Latvijas iedzīvotāji aktīvi vakcinējas pret gripu un Covid-19

Šobrīd Latvijā aktīvi notiek sezonālā vakcinācija pret gripu un Covid-19 infekciju. Līdz pagājušajai nedēļai par valsts budžeta līdzekļiem pret gripu vakcinēti vairāk nekā 70 700 cilvēki, un vairāk nekā 13 500 vakcinējušies pret Covid-19. Visaktīvāk vakcinēti seniori, cilvēki ar hroniskajām slimībām, sociālo aprūpes centru klienti, ārstniecības personas, bērni (6-23 mēn.) un grūtnieces.

Sākot ar septembri, ārstiem bija iespēja pasūtīt vairāku veidu par valsts līdzekļiem iegādātās vakcīnas pret gripu, t. sk. divas pretgripas vakcīnas , kuras valsts apmaksāto vakcīnu klāstā ir pirmo reizi. Vakcīna “Efluelda” paredzēta senioriem no 60 gadu vecuma, kas izmantota pasaulē ilgāk nekā 10 gadus, sevi pierādījusi ar augstu efektivitāti, aizsargājot pret gripu tieši šajā vecuma grupā, kad imūnā atbilde uz parastām pretgripas vakcīnām nereti ir nepietiekama. “Fluenz Tetra” paredzēta bērniem ar hroniskajām slimībām 2-7 gadu vecumā. Tā ir ļoti draudzīga lietošanā – nazālā vakcīna jeb degunā pūšamā vakcīna aerosola veidā. Pieejama arī valsts apmaksāta pretgripas vakcīna “Influvac Tetra”, kas tiek izmantota vakcinējot cilvēkus ar hroniskām slimībām un bērnus.

Covid-19 vakcinācijā ir pieejamas pielāgotās pašreiz cirkulējošiem SARS-CoV-2 vīrusa celmiem: PfizerBioNTech “Comirnaty” Omicron XBB.1.5.

Šobrīd ārstiem ir iespēja vēl pasūtīt vakcīnas pret gripu “Efluelda” (senioriem) un “Fluenz Tetra” (2-7 gadus veciem bērniem ar hroniskām slimībām), savukārt par valsts budžeta līdzekļiem iegādātās pretgripas vakcīnas “Influvac Tetra” jau ir izdalītas vakcinācijas iestādēm, un vairāk kā 25 000 devas (47% no iegādātā apjoma) ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un citās ārstniecības iestādēs, kas veic vakcināciju pret gripu.

Situācijas monitorings liecina, ka pēc E-veselības datiem ārstniecības iestādēs pretgripas vakcīnu pieejamais daudzums ir dažāds. 10-500 “Influvac Tetra” devas ir pieejamas vairāk kā 700 iestādēs, kas ir vairāk kā puse no to iestāžu skaita, kur tiek veikta vakcinācija pret gripu. Šobrīd vakcinācijā izmantoti jau 53% no kopējā Latvijā par valsts budžeta līdzekļiem iegādātās vakcīnas “Influvac Tetra” apjoma.

Šobrīd, līdzīgi kā pagājušajā gadā, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aktīvi sadarbojas ar ārstniecības iestādēm, kopīgi veidojot informāciju, kas būs pieejama SPKC mājas lapā, ar ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu, ja pacienta ārsta praksē vai vakcinācijas iestādē tā vairs nav pieejama.

Atgādinām, ka līdzīgā veidā valsts apmaksātā vakcinācija pret gripu tika īstenota arī pagājušajā gripas sezonā. Kopējais ārstniecības iestāžu skaits, kas šoruden veic valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu ir 1 092 iestādes.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro