Atzīmējot Šūmana deklarācijas 75. gadadienu, Eiropas Parlaments iedibina Eiropas Nopelnu ordeni, pirmo šāda veida Eiropas apbalvojumu.
Gatavojoties Šūmana deklarācijas — Eiropas vienotības pamatakmens — 75. gadadienas svinībām, Eiropas Parlamenta Prezidijs ir nolēmis iedibināt Eiropas Nopelnu ordeni. Tas ir pirmais šāda veida Eiropas apbalvojums, ko piešķir kāda no Eiropas Savienības iestādēm.
Šis jaunais civilais apbalvojums godinās to cilvēku sasniegumus, kuri devuši nozīmīgu ieguldījumu Eiropas vienotības, demokrātijas un Eiropas vērtību stiprināšanā. Visas dalībvalstis, izņemot Īriju, piešķir valsts apbalvojumus, tā apliecinot kopīgu apņemšanos visā Savienībā atzīt izcilību un atalgot ieguldījumu sabiedrības bagātināšanā (Īrijā nav valsts apbalvojumu sistēmas; tā vietā tiek piešķirti goda nosaukumi un apbalvojumi, piemēram, Prezidenta apbalvojums par izcilu ieguldījumu ārvalstīs dzīvojošiem īriem).
Pašlaik Eiropas Savienības līmenī nav līdzīga apbalvojuma. Eiropas Nopelnu ordeņa mērķis ir novērst šo trūkumu, vēl vairāk stiprinot kopīgo Eiropas identitāti globālu pārmaiņu laikā, kad vajadzīga vēl ciešāka saliedēšanās.
“Eiropu veido mūsu cilvēki, un šis ordenis par nopelniem Eiropas labā ir domāts tieši viņiem,” sacīja Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola. “Ar šo ordeni cildinām tos, kas iedvesmo ar savu drosmi, rīkojas ar pārliecību un — līdzīgi kā Robērs Šūmans — tic, ka miers, demokrātija un cilvēka cieņa nav tikai ideāli, bet tiešām strādā. Atzīmējot Eiropas drosmīgākā aizsākuma 75. gadadienu, godinām tos, kas turpina to veidot.”
Kandidātus apbalvojuma saņemšanai varēs izvirzīt Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs, Eiropadomes priekšsēdētājs, Eiropas Komisijas priekšsēdētājs, ES valstu vai valdību vadītāji un dalībvalstu parlamentu spīkeri. Katru gadu apbalvojumu piešķirs līdz 20 laureātiem, kurus izraudzīsies īpaša komiteja. Tās sastāvā būs Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs, divi priekšsēdētāja vietnieki un četras izcilas Eiropas personības.
Plānots, ka pirmā apbalvošanas ceremonija notiks ne vēlāk kā 2026. gadā.
Šādi Eiropas Parlaments godina Eiropas nelokāmo vienotības garu, kas dzimis pēckara periodā un joprojām ir stiprs mūsdienu sarežģītās pasaules kontekstā.