Pavisam reāli likvidācija pārskatāmā nākotnē draud diviem ar Ventspils tranzītbiznesu cieši saistītiem uzņēmumiem – AS Latvijas naftas tranzīts (LNT) un SIA Ventrans Rīga –, kuri kontrolē vairāk nekā simt miljonus eiro vērtus aktīvus, liecina Neatkarīgajai izsniegtie anonimizētie Uzņēmumu reģistra (UR) valsts galvenā notāra lēmumi.
LNT līdz 2015. gada oktobrim piederēja 43,25% AS Ventspils nafta (pagājušā gada pašās beigās pārdēvēta par AS Latvijas kuģniecība – respektīvi, meitasuzņēmuma vārdā, kas šai uzņēmējsabiedrībai tika pievienots šogad). Vēl vairāk – līdz 2007. gadam LNT piederēja AS Ventspils nafta kontrolpakete, kas tai izslīdēja no rokām t.s. Ventspils tranzītbiznesa karos.
Pārdodot iepriekšminētos 43,25% Ventspils naftas akciju, LNT 2015. gada beigās ieguva 80 miljonus eiro, bet vairāki desmiti miljonu eiro tai bija iekrāti no Ventspils naftas iepriekšējos gados izmaksātajām dividendēm. Ar šiem milzu ieņēmumiem var izskaidrot, kāpēc arī AS Latvijas naftas tranzīts pamatkapitāls ir milzīgs – nepilni 105 miljoni eiro – un šī summa atspoguļo pārvaldīto aktīvu vērtību.
Savukārt SIA Ventrans Rīga vismaz vēl nesen piederēja 11,47% AS Latvijas naftas tranzīts akciju. Tātad tie ir aktīvi nosacīti 12 miljonu vērtībā.
UR vairs netic Meroni
Atbilstīgi UR sniegtajai informācijai, LNT draud piespiedu darbības izbeigšana, jo uzņēmuma valde nav deklarējusi, un acīmredzot arī likumīgi nevar nodeklarēt, šīs uzņēmējsabiedrības patiesos labuma guvējus.
Kā liecina UR valsts galvenās notāres Gunas Paideres lēmums, LNT valde pērn 14. oktobrī par patiesajiem labuma guvējiem deklarējusi personas «U.H.» , «R.M.» un «A.L.». Nav grūti atminēt, ka deklarēti Urzula Haranda, Rudolfs Meroni un Aivars Lembergs, tas ir, tās pašas trīs personas, kuras kā patiesie labuma guvēji deklarēti LNT kontrolpaketes turētājā AS Ventbunkers.
Neatkarīgā jau rakstīja un vērsās arī ar iesniegumiem prokuratūrā, argumentējot, ka šādu AS Ventbunkers patieso labuma guvēju deklarēšana ir absurda, aicinot uzsākt kriminālprocesu. Tomēr kriminālprocess netika uzsākts, un arī UR līdz šim nav mainījis ierakstu, ka AS Ventbunkers patiesie labuma guvēji ir šīs trīs personas – «arestētās mantas glabātājs» R. Meroni, viņa grāmatvede U. Haranda, kā arī A. Lembergs.
Turpretī šīs pašas trīs personas kā AS Latvijas naftas tranzīts (AS Ventbunkers piederot 66,93% LNT akciju) patiesos labuma guvējus UR tomēr ir atteicies reģistrēt, pieprasot reālus pierādījumus, ka šie tiešām ir īstie patiesie labuma guvēji.
UR valsts galvenās notāres lēmumā cita starpā teikts: «Reģistrā iesniedzams pilnīgs dokumentārais pamatojums U.H., A.L. un R.M. īstenotajai kontrolei Sabiedrībā.»
«No Pieteikumam pievienotajiem dokumentiem nav iespējams pārliecināties par Pieteikumā norādītās informācijas par Sabiedrības patiesajiem labuma guvējiem patiesumu.»
