Levits: Aizsardzības dienests kalpos kā patriotisma mācība

Valsts aizsardzības dienests vienlaikus ir patriotisma mācība, šorīt LTV raidījumā “Rīta panorāma” norādīja Valsts prezidents Egils Levits.

“Es no paša sākuma atbalstīju šo [valsts aizsardzības] dienestu divu iemeslu dēļ. Galvenais iemesls ir stiprināt mūsu aizsardzības spējas, mums ir jābūt daudz vairāk cilvēkiem, kuri prot apieties ar ieročiem, tas ir arī Krievijas atturēšanas jautājums. Otrais uzdevums VAD vienlaicīgi ir patriotisma mācība. Tas nozīmē, ka pilsonis pilda savu pienākumu vajadzības gadījumā aizstāvēt savu valsti, ja tas ir nepieciešams, bet katrā ziņā viņš daļu savas dzīves – šos 11 mēnešus – velta valstij,” sacīja Levits.

Vienlaikus viņš pauda nožēlu, ka netika ieviesta prasība dienēt arī sievietēm, jo pienākums vajadzības gadījumā aizstāvēt savu valsti “attiecas arī uz sievietēm”.

“Demokrātija ir pašaizsargājoša, tai jābūt instrumentiem, kā sevi aizsargāt. Protams, demokrātijai ir arī valsts noslēpumi, tie ir jāglabā, par to ir arī kriminālatbildība. Katrā ziņā žurnālistiem un sabiedrībai ir tiesības zināt, kas valstī notiek, izņemot, ja tiek apdraudēta valsts drošība,” izteicās prezidents.

Kā zināms, Saeima trešajā – galīgajā – lasījumā pieņēma Valsts aizsardzības dienesta likumu, nosakot, ka Latvijā tiek ieviests valsts aizsardzības dienests.

Valsts aizsardzības dienesta likums nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim – vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsones – sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.

Pirmais iesaukums dienestu uzsāks šī gada 1. jūlijā uz brīvprātības pamata, bet no 2024. gada 1. janvāra – dienests tiek noteikts kā obligāts. Jāatzīmē, ka arī otrajā iesaukumā sākotnēji Latvijas pilsoņi tiks aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču, nepieciešamības gadījumā, trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks, nosūtot lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā uz elektronisko adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi, vai izsniegs personīgi.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro