Eksperti: Nākotnē izdzīvos inovatīvākie mazie un vidējie uzņēmumi

Eiropā ir 25 miljoni mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) – tie ir 99% no reģionā esošajiem uzņēmumiem, un statistiski līdzīga situācija ir arī Latvijas uzņēmējdarbības vidē. MVU rada vairāk nekā 50% no Eiropas IKP, aptver 80% no samaksātajiem nodokļiem un nodarbina divas trešdaļas no visiem darbiniekiem reģionā. Lai gan MVU ir stabils klientu un patērētāju loks, un paši uzņēmumi ir inovatīvi spēlētāji un piegādātāji globālajā vērtību ķēdē, tomēr starp lielajiem uzņēmumiem un MVU aizvien ir lielas konkurētspējas atšķirības. Jaunākās tehnoloģiskās inovācijas ir tās, ar kuru palīdzību MVU var strādāt pie atšķirību samazināšanas, lai panāktu vai pat apsteigtu konkurentus un nākotnē nezaudētu savu vietu tirgū.

Inovācijas ļauj MVU konkurēt ar lielākajiem uzņēmumiem

Vai līderis nākotnē būs tas, kurš paļaujas, ka viss paliks nemainīgs vai tas, kurš gudri izmantos jaunās tehnoloģijas, lai piedāvātu labākus, modernākus produktus par zemākām cenām? Atbilde uz šo jautājumu ir skaidra. “Mazie un vidējie uzņēmumi ir Eiropas ekonomikas mugurkauls, un tiem ir būtiska nozīme Eiropas Savienības rūpniecības stratēģijā. Tomēr diemžēl pastāv ievērojamas atšķirības starp MVU un lielajiem uzņēmumiem, piemēram, dažādas iespējas piesaistīt talantus, realizēt digitālās stratēģijas un iegādāties jaunākās tehnoloģijas. Pandēmija nepieciešamību pāriet uz digitālo vidi ir aktualizējusi vēl vairāk,” pasākumā “Eiropas Inovāciju diena 2020” savā uzrunā uzsvēra Deivids Li, Huawei Rietumeiropas reģiona prezidents. Pasākumā Huawei paziņoja par savu apņemšanos atbalstīt Eiropas MVU inovāciju ieviešanā, samazinot konkurētspējas atšķirības starp MVU un lielajiem uzņēmumiem, veidojot digitālo infrastruktūru un ekosistēmu, sadarbojoties ar Eiropas partneriem inovatīvu risinājumu veidošanā, atbalstot digitālās kvalifikācijas celšanu, vienlaikus nododot datu vadības un apstrādes funkcijas vietējo partneru rokās.

Inovāciju ieviešana uzņēmumā lielā mērā ir pašiniciatīvas jautājums, tomēr liela nozīme ir arī uzņēmējdarbības vidē pieejamajam atbalstam. “Moderno tehnoloģiju ieviešana un digitalizācija ir pamatā uzņēmumu konkurētspējai. Strādājot ar inovācijām un zinātnes atklājumiem, bieži vien jāveic garš ceļš līdz produkta nonākšanai tirgū, tādēļ valsts atbalsts ir ļoti nozīmīgs. Tieši MVU inovāciju izstrādē ir daudz priekšrocību, jo šie uzņēmumi ir elastīgāki un ātri spēj pieņemt lēmumus, kas reizēm ir svarīgāk par pieeju resursiem. Inovāciju attīstībai Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) piedāvā izmantot vaučeru programmu, kurā var piesaistīt finansējumu līdz 25 tūkstošiem eiro izpētei, produkta prototipa izstrādei, rūpnieciskajiem pētījumiem, produkta testēšanai, sertificēšanai un dizaina izstrādei. Šo iespēju divu gadu laikā izmantojuši 144 uzņēmumi. Pārsvarā gadījumu tie ir jaunuzņēmumi kā arī uzņēmumi, kuri jau iegājuši tirgū un vēlas radīt jaunus inovatīvus produktus. Savukārt šo produktu virzīšanai eksporta tirgos iespējams piesaistīt līdzfinansējumu starptautiskās konkurētspējas veicināšanas programmā,” uzsver LIAA direktora vietnieks investīciju piesaistes jautājumos Reinis Āzis.

Kā MVU uzsākt inovāciju ieviešanu un kāpēc to neatlikt uz vēlāku laiku?

Tādas tehnoloģijas kā mākslīgais intelekts un blokķēde var palīdzēt optimizēt un automatizēt procesus, novērst kļūdas, samazināt izmaksas. “Mākslīgais intelekts, algoritmi, 3D printēšana, lietu internets (IoT) un robotika – šie risinājumi ir mainījuši veidu, kā uzņēmumi izstrādā, ražo un pārdod savus produktus vai pakalpojumus. Savukārt blokķēdes tehnoloģija izraisīs jaunu revolūciju savstarpējos vērtību maiņas darījumos, samazinot krāpšanās iespējamību, padarot procesus un sadarbību drošāku, pārredzamāku un uzticamāku. Tehnoloģiju attīstība rada nepieciešamību arī pašiem uzņēmumiem sekot līdzi jaunumiem. Ja uzņēmums pirmo reizi sāk izpētīt tehnoloģiju iespējas tikai tad, kad potenciālais klients par to jau interesējas, veicot jaunu pasūtījumu, tas nozīmē, ka konkurenti jau ir vairākus soļus priekšā,” pauž Deivids Li. Viņš uzsver, ka jauno tehnoloģiju ieviešanas un digitalizācijas iespēju neizskatīšana, viņaprāt, ir nevērīga izturēšanās pret savu biznesu.

“Apzināmies, ka šobrīd daudzi Latvijas MVU ir izšķiršanās priekšā kā turpmāk strādāt. Inovāciju un jauno tehnoloģiju ieviešanai nepieciešama ne vien vēlme to darīt, bet arī zināšanas par iespējām. Lai veicinātu inovāciju ieviešanu Latvijas uzņēmumos, LIAA piedāvā īpašu mācību programmu “Mini-MBA inovāciju vadībā”. Šī programma orientēta uz inovāciju attīstību uzņēmumos. Šo iespēju, trīs gadu laikā, izmantojuši jau 100 Latvijas uzņēmumi, tostarp 88 MVU pārstāvji. Mācību kursu apguvuši tādi uzņēmumi kā “Latvia MGI Tech”, “Lightspace Technologies”, “Exonicus”, “HansaMatrix Innovation” un daudzi citi. Šai programmai būs iespējams pieteikties arī laika periodā no 2021. līdz 2023. gadam. No 2021. gada LIAA piedāvās arī papildus kvalifikācijas celšanas iespējas viedo specializāciju uzņēmumiem automatizācijas un robotizācijas tehnoloģiju ieviešanā kā arī labākās prakses pārņemšanā. Šai programmai ieplānoti 5 miljoni eiro,” stāsta Reinis Āzis.

Par to, kādas inovācijas būtu piemērotākas un noderīgākas kādam konkrētam MVU, viennozīmīgas atbildes nav. Pirmkārt, jau būtu vērts apskatīt savu produktu vai pakalpojumu portfeli un izvērtēt, ko no tā visa varam uzlabot ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību – kādus ieguvumus un pievienoto vērtību varam piedāvāt, veicot uzlabojumus. Tikpat svarīgi ir rūpīgi pārskatīt arī uzņēmuma iekšējos procesus – strādāt pie kvalitātes celšanas un efektivitātes paaugstināšanas –, lai nokļūtu soli priekšā gan vienlīdzīgiem, gan šķietami lielākiem konkurējošiem uzņēmumiem savā nozarē.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro