Pašvaldību eksistence šobrīd lielā mērā atkarīga no valdības atbalsta, vērtējot to, kādu ietekmi uz pašvaldībām atstājusi nodokļu reforma, sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.
Lembergs norādīja, ka pēdējos desmit gados vidēji pašvaldību nodokļu ieņēmumu īpatsvars no kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem bija 19,6%, taču pēc nodokļu reformas stāšanās spēkā šis skaitlis ir samazinājies, pērn sasniedzot tikai 19%. Pēc politiķa sacītā, lai arī valsts kompensēja 0,3 procentpunktus, arī kopējie zaudējumi sastāda 0,3 procentpunktus jeb 21 miljonu eiro.
“Kas mūs gaida nākotnē? Jāsaka, ka nodokļu reforma daudzos jautājumos parāda sevi ar ļoti negatīvu ietekmi, taču attiecībā uz pašvaldībām tā ir īpaši nežēlīga,” uzsvēra Lembergs.
Pēc politiķa sacītā, 2019. gadā nodokļu ieņēmumu īpatsvars no kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem sasniegs tikai 18,5%. “Šis skaitlis strauji krīt,” piebilda politiķis.
Tajā pašā laikā valdība esot apsolījusi, ka piemaksās līdz 19,4%, bet 19,6% nesasniegs. “Tie ir mīnus 14 miljoni eiro,” uzsvēra Lembergs, norādot, ka tālākos gados situācija vēl vairāk pasliktināsies – 2020. gadā nodokļu īpatsvars sasniegs vien 17,2%, bet 2021. gadā būs jau zem 17%.
“Tā kā pašvaldību eksistence šobrīd ir atkarīga no tā, vai valdība piešķirts dotāciju, vai nepiešķirs, līdz ar to – nākotnes perspektīva ir ļoti slikta. Nodokļu reforma pašvaldības un līdz ar to arī iedzīvotājus ir ietekmējusi un ietekmēs arvien negatīvāk,” secināja Lembergs.
Foto: F64