Baltijas valstu iedzīvotāji patlaban izjūt būtisku pārtikas sadārdzināšanos – 31 % Latvijā, 33 % Igaunijā un 26 % Lietuvā atklāj, ka cenu kāpuma dēļ var atļauties mazāk pārtikas pirkumu kā līdz šim, liecina bankas Citadele veiktā aptauja.
Kopumā pēdējā gada laikā pārtikas cenu kāpumu ir izjutusi lielākā daļa Baltijas valstu iedzīvotāju, un to apstiprina 87 % Latvijā, 85 % Igaunijā un 73 % Lietuvā.
Trešdaļa Latvijas un Igaunijas, kā arī 25 % Igaunijas iedzīvotāju norāda, ka viņu izdevumi par pārtiku ir nedaudz palielinājušies un tā ietekmē viņi var atļauties iegādāties mazāk nekā līdz šim.
Tikmēr 29 % Latvijā, 24 % Igaunijā un 22 % Lietuvā norāda, ka viņu izdevumi ir palielinājušies, taču viņi joprojām var atļauties visu, ko līdz šim.
“Lai gan pārtikas cenu pieaugums eirozonā pēdējā laikā ir būtiski palēninājies, pēdējo trīs gadu laikā Baltijā pārtikas cenu kāpums bijis vairāk nekā 40 % apmērā. Turklāt Baltijas valstīs tas bijis pat divreiz lielāks nekā citviet Eiropā. Šādas izmaiņas ietekmē ikvienu iedzīvotāju. Dati liecina, ka kopējā inflācija oktobrī bija 2 %, bet tieši pārtikas cenu inflācija bija 5,5 %, salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri. Tajā pašā laikā pārtikas cenu inflācija Eiropas Savienībā bija 2,9 %, kas apliecina, ka pārtikas cenu kāpums Latvijā ir straujāks. Lai gan Latvijā turpina pieaugt arī vidējais atalgojums, tas ir lēnāks nekā inflācija iepriekšējos trīs gados. Paredzams, ka atalgojums nākamgad turpinās pieaugt straujāk kā inflācija un līdz ar to palielināsies arī iedzīvotāju pirktspēja. Tāpat arī Pasaules Bankas prognozes liecina, ka nākamgad par 4 % samazināsies lauksaimniecības produkcijas cenas, līdz ar to sagaidāms, ka gada laikā samazināsies gan dzērienu, gan pārtikas cenas,” norāda Kārlis Purgailis, bankas Citadele galvenais ekonomists.
Tikai 7 % aptaujāto Latvijas iedzīvotāju pauda, ka viņu ikmēneša tēriņi par pārtiku nav būtiski mainījušies. Igaunijā līdzīgi atbildējuši 6 %, bet Lietuvā – 11 %. Latvijas respondentu vidū visbiežāk šādi atbildējuši respondenti, kuru mēneša atalgojums ir vismaz 1500 eiro.
Aptaujas dati liecina, ka visspēcīgāk pārtikas cenu sadārdzināšanos izjūt Kurzemes, Latgales un Zemgales iedzīvotāji.