Svētku laikā, kad steidzam post māju un būt kopā ar tuvajiem, nereti netiek pamanīti šķietami nenozīmīgi sīkumi, kas var pāraugt lielā postā. Kā liecina Swedbank apdrošināšanas dati par 2023. gadu, tieši Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienu laikā pieaug ugunsnelaimju īpatsvars. Tā, piemēram, pērn vienas adventes vainaga sveces iededzināšana pārauga zaudējumos ar 4670 eiro lielu atlīdzību. Savukārt eglē iededzināta svecīte radīja ugunsgrēku, par ko izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība bija pat 6800 eiro apmērā.
Kopumā pērn, salīdzinoši īsā laikā, no pirmās adventes līdz Ziemassvētkiem, Swedbank apdrošināšana izmaksāja gandrīz 18 000 eiro atlīdzībās cilvēkiem, kuru mājokļiem tika nodarīti zaudējumi svecīšu dedzināšanas rezultātā. Pusē gadījumu zaudējumus svecītes degušas adventes vainagā, kas uzliesmojis, taču 2022. gadā svecīšu liesmas pārauga ugunsgrēkos arī tad, kad aizdegās Ziemassvētku egle vai sveci apgāza mājdzīvnieks.
“Arī svētku laikā ir jābūt īpaši uzmanīgiem un vērīgiem, lai patīkamais Ziemassvētku jampadracis neatstāj rūgtu pēcgaršu. Swedbank apdrošināšanas izmaksāto atlīdzību statistika rāda, ka lielākās izmaksātās atlīdzības ir par uguns nodarītiem zaudējumiem mājoklim. Taču tās nebūt nav vienīgās. Piemēram, svētku laikā nesnauž garnadži, kuri savā labā izmanto ģimeņu došanos svētku brīvdienās. Arī māte daba spēj pārsteigt cilvēkus nesagatavotus, piemēram, biezas sniega segas dēļ var ielūzt laikus nenotīrīts jumts. Taču vēl viens biežs zaudējumu iemesls, par ko cilvēki parasti nemaz neaizdomājas, ir sadzīviski un nejauši bojājumi mājoklim un iedzīvei, kurus svētku rosībā nodarām mēs paši. Piemēram, ja netīši sanāk sasist kamīna stiklojumu, pārrēķināšanās dēļ šampanieša korķis trāpa pa datora ekrānu un tamlīdzīgi gadījumi. Šādi notikumi nereti rada zaudējumus vairāku simtu eiro apmērā,” stāsta Linda Rostoka, Swedbank Mājokļa apdrošināšanas produktu līnijas vadītāja.
Dati par izmaksātajām mājokļu apdrošināšanas atlīdzībām rāda, ka kopumā svētku laikā pieaug dažādu iedzīvei nodarītu sadzīvisku un netīšu bojājumu īpatsvars par 5%. Piemēram, Vecgada vakarā apdrošināšanas klientus piemeklēja šādas ķibeles – viens no klientiem nejauši sasita kamīna stiklu un tā remontam saņēma atlīdzību 680 eiro apmērā. Taču cits no cepeškrāsns ņēma ārā cepešpannu ar nupat pagatavotiem kartupeļiem, taču ar pannu nejauši sasita krāsns durvis, par ko saņēma atlīdzību 380 eiro apmērā.
Kā parūpēties par drošiem svētkiem?
• Gatavojot ēdienu, pārliecinieties, ka plīts tuvumā nav priekšmetu, kas var viegli aizdegties, piemēram, cepeškrāsns cimds, salvetes un citas lietas. Pirmssvētku drudža laikā sīkumi reizēm paliek nepamanīti, taču nereti tieši tie var būt iemesls dažādiem negadījumiem.
• Pārliecinieties, ka degošas sveces vienmēr ir jūsu redzeslokā. Ja kaut uz īsu brīdi dodaties ārā vai uz citu telpu, vienmēr sveces nopūtiet. Noteikti ir vērts arī ar bērniem ik gadu pārrunāt drošu rīcību ar uguni un svecēm.
