Pašlaik nav skaidrs, kāda būs Apvienotās Karalistes (AK) izstāšanās procedūra no Eiropas Savienības, tāpēc Latvijas valstspiederīgajiem vajadzētu sakārtot formālās attiecības ar rezidences valsti un reģistrēties pastāvīgajam statusam AK. Pagaidām to izdarījis absolūtais mazākums.
Par reģistrēšanos pastāvīgajam statusam nenogurusi atgādina Latvijas Ārlietu ministrija. Reģistrēšanās ir bez maksas un vienkārši un ātri veicama elektroniski. Ārlietu ministrija informē, ka šā gada 31. jūlijā savu statusu AK bija reģistrējuši tikai 31 800 Latvijas pilsoņu, kaut arī, pēc oficiālajiem datiem, AK dzīvo vismaz 117 000 Latvijas pilsoņu. Kopvērtējumā Latvija reģistrēšanās aktivitātes ziņā ir 11. vietā visu ES dalībvalstu vidū.
Ja izstāšanās līgums stāsies spēkā, reģistrācija ir jāveic līdz 2021. gada 30. jūnijam. Ja izstāšanās notiek bez vienošanās, reģistrācija jāveic līdz 2020. gada 31. decembrim. Tomēr nereģistrētajiem iedzīvotājiem problēmas var rasties ātrāk, piemēram, izīrējot mājokli. Sīkāka informācija par reģistrēšanos atrodama AK Iekšlietu ministrijas un Latvijas Ārlietu ministrijas mājaslapā.
Ārlietu ministrija sadarbībā ar AK vēstniecību Rīgā ir apkopojusi informāciju studentiem, kuri uzsākuši vai plāno uzsākt studijas Apvienotajā Karalistē 2019./2020. mācību gadā un 2020./2021. mācību gadā. Viņiem studiju maksa un pieeja studiju kredītam saglabājas līdzšinējā kārtībā. Šajā periodā mācību maksa ES, tostarp Latvijas pilsoņiem būs tāda pati kā Apvienotās Karalistes studentiem. Studentiem ir jāiepazīstas ar uzturēšanās noteikumiem, ja viņi ieceļos AK bezvienošanās breksita gadījumā līdz 2020. gada 30. decembrim. Arī viņiem būs jāpiesakās uz Eiropas pilsoņa pagaidu uzturēšanās atļauju.
Arī tiem, kuri plānojuši apmeklēt AK un atgriezties Latvijā novembrī, kad bezvienošanās breksits, iespējams, būs beidzot noticis, jāapzinās, ka tādā gadījumā AK kļūs par trešo valsti jau šā gada 1. novembrī. Tas nozīmē citus izbraukšanas un iebraukšanas nosacījumus. Latvijas pilsoņi uz AK varēs doties bez vīzas, ja ceļojuma mērķis ir īslaicīga privāta vizīte vai tūrisms (līdz 3 mēnešiem), bet 2021. gada 1. janvārī spēkā varētu stāties jaunā AK imigrācijas sistēma, kas, iespējams, paredzēs jaunas ieceļošanas prasības.
Būtiski uzsvērt! Pirms ceļojuma jāpārliecinās, vai AK kā vienīgo ceļojuma dokumentu nav noteikusi pasi. Tādā gadījumā eID kartes ceļošanai nebūs izmantojamas.
Ja spēkā nestāsies Izstāšanās līgums, sākot ar AK izstāšanās dienu (31. oktobri) AK vairs nebūs ES dalībvalsts, tāpēc tajā nedarbosies Eiropas veselības apdrošināšanas karte jeb EVAK – ir jāiegādājas privātā ceļojuma apdrošināšana neatliekamās un nepieciešamās medicīniskās palīdzības saņemšanai.
Uz bagāžu un citām precēm, ko ved ceļotāji, kuri ieceļo ES no AK, attieksies muitas kontrole. Turpmāk nedrīkstēs ievest piena produktus un gaļu. Personām, kuras iebrauc Eiropas Savienībā vai izceļo no tās ar 10 000 eiro vai vairāk (vai ekvivalentu citās valūtās) skaidrā naudā, nauda ir jādeklarē.
No izstāšanās dienas AK valstspiederīgie un ES dalībvalstu valstspiederīgie vairs nevarēs izmantot vēstniecību un konsulātu palīdzību, lai lūgtu konsulāro aizsardzību, pamatojoties uz ES tiesību aktiem, kā arī jāņem vērā, ka mainīsies aviopasažieru tiesības.
Iespējams, dārgāki kļūs pirkumi ar debetkarti vai kredītkarti, jo to pieņemšanu vairs neregulēs ES tiesību akti.
No AK atlidojot, preces virs 430 eiro būs jādeklarē muitā un muitā jāsamaksā nodokļi. Tāpēc pirkumu čeki jāsaglabā, lai varētu pierādīt, cik maksāja konkrētā prece.