Lembergs: Es šeit ļoti bieži dzirdu uzmundrinājumus

Cietumā svarīgi prast pielāgoties apstākļiem, intervijā “Neatkarīgajai” sacīja politiķis Aivars Lembergs, kurš jau pusgadu atrodas Rīgas Centrālcietumā saistībā ar viņam piemēroto drošības līdzekli. Neraugoties uz apstākļiem, Lembergs nav zaudējis optimismu un lietu pateicību velta arī saviem atbalstītājiem.

Kā norāda pats Lembergs, viņš nevar teikt neviena slikta vārda ne par administrāciju, ne par personālu, ne par ieslodzītajiem: “Drīzāk otrādi. Mani, protams, pazīst. Nezinu, vai visi, bet katrā gadījumā pazīst. Es ļoti bieži un daudz šeit dzirdu visādus uzmundrinājumus.”

“Šur tur ik pa brīdim dzirdu saukļus: “Brīvību Lembergam”, “Lembergu par premjeru”, “Lembergu par prezidentu”. Tur jau ilga saruna nav vajadzīga. To es dzirdu. Līdz šim neesmu dzirdējis nevienu man adresētu sliktu vārdu. Nevienu! Ne reizi! Ne tikai no apcietinātājiem, bet arī no pārējiem. Ir arī daudz pozitīvāki gadījumi, bet par tiem es nerunāšu, lai kādam nesanāk nepatikšanas. Režīms ir jāievēro, un tas tiek ievērots arī pret mani. Arī es strikti ievēroju režīmu. Es saprotu, kur es atrodos. Mana pieeja ir tāda, ka ir jāpielāgojas. Ja neproti pielāgoties, tev jāmirst,” uzsvēra Lembergs.

Viņš atzīst, ka saņemu ļoti daudzas vēstules no dažādiem Latvijas iedzīvotājiem: “Piemēram, vakar es nosūtīju astoņas atbildes vēstules. Galvenais mans atbalsts notika aizvadītājās pašvaldību vēlēšanās. Tāds atbalsts tuvākajos simt, varbūt pat tūkstoš gados nebūs nevienam cietumā esošam politiķim. Piemēram, ja tieslietu ministram Jānim Bordānam būtu piemērotas ASV sankcijas un viņš pēc pirmā tiesas spieduma tiktu ievietots cietumā, vēlēšanās viņš noteikti zaudētu, un visi par viņu jau sen kā būtu aizmirsuši. Mani ļoti atbalsta arī mani mājinieki. Viņi man regulāri sūta daudz dažādu foto, ko sabildējuši no telefona. Tas ir vēl viens kontakts ar savējiem. Es jūtu milzu atbalstu no tuviniekiem un saviem atbalstītājiem, un es esmu ļoti pateicīgs visiem, kuri mani atbalsta.”

Savukārt runājot par pilno spriedumu, Lembergs norādīja, ka “tiesas spriedums ir vārds vārdā, komats komatā ar visām pareizrakstības un stila kļūdām pārrakstīta apsūdzība, kura simtsprocentīgi motivēta ar apsūdzības – prokurora debašu runas citēšanu.”

“Aizstāvības argumenti tikpat kā nav ne pieminēti, ne analizēti. Tā par kukuļu izspiešanu no Ainara Gulbja 1994.-1995. gadā es vēl 1999. gadā ģenerālprokuroram lūdzu pārbaudīt versiju, ka akcijas, daļas iegūtas nevis no Aināra Gulbja, bet gan nopirktas no kompānijām, nomaksājot parādus Ventspils pilsētas domei. Šo patieso notikumu versiju prokuratūra neizmeklēja, pret tās izmeklēšanu tiesā iebilda prokurori. Tiesa par šo versiju noņēma pat vēl neuzstādītus jautājumus lieciniekiem un liedza man sniegt liecības šajā sakarā, saucot to par lietas novilcināšanu! Spriedums apsūdzības daļā pēc Krimināllikuma 219. panta par ārzemju kompāniju nedeklarēšanu ir klajā pretrunā ar Augstākās tiesas Senāta 2021. gada nolēmumu analogā apsūdzībā “Latvenergo” lietā. Savukārt tiesa manā spriedumā apgalvo, ka noziedzīgā ceļā iegūtā manta tika sākta “atmazgāt” 1995. gada 10. februārī, lai arī speciālais likums un kriminālatbildība par šādu nodarījumu ir spēkā tikai no 1998. gada. Tātad pret Lembergu likumam ir atpakaļejošs spēks. Tas, protams, ir nelikumīgi. Vienlaicīgi jāņem vērā, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns intervijā BNN ir pārkāpis Aivara Lemberga tiesības uz nevainīguma prezumpciju, vēl pirms pilnā sprieduma sastādīšanas un tā stāšanās spēkā nepārprotami norādot, ka Lembergs ir vainīgs viņam inkriminētajos noziegumos. Viņš paziņoja: “…pašlaik Rīgas apgabaltiesā ir… ļoti pamatoti, manā ieskatā, ir piemērojusi pašu bargāko drošības līdzekli apcietinājumu.” Ministrs atkārtoti uzsvēris, ka tas ir “ļoti izsvērts un pamatots lēmums” – ielikt Lembergu tagad cietumā. Tieslietu ministrs vēl pirms pilnā sprieduma jau ziņojis, ka tas ir pamatos. Kā viņš to zina, ja spriedums vēl nav pieejams? Tiesa to vēl raksta. Tātad kurš tad patiesībā rakstīja “pareizo” spriedumu? Tas, kurš, nebūdams tiesas sastāvā, jau zināja, ka būs “ļoti izsvērts” spriedums. Tātad tiesa ir bijusi tikai izkārtne? Tā pilda tieslietu ministra uzdevumu – Lembergu cietumā,” medijam norādīja politiķis.

Komentāri