Sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) šobrīd atrodas krustcelēs – tajās joprojām ir daudz domstarpību, kas nozīmē, ka Briseles un Londonas plāns noslēgt “Brexit” vienošanos līdz oktobra vidum, visticamāk, netiks izpildīts.
Trešdien Austrijas pilsētā Zalcburgā notiks ES valstu līderu tikšanās, kurās viens no galvenajiem fokusiem būs “Brexit” jautājums.
Lai arī Eiropas Komisijas “Brexit” sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē norādījis, ka atrisināti jau apmēram 85% problēmjautājumu, bet pārējie 15% varētu tikt atrisināti līdz novembra sākumam, kad arī būtu iespējams noslēgt “Brexit” vienošanos, maz ticams, ka tas notiks.
Šobrīd britu premjerministre Terēza Meja saskaras ar pieaugošu opozīcija viņas šķiršanās plānam un daudzi apšauba vai viņa noturēsies amatā līdz gada beigām.
Vissarežģītākie jautājumi joprojām ir saistīti ar Īrijas un Ziemeļīrijas robežu un turpmākajām Lielbritānijas un ES tirdzniecības attiecībām. “Mēs varam teikt, ka šobrīd esam vienojušies par lielāko daļu izstāšanās līgumā minēto nosacījumu, taču vēl priekšā ir smagas sarunas,” uzsver Bernjē.
Eksperti gan brīdinājuši – ja starp Īriju un Ziemeļīriju atjaunos stingru robežkontroli, tas var no jauna piešķilt uguni konfliktam, kas šķietami ir aprimis.
Kā zināms, Lielbritānijas valdība šā gada 7. jūlijā apstiprināja plānu, kura nolūks ir izveidot brīvās tirdzniecības zonu ar ES pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no bloka nākamā gada martā. Šī plāna dēļ vēlāk no amata atkāpās “Brexit” ministrs Deivids Deiviss un Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons.
Atgādinām, ka 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza šogad martā.
Foto: Sumqayitfakt