• Ziemassvētku egli turiet vismaz trīs metru attālumā no jebkura uzkarstoša objekta – vai tas būtu radiators, kamīns vai krāsns.
• Pārliecinieties, ka gaismiņu virtenēm, ar ko dekorējat svētku egli vai māju, nav bojātu vadu vai savienojuma vietu. Bojātajās vietās var rasties īssavienojums, kas var izraisīt ugunsgrēku.
• Pārbaudiet, vai mājās izvietotie dūmu detektori ir darba kārtībā. Tiem reizi divos gados jānomaina baterijas.
• Ja svētku laikā dodaties uz svinībām pie vecākiem vai citiem radiem, pārliecinieties, ka visas durvis un logi ir noslēgti, bet vērtīgās lietas noglabātas drošā vietā. Nereti garnadži izmanto iespēju “apciemot” svētku laikā bez uzraudzības atstātos mājokļus, tāpēc par mājokļa drošību jāparūpējas ar īpašu piesardzību. Labu kaimiņattiecību gadījumā varat vienoties ar kaimiņiem par mājokļa pieskatīšanu prombūtnes laikā.
• Ja Jaungada sagaidīšana tavai ģimenei nav iedomājama bez salūta un šogad to plānojat rīkot paši, noteikti pārliecinieties par pirotehnikas drošību, iegādājoties to tikai pie licencētiem tirgotājiem, kā arī izlasiet visus drošības noteikumus. Ja salūtu rīkosiet apdzīvotā vietā, noteikti rūpīgi izvēlieties pirotehnikas lietošanas vietu – pārliecinieties, ka salūtu izvēlētajā vietā ir atļauts rīkot, kā arī ievērojot lietošanas instrukcijā noteikto attālumu no ēkām. Degošam pirotehnikas izstrādājumam vai tā karstajām daļām nonākot uz mājokļa jumta, var notikt jumta seguma un tam sekojoša jumta konstrukcijas elementu aizdegšanās. Jāuzmanās arī no kokiem, jo stiprs vējš vai raķetes trāpīšana zaros var mainīt pirotehnikas lidojuma virzienu, un tas var kļūt neprognozējams. Savukārt dzīvokļu īpašniekiem vēl pirms svētkiem ir jāatbrīvo savu māju balkonus no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete var nokrist uz balkona un izraisīt ugunsgrēku. Taču, ņemot vērā karu Ukrainā un cieņu pret Latvijā dzīvojošajiem bēgļiem, kuriem salūta skaņas var atgādināt šausminošos notikumus dzimtenē, arī šogad varam svētkus sagaidīt bez salūta.
• Svētkos atceries arī par pašu mazāko ģimenes locekļu drošību, jo statistika rāda, ka tieši bērni svētku laikā gūst dažādus apdegumus. Tāpēc pieskati, lai mazās rokas neapgāž tasi ar karstu tēju vai netiek klāt elektriskiem svētku rotājumiem. Bērni svētkus nereti gaida visvairāk, tāpēc pirms svētku svinēšanas atrodiet laiku, lai ar viņiem pārrunātu drošības jautājumus.
• Ja jums ir mājokļa apdrošināšana, iepazīstaties ar tās noteikumiem un pārliecinieties, kādos gadījumos būsiet finansiāli pasargāts. Lai gan liela daļa apdrošināšanas līgumu paredz finansiālo aizsardzību pret zaudējumiem, kas radušies uguns vai trešo personu ļaunprātīgas rīcības dēļ, ir jāpievērš uzmanība, vai līgums paredz pilnīgu atlīdzību arī tad, ja nav ievēroti ugunsdrošības noteikumi. Tikpat svarīgi svētku laikā ir nodrošināties pret zaudējumiem, kas radušies nejaušības dēļ.