Briti aiziet no ES, bet neskaidrības paliek

2020. gada 31. janvāris ieies vēsturē kā diena, kad Eiropas Savienība ir zaudējusi vienu no savām dalībvalstīm – Apvienoto Karalisti. Pēc gandrīz četrus gadus ilga nenoteiktības perioda, kas sekoja Brexit referendumam, tagad šī izstāšanās kļuvusi reāla. Tiesa, nav īsti skaidrs, kas notiks tālāk, kādas būs britu un vienotās Eiropas turpmākās attiecības. Nedz šodien, nedz rīt tās nemainīsies, jo noteikts pārejas periods, kas ilgs vismaz līdz gada nogalei, taču grūti prognozēt, vai šajā laikā Londonai un Briselei izdosies panākt vienošanos par turpmāko sadzīvošanu.

Pēc ilgiem un gariem strīdiem parlamentā, pēc ārkārtas vēlēšanām, kurās konservatīvajiem beidzot izdevās nodrošināt stabilu vairākumu, beidzot notiks tas, kas tiek gaidīts jau kopš brīža, ka tika izsludināti 2016. gada 23. jūnijā notikušā referenduma rezultāti. Proti, Apvienotā Karaliste, respektējot šīs balsošanas iznākumu, izstāsies no Eiropas Savienības. Viens no beidzamajiem punktiem šim procesam tika pielikts trešdien Eiropas Parlamentā, kad vienošanos par izstāšanos atbalstīja pārliecinošs vairākums deputātu, bet līdz šai pēcpusdienai nepieciešams nokārtot tikai sīku formalitāti – saņemt visu 27 ES paliekošo valstu valdību atbalstu.

Trešdien no Eiropas Parlamenta atvadījās 73 britu deputāti, kas tajā tika ievēlēti pagājušā gada maijā. Liela daļa no viņiem līksmi vicināja nelielus Apvienotās Karalistes karodziņus, taču netrūka arī tādu, kuri nobirdināja pa asarai un atzina, ka tik labu darbavietu vairs nekad neatradīs, raksta AFP. Daudzi citu valstu eiroparlamentārieši atzinuši, ka labprāt būtu balsojuši pret Brexit vienošanos, ja vien tas spētu kaut ko mainīt. Taču šādas iespējas nebija, jo balsojums pret vienošanos faktiski nozīmētu, ka Apvienotā Karaliste no savienības izstājas nekontrolēti, bez līguma, kas savukārt novestu pie absolūta haosa.

Tiesa, nav nekādu garantiju, ka no tā izdosies izvairīties arī tagad. Pašlaik pārejas periods ieplānots līdz gada beigām, un, ja Londona līdz jūlijam nelūgs tā pagarinājumu, tā tas arī paliks. Vai šajā laikā ir iespējams noslēgt jaunu, visaptverošu līgumu par tirdzniecību un citām attiecībām? Pasaules prakse uz šo jautājumu sniedz negatīvu atbildi, jo iepriekš nekas līdzīgs nekad nav noticis. Britu premjers Boriss Džonsons, protams, optimistiski sludina, ka līgums līdz gada beigām tiks noslēgts, pat nevēloties runāt par citām iespējām. Ziņu aģentūra AP gan uzsver, ka panikai patiešām nav nekāda pamata. Ja vienošanos neizdosies panākt līdz gada beigām, to būs iespējams izdarīt nākamajā gadā.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro