Vēsā laikā garšvielu buķetē īsti labi iederas ingvers – patiesi universāls, lietojams saldiem un sāļiem ēdieniem, tējām un citiem dzērieniem. Ingvers iekļauts arī rūpnieciski ražotajos garšvielu maisījumos karija, piparkūku un dažādu citu ēdienu pagatavošanai. Reizēm tas var spēlēt pirmo vijoli, bet vēl biežāk izceļ un padara izteiksmīgāku citu sastāvdaļu garšu, tāpēc pavāri ingveru labprāt izmanto dažādās garšvielu kombinācijās.
Latvijas patērētāju simpātijas ingvers iekaroja pamazām un bez liela trokšņa. Citur Eiropā to pazīst jau kopš devītā gadsimta, un ingvers allaž ir viena no visvairāk pieprasītajām un ievestajām garšvielām. Pievienots ēdienam, ingvers palīdz to ilgāk saglabāt svaigu, jo satur arī vielas, kas iznīcina baktērijas. Senos laikos tam tika piedēvēta pat spēja aizkavēt mēri. Ķīniešu tautas medicīnā ingveru lieto jau daudzus gadsimtus. Ir zināms, ka ingvers efektīvi palīdz pret sliktu dūšu, uzlabo gremošanu un ēstgribu, ingvera tēju lieto arī saaukstēšanās gadījumā. Par savu savdabīgo smaržu ingvers var pateikties ēteriskajām eļļām, bet aso garšu piešķir viela, ko sauc par gingerolu.
Der zināt:
* Ingvera sakneņi ir labi uzglabājami – istabas temperatūrā tos var turēt aptuveni nedēļu, bet ledusskapī – mēnesi.
* Liekot ingveru ledusskapī, to vēlams ietīt papīrā un pēc tam ielikt polietilēna maisiņā vai ietīt pārtikas plēvē.
* Ilgākai glabāšanai ingvera sakneņus var sasaldēt un turēt saldētavā, ietītus folijā, nogriežot pa gabalam pēc vajadzības.
* Iegriezti ingvera sakneņi glabājas tikpat labi kā veseli, atliek vien noņemt apkaltušo griezuma vietu.
* Ingvera sakneņus visērtāk ir notīrīt ar dārzeņu mizojamo nazi vai īsu virtuves nazīti ar smailu galu.
* Kaltēto malto ingveru glabā tumšā vietā hermētiskā iepakojumā.
* Svaigu ingveru aizstājot ar kaltētu, vēlamā attiecība ir 6:1. Tā kā svaiga un kaltēta ingvera garša tomēr ir nedaudz atšķirīga, tos ēdienos var arī kombinēt, iegūstot īpaši labu aromātu.
* Ja nav laika gatavot salātus, katru dienu var apēst dažas svaigas nomizotas ingvera saknes ripiņas.
* Ingvers var izraisīt arī alerģisku reakciju. Tas nav ieteicams cilvēkiem, kuri slimo ar žultsakmeņu slimību vai iekaisīgām gremošanas trakta slimībām.
* Dažādos rīsu, gaļas un dārzeņu ēdienos ingvers labi sader kopā ar romiešu ķimenēm, sinepju graudiņiem, ķiplokiem, koriandru, kurkumu.
* Saldajos ēdienos iecienīta kombinācija ir ingvers, kanēlis un krustnagliņas.
* Piedevās pie zivju ēdieniem var pasniegt kraukšķīgus, eļļā apceptus, salmiņos sagrieztus ingvera sakneņus.
* Jogurtam var pievienot nedaudz smalki rīvēta ingvera ar cukuru (pēc garšas) un šķipsniņu sāls.
* Gaļas, putnu gaļas, zivju un dārzeņu ēdieniem var pagatavot mērci no rīvēta ingvera, sakapātiem ķiplokiem, sojas mērces un sezama eļļas.
* Lai iemarinētu ingveru, sakneņus nomizo, sagriež plānās ripiņās un dažas minūtes vāra viegli sālītā ūdenī, pēc tam notecina un pārlej ar cukura un rīsu etiķa maisījumu attiecībā 1:4. Atdzesē, uzglabā ledusskapī.
* Tējai izmanto smalki sarīvētu svaigu ingveru vai kaltētu ingveru. Tai var pievienot medu, citronu un apelsīnu šķēlītes. Parastai melnajai vai zaļajai tējai var vienkārši pielikt nelielu ingvera ripiņu.
Basmati rīsi ar vīģēm un ingveru
Sastāvdaļas:
2 glāzes basmati rīsu
4 svaigas vīģes
1 ēdamkarote rīvēta ingvera
1 čili pipars
2 sīpoli
2 ēdamkarote sviesta
1 tējkarote sinepju graudiņu
sāls pēc garšas
Pagatavošana:
Pannā izkausē sviestu, pievieno sinepju graudiņus, kapātus sīpolus, kapātu čili piparu un ingveru. Maisot cep piecas minūtes. Pievieno rīsus, pārlej ar ūdeni (3-4 glāzes), pievieno sāli un plānās šķēlītēs sagrieztas vīģes, uzvāra, uzliek pannai vāciņu un turpina vārīt uz lēnas uguns 10 minūtes, pēc tam vēl 10 minūtes atstāj pannā nobriest.
Vistu šķiņķīši ar mandarīniem un ingveru
Sastāvdaļas:
10 atkauloti vistu šķiņķīši
5 mandarīni
10-15 g svaiga ingvera
3-4 ķiploka daiviņas
2 tējkarotes sojas mērces
1 ēdamkarote brendija
sāls, pipari
eļļa cepšanai
Pagatavošana:
Vistu šķiņķīšus sasāla, atstāj uz pusstundu. Ingveru sarīvē, ķiplokus sīki sasmalcina, pievieno sojas mērci, piparus un brendiju. Šķiņķīšus apcep eļļā no abām pusēm, lai izveidojas zeltaina garoziņa, apslacina ar sagatavoto marinādi, atstāj uz 10 minūtēm. Tikmēr iesilda cepeškrāsni līdz 180 grādiem, notīra mandarīnus, sadala šķēlītēs. Sagatavotos šķiņķīšus liek dziļā plātī, pārliek ar mandarīnu šķēlītēm, pievieno marinādes atlikumu, ja tāds palicis. Cep cepeškrāsnī aptuveni 20 minūtes.
Ingvera un kanēļa kēkss ar žāvētiem augļiem
Sastāvdaļas:
150 ml melnās tējas
100 g žāvētu plūmju
100 g žāvētu vīģu
150 g gaišo rozīņu
2 olas
150 g cukura
1,5 glāzes miltu
1 paciņa cepamā pulvera
1 tējkarote ingvera pulvera
Pagatavošana:
Karstā tējā iemērc gabaliņos sagrieztas plūmes un vīģes, kā arī rozīnes, atstāj uz stundu sabriest. Olas saputo ar cukuru, iesijā miltus ar cepamo pulveri, pievieno sagatavotos augļus un ingveru, uzmanīgi sajauc viendabīgu mīklu. Cep cepeškrāsnī 170-180 grādu temperatūrā aptuveni stundu.