Lembergs: Apsūdzībā iekļauts uzņēmums, kas nav eksistējis, bet tiesa aizliedz advokātiem par to runāt

Tiesu debatēs t.s. Lemberga prāvā advokāti tiesai norādīja uz apsūdzībā ierakstītu, bet realitātē neeksistējošu uzņēmumu, ar kuru, cita starpā, tiek pamatota prasība piemērot Aivaram Lembergam astoņu gadu brīvības atņemšanu, mantas konfiskāciju un naudas sodu. Pats Lembergs norāda, ka tas darīts, lai ierobežotu viņa tiesības uz aizstāvību.

Viņš skaidroja, ka apsūdzībā līdz 2016. gada 16. jūnijam figurēja viens uzņēmums, bet pēc kārtējās apsūdzības grozīšanas jaunajā un pēdējā apsūdzības versijas 30. lappuses 7. rindkopā prokurori ierakstījuši pavisam citu uzņēmumu.

“Tā kā reģistrācijas dati nav klāt, tad iznāk, ka apsūdzība balstīta uz neeksistējošu uzņēmumu. Un tas ir apsūdzībā, kur maksimālais cietumsods ir 12 gadi. Man draud 12 gadu ilgs cietumsods saistībā ar SIA, kas neeksistē,” situāciju skaidroja Lembergs.

Pēc viņa sacītā, tad, kad viņa advokāts debatēs par šo sāka runāt, prokurors pieprasīja tiesai sodīt advokātu, ierobežojot viņam atvēlēto debašu laiku, jo šāds SIA nepastāv. “Advokātam aizliedza runāt par kompāniju, kura ir ierakstīta apsūdzībā un kur maksimālais cietumsods ir 12 gadi,” piebilda politiķis.

“Bet, ja tā ir kļūda, tad viņiem ir jāmaina apsūdzība. Viņi apsūdzību mainīja jau 2008. gadā, un tad pagāja septiņi gadi un viņi to mainīja 2015. gadā, pasakot, ka mainījušies faktiskie apstākļi par notikumiem, kas notikuši 1993. gadā. Pēc 22 gadiem mainījās faktiskie apstākļi, bet kādi? To man viņi nepateica. Pagāja vēl viens gads, viņi atkal mainīja apsūdzību un atkal mainījušies faktiskie apstākļi, bet kādi – to viņi atkal man nepateica,” norādīja Lembergs.

Pēc viņa sacītā, ja maina apsūdzību, tad būtu jāsāk pratināt vēl vienu reizi, bet tiesa saka, ka vairāk nedrīkst.

“Tas notiek, lai es nevarētu realizēt tiesības uz aizstāvību. Apsūdzības uzturētājs – prokurors Juris Juriss – sēdēja Saeimas komisijā un kategoriski pieprasīja izmainīt likumu, lai varētu man aizliegt teikt aizstāvības runu, lai gan prokurors Juriss varēja runāt, cik vien viņš grib. [..] Un tiesnesis arī pateica, ka viņš var runāt, ko grib un cik ilgi grib, bet mums tādu iespēju nav. [..] Jūs tādā tiesā gribētu būt? Man tāda izvēle nepastāv,” sacīja Lembergs.

Komentāri