43% Latvijas iedzīvotāju ir bažas par savu ādas veselības stāvokli, un katra piektā cilvēka radu un paziņu lokā ir kāds, kuram ir ādas bojājumi vai ļaundabīgs ādas audzējs, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veiktās sabiedriskās domas aptaujas dati. Lai mudinātu iedzīvotājus ievērot piesardzības pasākumus, uzturoties saulē, un aicinātu aizdomāties par sauļošanās radītajiem riskiem veselībai, SPKC sāk sabiedrības informēšanas kampaņu “Necepies! Izvēlies dzīvot!”.
“Diemžēl ādas audzēji ir viena no visvairāk izplatītajām onkoloģiskajām slimībām Latvijā, turklāt slimība skar arvien jaunākus cilvēkus. Esam pārliecinājušies, ka mīti par sauļošanās pozitīvo ietekmi ir plaši izplatīti, tādēļ aicinām iedzīvotājus apdomāt, vai bezatbildīga un mērķtiecīga “cepināšanās” saulē, lai iegūtu kāroto iedegumu, ir veselības un dzīvības vērta. Vasaras saulainās dienas ir jābauda, taču ar mēru un īpašu piesardzību, tādēļ der atcerēties “3U” principu – uzklāj, uzvelc, uzmanies! Uzklāj saules aizsargkrēmu, uzvelc cepuri, saulesbrilles un nosedzošu apģērbu un uzmanies no atrašanās saulē dienas karstākajā laikā, no plkst.10.00 līdz 16.00, ” norāda SPKC pārstāvis Mārtiņš Zvackis.
Vairāk nekā puse – 54% Latvijas iedzīvotāju uzskata1, ka iedegusi āda ir veselīga, turklāt 41%, atrodoties saulē, neizmanto saules aizsargkrēmu, lai labāk iedegtu – tas apliecina, ka iedeguma iegūšana joprojām tiek pārvērtēta un ir “modē”.* Ievērojot atbildīgas sauļošanās pamatprincipus un ierobežojot ultravioletā starojuma (UV) saskarsmi ar ādu, iespējams samazināt onkoloģisko slimību risku.
“Jau ilgstoši bija redzams, un šīs aptaujas rezultāti tikai vēlreiz apliecina, ka kopumā Latvijas iedzīvotāji ir labi informēti par sauļošanās kaitīgo ietekmi, tomēr teju puse, šķiet, dzīvo citā informatīvajā telpā, un joprojām pastāv arī maldīgi uzskati. Diemžēl liela daļa Latvijas iedzīvotāju uzturēšanos saulē uztver kā atpūtas veidu, nevis kā veselības draudu avotu. Tiek padomāts par aizsardzību pret sauli, dodoties uz pludmali, bet tas tiek aizmirsts ikdienā, strādājot vai vienkārši uzturoties saulē. Šī kampaņa kalpos kā labs atgādinājums, ka sauļošanos un izteikti iesauļotu ādu nav jāuzskata par veselības rādītāju, bet – tieši otrādi. UV starojums ir vienīgais novēršamais riska faktors ādas audzēju attīstībā, tādēļ piesardzības pasākumi sabiedrībā būtu jāuztver nopietnāk, ” stāsta “Derma Clinic Riga” dermatologs un biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētājs Dr.Raimonds Karls.
Lai mazinātu UV starojuma negatīvo iedarbību un uzturētos saulē droši, iedzīvotāji aicināti iepazīties ar SPKC sagatavotajiem informatīvajiem materiāliem: https://www.spkc.gov.lv/lv/necepies
Par kampaņu “Necepies! Izvēlies dzīvot!”
Sabiedrības informēšanas kampaņa “Necepies! Izvēlies dzīvot!” tiek organizēta, lai aicinātu iedzīvotājus aizdomāties par sauļošanās – gan saules jeb dabīgi iegūtā iedeguma, gan solāriju jeb mākslīgi iegūtā iedeguma radīto kaitējumu veselībai, kā arī par nepieciešamību ievērot ādas apdeguma un ādas onkoloģisko slimību profilakses pasākumus.