Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) joprojām nav atbildējusi uz virkni jautājumu par tās izstrādāto administratīvi teritoriālo reformu, kas nostiprina pārliecību, ka reforma ir tikai politisks lēmums, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.
Pēc Lemberga sacītā, VARAM nav ņēmusi vērā nedz Eiropas Savienības Ministru padomes rekomendācijas, nedz sniegusi atbildes uz vairākiem būtiskiem jautājumiem.
Piemēram, pēc reformas iznāk, ka Ventspils pilsētas un novada pārvaldes atradīsies dažādās ēkās, kas apgrūtinās darbu. “Protams, ka būs viens nodaļas vadītājs, nevis divi. Bet tā, ka varēs vienu likvidēt un tādējādi ieekonomēt, tā noteikti nebūs,” piebilda Ventspils mērs.
Viņš uzsvēra, ka Eiropas Savienības Ministru padomes rekomendācijas nosaka, ka pirms reformu veikšanas jāzina, kas notiks ar tiem cilvēkiem, kas reformas dēļ paliks bez darba. “Šāds jautājums vispār neparādās dienas kārtībā, it kā tie, kas strādā vai nu novadā, vai Ventspils pilsētas domē – tie ir kaut kādi tautas ienaidnieki. Tā ir ļoti nepareiza pieeja, ka nevis cilvēks ir prioritāte, bet gan izrēķināti cipari,” uzsvēra Lembergs.
Politiķis norādīja, ka aktuāli joprojām ir arī daudzi jautājumi, piemēram, par pašvaldību aizņēmumiem un to atmaksu. “Mums aizņēmumu īpatsvars ir pavisam neliels – 2%, savukārt Ventspils novadam tas ir krietni lielāks. Tātad iznāk, ka Ventspils pilsētas iedzīvotājiem no sava naudas maka būs jāatdod Ventspils novada parādi,” norādīja Lembergs.
Tāpat viņš minēja, ka Ventspils pilsēta ilgstoši strādā pie tā, lai būtu sakārtotas ielas un ceļi, savukārt, lai sakārtotu novada ceļus vajag miljonus. “Tāda nauda būs? Vai ventspilnieki var nofinansēt tādu naudu novada ceļiem? Nē,” uzsvēra politiķus.
“Tālāk sociālā palīdzība – mums ir divi miljoni budžets, arī novadam, bet viņiem ir savādāka struktūra. Arī lauku cilvēkiem ir savādākas vajadzības. Viņiem ir citi uzsvari. Saglabāsies divas sistēmas? Jeb visiem būs vienādi? Tas prasa dubultotu budžetu,” komentēja Lembergs.
“Uz šiem jautājumiem atbildes ir jādod VARAM. Un pirmā atbilde jau ir jādod kāda – ne jau pa velti izveidojās septiņas republikas pilsētas. Kāpēc viņas izveidoja? Tāpēc, ka šīm pilsētām ir būtiskāka nozīme un lai tās varētu koncentrēties uz starptautisko darba dalīšanas funkciju realizāciju,” norādīja politiķis.
“Skaidrs, ka tas ir politisks lēmums un visas tās sarunas un diskusijas ir kaķim zem astes. Lieka laika nosišana,” piebilda Lembergs.
Kā zināms, novadu reformas ietvaros iecerēts pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 35. Pēc reformas pašvaldības veidos ap lielākām pilsētām un attīstības centriem, bet bez lauku teritorijām būs tikai Rīga un Jūrmala.
Foto: F64