Lembergs: Nākotnē pašvaldībām vēl vairāk samazināsies ieņēmumi, kamēr funkcijas paplašināsies

Vairākām pašvaldībām radušās bažas par saviem nākamā gada tēriņiem. Nesen savu 2024. gada budžetu apstiprinājusi arī Ventspils valstspilsēta. Partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs neslēpj, ka šogad Latvijas pašvaldības saņems kopumā par 430 miljoniem mazāk.

“Ventspilij pēc mūsu īpatsvara tas būtu ap sešiem miljoniem eiro. Šī nauda varētu aiziet, lai palielinātu pabalstus, labāk apgādātu skolas, vairāk veiktu remontus, modernizāciju, inovācijas,” intervijā “Ventas Balss” sacīja Lembergs.

Viņš norādīja uz to, ka pašvaldībām noņemtie 430 miljoni praktiski nosedz to palīdzības apjomu, kādu Latvija sniedz Ukrainai. Citiem vārdiem, Ukrainai palīdzību sniedz pašvaldības – valdība ir noņēmusi naudu pašvaldībām un atdevusi Ukrainai.

“Kad paskatāmies, uz kā rēķina tiek ekonomēta nauda pašvaldībās, – vai tas nav amorāli, ka valsts nevis no sava budžeta paņem nost, bet no pašvaldībām? Vai tas ir solidāri? Jo kas tad ir galvenā izdevumu daļa pašvaldībās? Numur viens – izglītība: bērnudārzi, vispārizglītojošās skolas, interešu izglītība. Nākamā – sociālā palīdzība. Tālāk – komunālā saimniecība. Tas attiecas uz visām Latvijas pašvaldībām. Mazāk jūtīgi tas skar Rīgu un bagāto Pierīgu, kādas 7–8 pašvaldības. Visas pārējās vairāk vai mazāk ir spiestas radikāli pārskatīt savu izdevumu daļu,” sacīja Lembergs.

Viņš atzina, ka, ja šādā veidā turpina, tad nākamgad atkal tie būs kādi 450 miljoni.

“Šajā kontekstā – lai industriālā parka projektu īstenotu tā, kā tas šobrīd ir iecerēts, pašvaldībai ir jāņem kredīts, apmēram pieci miljoni eiro. Bet ja valdība atkal noņems sešus miljonus, vai pašvaldība varēs atdot kredītu? Ja nevarēs, tad notiks kā Rēzeknē. Kas būs vainīgs? Domes priekšsēdētājs. Tāpēc es domāju – šobrīd, veidojot pašvaldības budžetu, jāņem vērā, ka valdības politika pret pašvaldībām nav vienkārši naidīga. Tā ir bezatbildīga un kliedzoši naidīga, tātad pret visiem Latvijas iedzīvotājiem, jo viņi visi dzīvo tai vai citā pašvaldībā,” sacīja Lembergs.

Politiķa ieskatā, nākotnes vīzija ir vēl sliktāka: “Lasīju, ko iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas veido 88% no visiem nodokļu ieņēmumiem pašvaldību budžetā, ir paredzēts samazināt. Tas nozīmē, ka pašvaldībām vēl vairāk samazināsies ieņēmumi, bet funkcijas, atbildība paplašināsies.”

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro