Partijas “Jaunā Vienotība” (JV) priekšlikums nevalstiskā sektora finansēšanai novirzīt 1% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atbilst Padomju Sociālistiskās Republikas Savienības (PSRS) valsts pārvaldes modelim, bet partijai derētu atcerēties, ka Latvija jau 27 gadus ir neatkarīga, žurnālistiem sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.
Lembergs informēja, ka “Jaunā Vienotība” sagatavojusi priekšlikumu – grozījumus IIN likumā, paredzot 1% no IIN novirzīt nevalstiskajam sektoram.
Viņš atgādināja, ka IIN ir galvenais pašvaldību nodokļu ieņēmumu avots un 80% no visiem nodokļiem pašvaldības saņem tieši IIN veidā, no kā izriet, ka “šis “Jaunās Vienotības” priekšlikums nozīmē atņemt naudu pašvaldībām un to naudu, ko kādreiz nevalstiskajam sektoram finansēja valsts, aizstāt ar pašvaldības naudu,” komentēja Lembergs.
“Tāda “Jaunās Vienotības” pieeja pilnā mērā atbilst Padomju Sociālistiskās Republikas Savienības valsts pārvaldes modelim, bet “Jaunā Vienotība” ir aizmirsusi vai varbūt nav pamanījusi, ka Padomju Savienība Latvijā beidza pastāvēt 1991. gadā, kad Latvija de facto ieguva neatkarību,” sacīja Lembergs.
Ventspils mērs skaidroja, ka PSRS bija vietējo padomju modelis, kuru veidoja valsts – pa priekšu noteica, ko drīkst tērēt, un pēc tam noteica atskaites normatīvus, līdz ar to budžetā bija tikai tik daudz naudas, cik valsts to bija akceptējusi. “Kopš PSRS likvidācijas un neatkarīgas Latvijas izveidošanas, ko būtu vēlams partijai “Vienotība” pamanīt, ir pagājuši 27 gadi,” uzsvēra politiķis.
Viņš atgādināja, ka 1995. gadā Latvija ratificēja Eiropas pašvaldību hartu, kas atbilstoši Latvijas Republikas Satversmei pilda starptautiskās saistības. “”Jaunā Vienotība” uzskata, ka šīs saistības var nepildīt. Bet kas ierakstīts pašvaldību hartā? Tas, ka pašvaldībām veidojas savi finansēšanas līdzekļi un paši lemj par savu līdzekļu izlietojumu, nevis “Vienotība”, nevis valdība,” uzsvēra Lembergs.
Ventspils mērs norādīja, ka pašvaldības ir autonomas un, pēc viņa sacītā, to būtu vēlams pamanīt gan “Jaunai Vienotībai”, gan valdībai. “Pašvaldības nav pakļautas valdībai. Pašvaldības ir pakļautas LR Satversmei, likumam, MK noteikumiem, tiesu lēmumiem, kas stājušies likumīgā spēkā, un viss. Tai veidojas savi budžeta līdzekļi un tie lemj par savu budžetu līdzekļu līdzekļiem.”
Runājot par pašu problēmu, Lembergs skaidroja, ka jaunās nodokļu reformas rezultātā uzņēmējiem atņemta vēlme sponsorēt nevalstisko sektoru, jo šobrīd tas ir daudz neizdevīgāk. “Kad es par to 2016. gada decembrī stāstīju valdības vadītājam un finanšu ministrei, ka tas slikti beigsies, ka tas negatīvi ietekmēs nevalstisko sektoru, man teica, ka viss būšot labāk. Drīz būs pagājuši divi gadi [..], šobrīd sporta federācijām dāvinājumi samazinājušies divas reizes, pie tam, IIN likuma izmaiņas pilnā mērā stājās spēkā tikai no šī gada 1. jūlija, tā kā tas vēl ir labs stāsts. Pēc Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) aprēķiniem, sportā ieņēmumi būs mīnusā divpadsmit miljoni eiro,” sacīja Lembergs.
Politiķis norādīja, ka nevalstiskās organizācijas nevar iztikt bez sponsoru atbalsta, un jau šobrīd tas vēršas pie valdības, aicinot to kompensēt neiegūtos ieņēmumus. “Budžetā ir nauda? Nav. Un tāpēc “Jaunā Vienotība” veikli izdomā, ka var paņemt to naudu no pašvaldības budžeta. Cerams, ka nemēģinās veikt apvērsumu, bet ar šo priekšlikumu “Jaunā Vienotība” mēģina atgriezt PSRS varu Latvijā,” uzskata Ventspils mērs.
Foto: F64