotības vadītajā koalīcijā KPV LV rindās izraisīja satricinājumu – partiju pameta 37 biedri. Savukārt triju mēnešu darbs valdībā daudziem licis vilties partijas dibinātājā Artusā Kaimiņā un viņa vadības stilā.
Svētdien notika trešais mēģinājums sasaukt lemttiesīgu partijas KPV LV biedru sapulci, un, ņemot vērā, ka iepriekšējos divos partija nespēja nodrošināt kvorumu, šim mēģinājumam bija lemts būt balsstiesīgam arī tad, ja ierastos tikai pats partijas dibinātājs un viņa palīgs Saeimā.
Tik dramatiska izgāšanās partijai nebija jāpiedzīvo. Kvorumam nepieciešamo 324 partijas biedru klātbūtne gan netika nodrošināta, taču klātesošie 75 biedri un to līdzņemtie pilnvarojumi nodrošināja 142 biedru klātbūtni vismaz juridiskajā izpratnē.
To, ka šis nebūs tikai kārtējais garlaicīgais politpasākums, savā uzrunā klātesošajiem apliecināja jau pats A. Kaimiņš, kurš kritizēja partijas Saeimas frakcijas darbu un īpaši asi vērsās pret tiem partijas biedriem, kas, būdami arī KPV LV Saeimas frakcijas biedri, tomēr balso pret saviem ministriem.
«Lūgums biedriem pieņemt nepopulāru lēmumu un izslēgt iekšējo opozīciju no partijas un frakcijas,» aicināja partijas dibinātājs. Viņš norādīja, ka partijas frakcijai jābūt vietai, kur gūt jaunas idejas un spēku turpmākajam darbam, taču pašlaik frakcijā valdot tāda atmosfēra, ka reizēm bail pat ieiet tās telpās. «Šī situācija ir ieilgusi nu jau vairāk nekā simt dienas,» sūkstījās politiķis. Viņš gan atgādināja, ka par to jālemj frakcijai un partijas valdei, bet šis ir tikai viņa personīgais viedoklis.
Vismaz daļā frakcijas biedru viņš ir vīlies vai uzskata, ka tie netiek galā ar saviem pienākumiem. Par to liecina tas, ka A. Kaimiņš tos, ne kaut daļēji arī sevi, vaino arī ārkārtīgi zemajos Saeimas vēlēšanās 16 mandātus ieguvušās partijas reitingos – aprīlī tie noslīdējuši jau līdz 2,8 procentiem (martā tie bija 4,1%).
«2,7 procenti man bija kā vienam deputātam, tagad esam 15, bet atkal ir 2,7, tad jājautā vai tie 14 [deputāti] ir vajadzīgi,» paužot pārliecību, ka KPV LV vajadzētu būs vismaz 30% lielam reitingam, savus kolēģus kritizēja partijas dibinātājs.
Šādu distancēšanos no saviem biedriem, šķiet, neizturēja visādi citādi ļoti rezervētais partijas līdzpriekšsēdētājs Atis Zakatistovs, kas 12. Saeimā bija A. Kaimiņa palīgs un tika uzskatīts par personu, bez kuras A. Kaimiņš nespētu funkcionēt. Pēc 13. Saeimas vēlēšanām par KPV LV Saeimas frakcijas priekšsēdētāju kļuvušais politiķis A. Kaimiņa teikto uztvēra personīgi.
«Neesam mēs labā situācijā. Artuss Kaimiņš kritizēja frakcijas darbu, un es to redzu kā pārmetumu sev (..) Varbūt Kaimiņš būtu varējis ar saviem 2,7% iznest mūs saulītē, iznest valsti saulītē? (..) Ir jābūt komandai, ne vienas personas autoritārismam,» ieskicēdams arī tālāko sapulces gaitu, pauda A. Zakatistovs.
«Šobrīd ir pašķidra partija, ir pašķidra frakcija, tas apdraud mūsu mērķa sasniegšanu,» piebilzdams, ka arī partijas valde nav spējīga funkcionēt, brīdināja frakcijas vadītājs un aicināja biedrus izšķirties, vai KPV LV jāsamierinās ar likteni un pēc četriem gadiem jāizjūk, vai jāstiprina partija, kas, iesaistoties valdībā, jau tagad «veido procesus».
Taču daļa KPV LV biedru, kas joprojām tic organizācijas dibināšanas pamatā liktajai idejai, nav pārliecināti, ka A. Kaimiņa vadībā partija ir spējīga sagrupēties, lai neizirtu. Tādēļ organizācijas biedru sapulcei tika piedāvāts atsaukt pašreizējo valdi un ievēlēt jaunu.
«Partija atgādina vistu ar nocirstu galvu, kas kaut kur skrien, bet nav skaidrs, uz kurieni,» pārmezdams partijas frakcijai, ka tā vada visu partiju, neieklausoties tajā, pauda partijas biedrs Māris Možvillo.
«Es nesaskatu valdes darbību kā kopīgu darbu. Valde nekad nepieņems lēmumu, kas būtu pret Artusa lēmumu,» paziņoja Saeimas deputāts Kaspars Ģirģens. Viņš pārmeta, ka partija, kas saņem arī valsts finansējumu, neplāno, kā šos līdzekļus investēt, lai gūtu labumu visai organizācijai. Piemēram, ne santīma neesot atvēlēts Eiropas Parlamenta vēlēšanu kampaņas finansēšanai.
«Viss sākas no valdes, un valdē ir nepieciešami jauni cilvēki, ir jāveido jauns virziens partijai,» aicināja K. Ģirģens, kurš ir pirmais numurs KPV LV Eiroparlamenta vēlēšanu sarakstā.
Līdzīgas domas, norādot uz autoritārismu, pauda arī citi klātesošie, taču A. Kaimiņš šos pārmetumus noraidīja kā nepamatotus. Savukārt partijas biedrs Jānis Ģēģeris, izraisot dusmas un sašutumu pārmaiņas alkstošo vidū, paziņoja, ka jaunas valdes ievēlēšanas atbalstītāji ir «cilvēki, kas vēl ļaunu partijai vai ir muļķi». Vairumam piekrītot šai pozīcijai, jautājums par vecās valdes atlaišanu un jaunas ievēlēšanu sapulces darba kārtībā netika iekļauts.
Aptuveni divas stundas ilgušajā sapulcē KPV LV biedri uzklausīja atskaites par partijas finansēm, ievēlēja jaunu un plašāku Ētikas komisiju, kā arī grozīja partijas statūtus, nosakot partijas domes izveidi.
Foto: Saeimas kanceleja