Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti, kuri bieži vien pauž neapmierinātību ar domes darbu, izsludina dažādus boikotus un, kā izskatās, dara visu iespējamo, lai ventspilniekiem tikai klātos sliktāk, jau gadiem ilgi atbalstu rod no Šveices advokāta Rūdolfa Meroni.
Mēs visi zinām, ka bijušais ministrs Ģirts Valdis Kristovskis, iespējams, tieši pateicoties Meroni sniegtajam atbalstam uz iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām līdzdarbojās trīs politisko spēku apvienības “Ventspils atdzimšanai un uzplaukumam” ietvaros, kura savās reklāmās īpaši nikni apkaroja Ventspils ilggadējo mēru Aivaru Lembergu. Apvienība visiem spēkiem centās pārliecināt vēlētājus balsot par viņiem, uzsverot, cik gan dzīve Ventspilī ir slikta un kāda stagnācija tur valda jau divdesmit piecus gadus.
Taču ievēlētie deputāti, palikuši opozīcijā, sāka darboties ne jau ventspilnieku labā – drīzāk darīja visu, lai skaļi klāstītā leģenda par slikto Ventspili piepildītos vai vismaz pietuvinātos realitātei. Viens no pēdējiem soļiem bija opozīcijas aktīva darbība, lai netiktu piešķirti 1,55 miljoni eiro Olimpiskā centra “Ventspils” sporta infrastruktūras attīstības programmas īstenošanai. Tāpat gandrīz katru nedēļu medijos iespējams lasīt par Kristovska un viņa līdzgājēju neapmierinātību ar Ventspils pilsētas domes darbu. Protams, līdz ar to loģiski rodas jautājums – kā vārdā opozīcijas deputāti tik dedzīgi rīkojas? Vai tiešām viņi tik neizturami neieredz ventspilniekus? Un šeit nevaram nepamanīt jau visiem zināmā Šveices advokāta klātesamību.
Meroni un Kristovska saikne nevienam nav noslēpums – pats Kristovskis neslēpj, ka politikā atgriezies Meroni aicināts. Tāpat, kā ziņo mediji, Kristovska uzņēmums “GVK consulting” vēl pirms vēlēšanām par 5 tūkstošiem eiro mēnesī konsultējis “Ventbunkeru”, kurā Meroni ir padomes priekšsēdētājs. Abiem politikā esot kopējs redzējums.
Lai gan Meroni apgalvo, ka nelikumīgā veidā politiskās aktivitātes neatbalsta, Kristovskis neslēpj, ka ir vērojama neapmierinātība ostas uzņēmumos, un daļa šo uzņēmumu speciālistu bija opozīcijas apvienības sarakstā, kas liecina vien par to, ka opozicionāru patiesās intereses varētu būt samērā konkrētas.
Žurnālists Imants Liepiņš noskaidrojis, ka Kristovska pagājušā gada valsts amatpersonas deklarācija liecina, ka viņš Ventspils domē darba algā saņēmis tikai ap 4700 eiro gadā, kamēr no savas firmas — 34,8 tūkstošu algu un gandrīz 16 tūkstošus lielas dividendes (patlaban vēl nav zināms, vai un cik no tā ir Meroni kontrolēto Ventspils uzņēmumu maksājumu daļa), un tajā pašā laikā no SEB atklātā pensiju fonda nākuši klāt vēl 11 tūkstoši, bet vēl citi ienākumi no saimnieciskās darbības sasnieguši gandrīz 20 tūkstošus. Ieguldījumi veikti 12 juridiskās personās (firmās, korporācijās, fondos u.c.), no kurām tikai divas reģistrētas Latvijā.
Ne mazāk atalgoti ir abi pārējie, ar Meroni saistītie Ventspils domes deputāti – brāļi Aivis un Ivars Landmaņi. Aivis Landmanis bez 4700 eiro deputāta algas saņēmis 51 tūkstoti no SIA Ventspils Port Services, kur skaitās “komercdarbības konsultants”, kamēr viņa brālis guvis tādu pašu 51 tūkstoti no Meroni kontrolētā Ventbunkera. Naudu no Meroni kontrolētajiem uzņēmumiem saņēmusi arī Aivja sieva – Līva Landmane, kas ir valdes locekle un finanšu direktore akciju sabiedrībā “Baltijas Ekspresis”.
Citādāka situācija gan esot ceturtajai opozīcijas pārstāvei — deputātei Dacei Kornai. Ne tik daudz finansiālā ziņā, bet gan tajā, ka Korna nav tieši konstatējamā veidā “Meroni stipendiāte” — toties viņas kartīte atrasta “čekas maisā”.
Ilgstoša barošanās no Meroni kontrolēto uzņēmumu kabatas gan nav pārsteigums, ņemot vērā, ka Kristovskis simpātijas pret Šveices advokātu nekad nav slēpis, arī brāļu Landmaņu darbošanās Meroni uzņēmumos liecina, ka saikne starp šveicieti un Ventspils opozīciju ir cieša un noturīga. Taču būsim godīgi – akla dancošana pēc Meroni stabules liecina vien par Ventspils opozīcijas merkantilo interešu apmierināšanu, nevis par darbošanos pilsētas un visu ventspilnieku labā.
Foto: F64