LBAS nepiekrīt samazināt darba nespējas lapu apmaksas apmēru

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) nepiekrīt samazināt darba nespējas lapu apmaksas apmēru, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pauda LBAS priekšsēdētāja vietniece Anda Grīnfelde.

Kā zināms, Ekonomikas ministrija norādījusi, ka pieaug gan darbnespējas lapu skaits, gan izmaksas. Izdevumi darba devējiem par A darbnespējas lapām 2022. gadā sasniedza 86 miljonus eiro. Kopējās darbaspēka izmaksas 2022. gadā bija 10 252 miljoni eiro, t.i., izdevumi par darbnespējas lapu apmaksu veidoja tikai nepilnu vienu procentu (0,84%) no kopējām darbaspēka izmaksām. Ja vērtējam slimības pabalstu īpatsvaru pret IKP, tad Latvijā šis rādītājs ir viens no zemākajiem starp Eiropas Savienības valstīm. Darba devēji uzstājīgi rosina samazināt darbiniekiem slimības lapu dienu skaitu un apmēru. Arī ministriju piedāvājums rosina samazināt slimības dienu kompensāciju, tiesa, pieticīgākā apjomā.

Jau pirms gada LBAS, reaģējot uz LDDK un LTRK rosinājumu par slimības lapu apmaksas apmēra samazinājumu nodarbinātajiem, norādīja uz to, ka vispirms jānovērš problēmas cēloņi un jāpārskata slimības lapu izsniegšanas nosacījumi. LBAS ieskatā īpaši nepieļaujami ir godprātīgiem darbiniekiem samazināt apmaksājamo dienu skaitu un atvietojuma procentus.

Kā šorīt LTV norādīja Grīnfelde, tad “mūsu valstī diemžēl šis veselīgi nodzīvoto gadu skaits ir zemākais Eiropas Savienībā, līdz ar to tas ir tikai loģiski, ka ir šādi slimības laika un izdevumu patēriņi.”

“Šis viss tiek virzīts uz to, lai risinātu nevis šo problēmu cēloņus, lai skatītos, ka šīs slimības lapas tiek izdotas tad, ja tiešām cilvēks ir saslimis, bet risinātu uz darba ņēmēju rēķina. [..] Mēs noteikti neesam gatavi atbalstīt to, ka jel kādi varētu samazināt šo slimības lapu dienu skaitu vai atvietojamības procentu uz darbinieku rēķina,” uzsvēra LBAS pārstāve.

LBAS valdes sēdē, kas notika 2024. gada 27. februārī, pēc LBAS valdes locekles, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja vietnieces Līgas Bāriņas iniciatīvas tika ierosināts turpināt diskusijas par darbnespējas lapu apmaksu, lai precīzāk identificētu problēmas, kuras varētu rasties, ja kompromisu pieņemtu. LBAS turpinās diskusijas ar saviem biedriem, un nākamā saruna plānota šodien, 13. martā, LBAS Tautsaimniecības padomē.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro