Lembergs: Arvien pieaugošais LTV valsts finansējums bremzē privāto TV kanālu attīstību

Ventspils mērs Aivars Lembergs uzskata, ka nepieļaujama ir situācija, ka galvenais sabiedrisko mediju finansējuma avots ir valsts budžeta dotācija, kamēr privātos medijus neviens īpaši neatbalsta.

Pēc viņa domām, ir absolūti nepieņemami uz valsts budžeta rēķina uzturēt valsts televīziju un radio ar tik daudziem kanāliem. “Kāda velna pēc, tas ir vajadzīgs? Ir viena valsts televīzija. Ir viens valsts radio, un pārējo naudu nepieciešams izdalīt medijiem konkursa kārtībā kā valsts pasūtījumu,” uzsvēra politiķis.

“Ir privātas televīzijas, ir privātie radio. Vai tad viņu nav? Ir privātā prese. Kāpēc jādod visa nauda pēc būtības vienai televīzijai un radio? Tur nekas pāri nepaliek. Kapeikas,” norādīja Lembergs.

Pēc viņa sacītā, finansiālu līdzekļu piešķiršana konkrētiem medijiem ir iejaukšanās konkurencē uzņēmējdarbībā. Tā vietā vajadzētu būt, ka uz finansējumu var pretendēt jebkurš medijs konkursa kārtībā.

“Piemēram, Ventspilī ir jāķer klaiņojoši suņi un kaķi. Mēs par to rīkojam konkursu. Piedodiet, kaķus un suņus ķer tas, kas vinnē konkursā. Jūs teiksiet, ka nevar salīdzināt suņu un kaķu ķeršanu ar televīziju, bet kāda starpība. Konkurss ir konkurss. Zāles pļaušana, puķu stādīšana, puķu audzēšana, koku audzēšana, atkritumu savākšana uz konkursu. Nekas nevienam netiek dots bez konkursa,” uzsvēra Ventspils mērs.

Saskaņā ar Lemberga teikto, privātajiem medijiem neviens neko nedod par velti, kamēr LTV uz galda tiek izbērta nauda, ko viņi sadala “savējiem”.

Kā zināms, sabiedriskā pasūtījuma nodrošināšanai finansējums tiek piešķirts no valsts budžeta un saskaņā ar normatīvo aktu finansējums nedrīkst būt mazāks kā iepriekšējā gadā.

Tajā pašā laikā Valsts kontrole 2017. gada revīzijā secinājusi, ka nepieciešami uzlabojumi sabiedriskā pasūtījuma plānošanā un izpildē, lai šis process būtu caurskatāms, vēl pilnīgāk nodrošinātu sabiedrības interešu īstenošanu un ekonomisku valsts budžeta līdzekļu izmantošanu.

Valsts kontroles revidentu ieskatā finansējuma izlietojuma uzraudzības sistēma nav pietiekama, lai novērtētu, vai sabiedriskais pasūtījums tiek ekonomiski īstenots, jo sabiedriskā pasūtījuma izpildes atskaites nesniedz skaidru un pilnīgu informāciju par valsts budžeta resursu izlietojumu un raidījumu veidošanas izmaksām.

Foto: F64

Komentāri