Ministru prezidents šonedēļ sasaucis Krīzes vadības padomes sēdi, lai pārliecinātos par atbildīgo dienestu gatavību situācijai, ja reģionā un Latvijā tiek konstatēta koronavīrusa klātbūtne. Pagājušās nedēļas beigās notikušajā Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēdē secināts, ka visi atbildīgie veselības nozares dienesti un iestādes ir gatavas nepieciešamības gadījumā atbilstoši rīkoties un pastiprināt uzraudzības pasākumus.
Kopumā pasaulē no 2019. gada 31. decembra līdz 2020. gada 1. februārim ziņots par 11 955 laboratoriski apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem, ko raisīja jauns koronavīruss (2019-nCoV). Tostarp saslimuši arī 16 veselības aprūpes darbinieki. 260 pacienti ar nopietnām blakusslimībām ir miruši. Pašlaik Latvijā nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu, un izskanējusī informācija par to, ka koronavīruss būtu atklāts kādam pacientam Latvijā vai ka Stradiņa slimnīcā ir ievietoti pirmie pacienti ar šo vīrusu, ir meli.
Tomēr jāņem vērā, ka Pasaules veselības organizācija (PVO) saistībā ar jauno koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu Ķīnā ir izsludinājusi augstāko globālo ārkārtas situāciju veselības jomā, tāpēc Veselības ministrijā notika Valsts operatīvās medicīniskās komisijas sēde, lai vēlreiz izvērtētu dienestu gatavību. PVO ekspertu lēmums par augstāku riska stāvokli pieņemts, lai valstis, tai skaitā Latvija, būtu gatavas reaģēt uz situācijas izmaiņām. Sēdes laikā visi atbildīgie dienesti un iestādes apliecināja gatavību nepieciešamības gadījumā atbilstoši rīkoties. Tas nozīmē, ka Latvija ir gatava pastiprināt uzraudzību un atklāt ikvienu gadījumu, lai novērstu vīrusa izplatību.
Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) vēlreiz uzsver, ka Latvijā nav konstatēts neviens šīs saslimšanas gadījums. Ņemot vērā, ka izskanējušas viltus ziņas par iespējamu koronavīrusa slimnieku Latvijā, Veselības ministrija ir vērsusies tiesībsargājošās institūcijās, un aicina cilvēkus būt atbildīgiem un šādas nepamatotas baumas neizplatīt. Stingri pieturoties PVO rekomendācijām, speciālisti uzskata, ka ceļojums uz Ķīnu šobrīd nav drošs, un iesaka iedzīvotājiem uz turieni nedoties ne tikai saslimšanas risku dēļ, bet arī saistībā ar iespējamu apgrūtinātu atgriešanos.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienests ir pārstrādājis savu algoritmu un uz izsaukumiem dosies pie cilvēkiem, kuriem ir gripai līdzīgi simptomi un kuri ir nesen bijuši Ķīnā vai arī bijuši tuvā kontaktā ar kādu, kurš tur ir bijis. NMP dienesta vadītāja Liene Cipule uzsvēra, ka dienesta mediķi ir pilnībā gatavi šādām situācijām. Līdz šim arī pārbaudīts, ka algoritms šādu pacientu konstatēšanai darbojas. Tāpat ir apzinātas rezerves, lai nodrošinātu ārstniecības personu aizsardzību vajadzības gadījumā. Gan Rīgas Austrumu slimnīca, gan Bērnu slimnīca apliecinājusi gatavību pacientus uzņemt un nodrošināt visu nepieciešamo palīdzību. Pašlaik arī Nacionālajā references laboratorijā ir iespējama kvalitatīva Eiropas līmeņa diagnostika, proti, kādreiz laboratorijas paraugus vajadzēja sūtīt uz Vāciju, taču pašlaik to var izdarīt Latvijā. Aptuveni sešu stundu laikā pēc parauga paņemšanas ir iespējams pateikt, vai konkrētajam pacientam ir konstatēts koronavīruss.
Slimību profilakses un kontroles centrs ir atjaunojis arī rekomendācijas Latvijas iedzīvotājiem, kā rīkoties, ja ir aizdomas par saslimšanas gadījumu. Viens no galvenajiem ieteikumiem – ja cilvēks ir bijis Ķīnā, pēc atgriešanās turpmākās 14 dienas ir ieteicams palikt mājās un novērot savu veselības stāvokli. Tāpat ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, lai konsultētos par turpmāko rīcību. Savukārt, ja parādās saslimšanas simptomi, nepieciešams zvanīt 113. Speciālisti rekomendē arī izglītības iestādēm vērsties SPKC, ja rodas jautājumi par rīcību gadījumos, ja Ķīnā ir bijuši bērni.
K. Kariņa sasauktajā padomes sēdē plānots uzklausīt Veselības ministrijas ziņojumu par esošo situāciju, atbildīgo institūciju gatavību, risku analīzi, paveikto un plānoto rīcību gadījumā, ja reģionā un Latvijā tiek identificēti inficēšanās gadījumi ar koronavīrusu. Padome uzklausīs arī atbildīgo institūciju viedokļus par nepieciešamajiem pasākumiem un turpmāko rīcību.
VIEDOKLIS
Nav nekāda pamata panikai
Pēteris APINIS, veselības nozares eksperts
Jaunais koronavīruss ļauj cilvēcei Pasaules veselības organizācijas vadībā pārdomāt rīcības stratēģiju un taktiku, radīt globālu rīcības plānu jauniem uzliesmojumiem, īpaši to uzraudzībai, kontaktu izmeklēšanai, pārbaudēm un ārstēšanai. Būtiski, lai epidēmijas apkarošana veicinātu sabiedrības uzticību un sadarbību, nevis mazinātu to. Būtiski ir mudināt akadēmiskās aprindas, zinātniekus un farmācijas nozari strauji izstrādāt vakcīnas un jaunus pretvīrusu medikamentus. Vēl ir pāragri prognozēt, cik plaši un patogēniski 2019-nCov kļūs vai to – cik agresīvāks būs nākamais vīruss, kas cilvēkam pārnāks no kāda dzīvnieka. Arī attiecībā uz 2019-nCov labāk rīkoties izlēmīgi tagad, nevis gaidīt, lai redzētu, kā uzliesmojums izzūd globāli.
Šis globālais veselības apdraudējums māca, ka daudz labāk ir ieguldīt gatavībā novērst, ātri identificēt un ierobežot slimības uzliesmojumus to izcelsmes vietā. Reakcija pēc tam, kad infekcija ir plaši izplatījusies (iespējams, pārmērīgi reaģējot ar ceļošanas aizliegumiem un karantīnām), izmaksā dzīvības, saimnieciskos resursus un miljoniem cilvēku labklājību (īpaši to, kas pašlaik atrodas slimības skartajā zonā).