Lembergs: Likums par patiesā labuma guvēja statusu šobrīd ir neizpildāms

LTV raidījums “de facto”, stāstot par manu amatpersonas deklarāciju, kurā pirmo reizi reģistrētas patiesā labuma guvēja (PLG) tiesības, nepastāstīja pašu galveno – to, ka likums par PLG statusu šobrīd praktiski nav izpildāms, jo paredz, ka tas ļauj jebkuru cilvēku ierakstīt Uzņēmumu reģistrā (UR) par patieso labuma guvēju jebkurā uzņēmumā bez pamatojuma, viņam pašam to nezinot, žurnālistiem norādīja Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

Kā zināms, svētdienas, 17. maija, žurnālista Ivo Leitāna veidotajā “de facto” sižetā tika vēstīts par to, ka Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs savā valsts amatpersonas deklarācijā par pagājušo gadu pirmo reizi deklarējis patiesā labuma guvēja tiesības. Iepriekš Lembergs Uzņēmumu reģistram sūdzējies, ka esot nepatiesi reģistrēts kā vairāku juridisko personu PLG, tomēr tagad šīs savas tiesības Lembergs ir novērtējis astoņu centu apmērā.

“Leitāns no manas atbildes atlasīja kā no Ļeņina kopotajiem rakstiem – tikai vajadzīgos citātus, lai pasniegtu pats savu redzējumu. Un es šeit pamanīju pat Rūdolfa Meroni pasūtījuma kājas. Es to pamanīju, jo es saprotu, par kādam niansēm ir runa. Tāda veida nianses – to varēja pamanīt ne jau žurnālists, bet tikai tas, kam interesē tas jautājums īpaši un dziļi,” sižetu komentēja Lembergs.

“Faktiski tas, ko teicu preses konferencē, raidījumā netika pateikts, jo, pirmkārt, es lūdzu Uzņēmumu reģistram, lai viņi iedod pierādījumus tam, ka es esmu patiesais labuma guvējs konkrētajās kapitālsabiedrībās, jo man nekādu pierādījumu nav. Es palūdzu uzziņu Valsts ieņēmumu dienestam (VID), es to saņēmu un VID man pateica, ka, ja UR tā ir ierakstīts, tad man tas ir jāraksta deklarācijā un es to arī tā izdarīju,” stāstīja politiķis.

“Tagad kāda ir situācija? Es esmu nodeklarējis sava patiesā labuma guvēja tiesības, jo reģistrā ir ierakstīts, ka es it kā kontrolējot savus bērnus – runa iet nevis par manu četrgadīgo dēlu Artūru, bet par maniem pieaugušajiem bērniem – vienam ir četrdesmit pieci gadi un otram tūlīt, pēc gada, būs četrdesmit pieci gadi. Tagad Valsts ieņēmumu dienests man saka – Lemberg, pierādi, ka tu esi patiesā labuma guvējs, pierādi, ka tu kontrolē bērnus. Ko es varu pierādīt? Kādā veidā? Es ar viņiem redzos mazmeitu dzimšanas dienās. Tā ir kontrole? Anrijs atbrauc pamakšķerēt. Tā ir kontrole?” komentēja Lembergs.

Pēc Lemberga sacītā, viņš nevar pierādīt, ka viņa deklarācija ir patiesa, kas arī esot norādīts deklarācijas nepublicējamajā sadaļā: “Līdz ar to man ir kas? Kriminālatbildība. Šobrīd mani var mierīgi saukt pie kriminālatbildības, jo es nevaru pierādīt savas deklarācijas patiesumu. Savukārt, ja es to nedeklarētu, tad mani var saukt pie kriminālatbildības, jo reģistrā ir norādīts, ka es esmu patiesā labuma guvējs. Tātad, es šodien esmu saucams pie kriminālatbildības jebkurā gadījumā – reģistrā pierādījumu nav, man pierādījumu, ka es esmu patiesais labuma guvējs, nav. Nevienam pierādījumu nav, bet es esmu patiesais labuma guvējs,” komentēja politiķis.

Lembergs uzsvēra, ka šobrīd šis likums ir neizpildāms. “Bet sekas tam ir kriminālatbildība,” piebilda Ventspils mērs.

“Satversmes tiesa man pateica, lai es eju tiesāties. Es arī tiesājos ar Uzņēmumu reģistru. Bet ne jau UR ir vainīgs, bet likumdevējs. Bet tā kā iesniegumu Satversmes tiesai uzrakstīja Lembergs, tad viņi man atbild, ka es neesmu izmantojis citus ar savu interešu aizsardzību saistītos līdzekļus. Uzņēmumu reģistrs pateiks, ka likums tāds ir un ieraksts atbilst likumam, bet paies trīs gadi, kamēr es saņemšu šādu atbildi,” ir pārliecināts Lembergs.

Foto: F64

Komentāri