Lembergs: Saīsinātais spriedums bija jāpieņem līdz deputātu kandidātu sarakstu iesniegšanai vēlēšanu komisijā

Rīgas apgabaltiesas pilnais spriedums par t.s. Lemberga krimināllietu būs pieejams šī gada 22. jūnijā, lai gan, saskaņā ar likumu, tam bija jābūt jau 19. martā, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Tiesa pilno spriedumu gatavojas rakstīt četrus mēnešus un ar to iepazīstinās īsi pirms Līgo svētkiem, kad jau būs pagājušas pašvaldību vēlēšanas. Atbilstoši likumam tiesai sprieduma pasludināšanas datumu vairs nebūs tiesības pagarināt. Pēc Lemberga sacītā, kaut arī likums nosaka, ka pilno spriedumu krimināllietā tiesai jāpieņem līdz šā gada 19. martam, tas nav noticis.

“Saīsinātais spriedums bija jāpieņem līdz deputātu kandidātu sarakstu iesniegšanai vēlēšanu komisijai. Tas izdarīts 22. februārī. Savukārt pilnais spriedums būs pēc vēlēšanām. Līdz ar to man tiesa liedz piedalīties priekšvēlēšanu politiskajā aģitācijā. Bordānam un Kariņam nevēlamos politiķus cietumā,” norādījis Lembergs.

“Es drīkstot lūgt pārskatīt drošības līdzekli – apcietinājumu – tikai pēc, kad būs pilnais spriedums, tātad jūnijā. Kāpēc mani jāiespundē cietumā, to Rīgas apgabaltiesa nepamato ne ar likuma pantu, ne ar kādiem faktiskiem apstākļiem. Kāpēc?” komentē Lembergs.

Politiķis turpina, ka tas tāpēc, ka pamatojuma vienkārši nav. “Politžurnālisti prāto – Lembergs aizmukšot. Tam var noticēt tikai tāds, kurš nedraudzējas ar galvu.”

Viņš norādīja uz to, ka divpadsmit gados, kopš lieta ir tiesā esmu izbraucis no valsts apmēram 60 reizes, bet šajā nekad nav “kavējis”, “traucējis” vai “izvairījies”.

Uz to norādījuši arī vairāki tiesību eksperti, tostarp zvērināts advokāts Artūrs Zvejsalnieks: ““Es netēlošu Bordānu un neizteikšos par lietu, kuras materiālus neesmu redzējis un kur vēl nav pilnais spriedums, taču tas, kas mani samulsina un kas ir aktuāls no tiesību viedokļa, ir viņa [Lemberga] apcietināšana tiesas zālē. Manuprāt, ar to tiesa ir sev sarežģījusi dzīvi, un es domāju, ka tas gan rada lielus riskus no cilvēktiesību viedokļa.”

Arī politiķi Lemberga apcietinājumu vērtējuši neviennozīmīgi. “Kādam tas šķiet labi, bet kādam tas šķiet ļoti slikti. ZZS to uzskata par politisku lietu. Ja kādam piemēro šādu drošības līdzekli, nepaskaidrojot ne apsūdzētajam pašam, ne sabiedrībai, kāpēc, ja tas tiek darīts pirms pašvaldību vēlēšanām un tiek pateikts, ka pilnais spriedums, ko varēs pārsūdzēt, būs pēc pašvaldību vēlēšanām,” norādījis Saeimas deputāts Viktors Valainis (ZZS).

Kā zināms, Lembergs kopš 22. februāra atrodas ieslodzījumā Rīgas Centrālcietumā, joprojām nezinot oficiālo tiesas argumentāciju, kāpēc piemērots šāds drošības līdzeklis bez iespējām to pārsūdzēt. Pagaidām vienīgais loģiskais izskaidrojums apcietinājumam, kā uzskata politiķis, ir nepieļaut viņa dalību gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

Komentāri