«Kamēr vien Sabiedrība nav iesniegusi Reģistrā pilnīgu dokumentāro pamatojumu U.H., A.L. un R.M. īstenotajai kontrolei Sabiedrībā, tikmēr Reģistrs nevar pārbaudīt un tam nav tiesiska pamata komercreģistrā reģistrēt Pieteikumā norādīto informāciju par Sabiedrības patiesajiem labuma guvējiem.»
UR noteicis termiņu trūkumu novēršanai līdz 31. janvārim, respektīvi, tas tikko ir beidzies.
Dokumentus galdā!
Kāpēc UR ir atšķirīga attieksme pret divu cieši saistītu uzņēmējsabiedrību valžu deklarēto? Kāpēc vienā gadījumā (AS Ventbunkers) UR ir reģistrējis deklarētos patiesos labuma guvējus, bet citā gadījumā (LNT) atsacījis reģistrāciju, pieprasot reālus pierādījumus deklarētajam?
Kā izriet no UR valsts galvenās notāres lēmuma teksta, AS Ventbunkers pieder 66,93% LNT akciju, līdz ar to abām akciju sabiedrībām tiešām vajadzētu būt līdzīgai patieso labuma guvēju struktūrai. Vēl vairāk: gan LNT, gan AS Ventbunkers valdē ir tieši tās pašas trīs personas – Aivars Gobiņš, brāļi Jānis un Alvis Hāzes, savukārt padomes priekšsēdētājs abām uzņēmējsabiedrībām ir pats Rudolfs Meroni. Kāpēc vienā gadījumā šīs personām ir noticēts, bet citā – ne?
Kā izriet no UR valsts galvenās notāres lēmumu, pagājušā gada 29. jūnijā spēkā stājās grozījumi likumā, ar kuriem tika noteiktas UR «tiesības veikt padziļinātāku iesniegtās informācijas par patiesajiem labuma guvējiem pārbaudi». Līdz ar to UR ir pieprasījis LNT valdei papildu dokumentus, «lai Reģistram nerastos saprātīgas šaubas par iesniegtās informācijas par patieso labuma guvēju patiesumu».
Turpretī AS Ventbunkers patiesie labuma guvēji deklarēti pirms minētā 29. jūnija (reģistrēti 16. aprīlī), tāpēc UR acīmredzot nav pārbaudījis šīs informācijas patiesumu.
Nevar ievēlēt valdi
Savukārt par SIA Ventrans Rīga darbības izbeigšanu UR lēmumu patiesībā jau ir pieņēmis, tikai šo lēmumu Administratīvajā tiesā ir apstrīdējis kāds «G.L.L.», liecina Neatkarīgajai sniegtā UR informācija. Nav grūti uzminēt, ka pārsūdzētājs ir Rudolfa Meroni vietnieks lielajos Ventspils tranzītbiznesa uzņēmumos Gints Laiviņš-Laivenieks.
Iemesls, kāpēc UR pieņēmis lēmumu par SIA Ventrans Rīga darbības izbeigšanu – kapitāla daļu turētāji nevar ievēlēt valdi, bet iepriekšējai ir beigušās pilnvaras.
SIA Ventrans Rīga ir divi kapitāla daļu turētāji – AS Ventbunkers (~ 66%) un Ansim Sormulim piederošā Šveices kompānija Ost Services AG (~ 33%).
Zinot, kādas nežēlīgas cīņas starp A. Sormuli, no vienas puses, un R. Meroni, no otras, risinājās Šveices tiesās un Rīgas apgabaltiesā par Ost Services AG (aprakstītas Neatkarīgajā), var secināt, ka R. Meroni ir ļoti svarīga pilnīga kontrole pār SIA Ventrans Rīga. No tā secīgi izriet, ka A. Sormulis vienkārši netika pielaists SIA Ventrans Rīga vadībā un rezultātā SIA Ventrans Rīga valdi ievēlēt vispār nevarēja.
Foto: F64