Lembergs: Valstij ir par 23% vairāk naudas, kamēr pašvaldībām par 8% mazāk

Vidēji visas pašvaldības palikušas nabadzīgākas, intervijā “Ventas Balss” sacīja partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

“Pirmais, uz ko gribu vērst uzmanību – 2010. gadā, premjera Dombrovska laikā, bija vienošanās starp Vienotību un Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS), un tas bija mans uzstādījums, ka valsts budžetu izstrādā ne tikai pa nozarēm, bet arī teritoriāli. Tāpēc, ka cilvēks dzīvo konkrētā vietā. Ir svarīgi redzēt, kā budžets noklāj Latviju, kurā vietā ir vairāk līdzekļu, kurā – mazāk. Sastādot 2024. gada budžetu, teritoriālais aspekts nav ņemts vērā,” norādīja Lembergs.

Pēc viņa teiktā, līdz ar to budžets nav orientēts uz cilvēka dzīves telpas attīstību un viņa vajadzību pilnvērtīgu apmierināšanu.

“Piemēram, cik Latgalei tiek no valsts budžeta un cik saņem Pierīga, Rīga? Kādas ir proporcijas, un vai tās ir pareizas? Otrais aspekts – lai saprastu dinamiku, ir jārunā salīdzināmās cenās. [..] Salīdzinot 2024. gada valsts budžeta projektu ar 2019. gadu, pieaugums salīdzināmās cenās ir par 23% jeb vienu miljardu eiro. Pašvaldību budžeti pret 2019. gadu salīdzināmās cenās ir par 8% jeb 155 miljoniem mazāki. Pašvaldībām funkciju ir vairāk, bet ieņēmumi ir mazāki! Vidēji visas pašvaldības palikušas nabadzīgākas,” sacīja Lembergs.

Viņš norādīja: “Minēšu vienu aspektu, ko 2019. gadā izdarīja Kariņa valdība un kas šobrīd ir spēkā. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) līdz 2019. gadam sadalījās šādi: 80% pašvaldībām, 20% – valstij. Kad bija 2009. gada krīze, Finanšu ministrija piedāvāja pārdalīt, bet tad ZZS bija koalīcijā un es biju tas, kas ļoti cieti uzstāja un arī panāca, ka pašvaldībām netiek atņemta nauda. 2019. gadā proporciju mainīja – valstij no 20% uz 25%, un attiecīgi pašvaldībām nevis 80% no visiem IIN ieņēmumiem, bet gan par pieciem procentpunktiem mazāk, t. i., 75%. Tas nozīmē, ka Ventspilij nākamgad būs par 2,1 miljoniem mazāk. Tā pēc būtības ir investīciju nauda.”

“Valstij ir būtiski – par miljardu jeb kādiem 23% – vairāk naudas, pašvaldībām – par 8% mazāk. Arī Ventspils pašvaldībai jāoptimizē savas izmaksas. Pēdējā lielā optimizācija bija 2010. gadā. Es jau 2021. gadā ierosināju, ka vajadzīga nopietna optimizācija. Droši vien šobrīd apstākļi spiedīs to darīt varbūt pat sāpīgāk, nekā tas būtu bijis pirms diviem gadiem,” sacīja Lembergs.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro