Latviskie .LV domēna vārdi svin 20 gadu jubileju

Šodien, 1. martā, aprit divdesmit gadi kopš ieviesti latviskie .LV domēna vārdi. Divdesmit gadu laikā latvisko .LV domēna vārdu popularitāte ir soli pa solim pieaugusi, apliecinot, ka domēna vārdi mūsdienās ne tikai kalpo kā uzņēmuma digitālā identitāte, bet arīdzan to, ka uzņēmējiem ir svarīgi definēt savas latviskās vērtības, tās atspoguļojot jau, pirmkārt, ārējā komunikācijā.

Tieši 2004. gadā 1. martā Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīkla risinājumu daļa (NIC) pirmo reizi piedāvāja reģistrēt .LV domēna vārdus latviešu valodā, t.i., izmantojot burtus ar diakritiskajām zīmēm (ā, ē, ī, ū, ō, ķ, ļ, ņ, ŗ, ģ, š, č, ž ). Tas bija domāts, lai līdztekus tradicionālajam .LV domēnam katrs uzņēmums varētu izvēlēties domēnu, kas attēlo uzņēmuma nosaukumu gramatiski pareizā latviešu valodā.

Kā norāda Latvijas Domēnu centrs, kopš 2020. gada latvisko .LV domēna vārdu reģistrācija ir pieaugusi divas reizes, un tendence, ka uzņēmumi vienlaikus izmanto gan tā saucamo tradicionālo domēnu, gan latvisko domēnu, ir kļuvusi daudz populārāka.

Kā ilustratīvu piemēru no daudziem uzņēmumiem Domēnu centrs norāda uz tādiem domēniem kā Pērkam.lv un Semināri.lv: “Abos šajos gadījumos tiek nodrošināta savstarpējā pāradresācija no latviskā .LV domēna uz tradicionālo .LV domēnu, kas nozīmē, ka interneta lietotāji var sasniegt uzņēmuma mājaslapu, rakstot to gan latīņu, gan latviešu burtiem.”

Vienlaikus Latvijas interneta telpā ir izveidojušies arī vairāki piemēri, kad vienas nozīmes tradicionālo un latvisko .LV domēnu izmanto dažādi uzņēmumi, kā rezultātā tiem var rasties būtiskas komunikācijas problēmas. Hrestomātisks piemērs, kas jau ilgstoši novērojams ir domēni Dižozols.lv un Dizozols.lv, kuri raksturo ne tikai divus dažādus uzņēmumus, katru ar savu īpašnieku struktūru, bet arī, kas darbojas dažādās uzņēmējdarbības nozarēs.

Kā pauž Domēnu centrs, vienlaikus priecējošs ir fakts, ka arvien vairāk uzņēmēju tomēr apzinās latvisko domēnu nozīmi.

“Nav šaubu, ka latviskais .LV domēns ir ne tikai iespēja atšķirties no citiem tirgus dalībniekiem un palielināt uzņēmuma redzamību digitālajā vidē, bet arī iet kopsolī ar laiku, kad mēs gan sabiedrībā, gan uzņēmējdarbības vidē arvien vairāk sākam novērtēt un cienīt latviešu valodu. Izmantojot latvisko .LV domēna vārdu, uzņēmēji pārliecinoši norāda uz savām vērtībām – to, ka viņiem ir svarīga latviska Latvija, un tas priecē,” savā informācijā medijiem norāda Latvijas Domēnu centrs.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro