Rīgas Porcelāna muzejs no 16. augusta piedāvā iespēju apskatīt mākslinieces Lienes Mackus jaunākos darbus personālizstādē “Sākums”. Ekspozīcija ir iekārtota muzeja skatlogos un skatītājiem pieejama jebkurā diennakts stundā.
Liene Mackus ir akadēmiski skolota tēlniece, kas strādā starpdisciplināri dažādu mediju, ideju un materiālu satekpunktā. Mākslinieci vienmēr ir vilinājuši keramiskie materiāli, īpaši porcelāns, ar kuru viņa pirmo reizi darbojusies, veidojot instalāciju “Savos ritmos” grupas izstādei “Sveika, galva!” (Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs, kuratore Helēna Demakova, 2014). Tas bija poētisks stāsts par dārznieku, kurš no lapu kokiem izgriež palmu un kamieli. Stopkadru animācija nebeidzamā cilpā rādīja, kā atkal un atkal ataug eksotiskā koka atvases, un dārznieks no jauna tās griež un griež. Savukārt, laikmetīgās grupas izstādē “Viscerālās pārejas” (Aspazijas mājā Jūrmalā, kuratore Jana Kukaine, 2022), bija aplūkojama Lienes Mackus skulptūru grupa, kurā māksliniece pētīja pāreju starp humāno un posthumāno, dzīvo un nedzīvo, risinot jautājumus par sieviešu kolektīvo identitāti. “Turot rokā porcelāna masu, atceros tehniskos izaicinājumus un pacietības stundas, veidojot dārznieka figūru un trauslās palmas, kas tika eksponētas zem stikla kupola,” atminas autore.
Liene Mackus. “Sākums”. 2024. Foto: Gvido Kajons
Jaunākajā personālizstādē “Sākums” Rīgas Porcelāna muzejā māksliniece aicina ienirt viņas pasaulē, kur vienkopus savijas māksla, dzimtas vēsture un dārza dzīve. No vecmāmiņas mantojumā saņemtās kāršu pupu sēklas Liene Mackus katru gadu stāda savā dārzā, un tās kalpo par izejas punktu pārdomām par dabu, tās bagātību, dzīvības spēku un dabisko procesu cikliskumu; par cilvēka vietu šajā dzīvības aplī, radniecības saitēm un saknēm, kultūru un tradīcijām. Tas ir emocionāls stāsts, izteikts porcelāna materiālā, par dabu, personīgām vērtībām un kolektīvo mantojumu. Pati māksliniece par izstādes ieceri saka tā: “Mans tēmu loks desmit gadu laikā ir apmetis cilpu kā animācijā, un esmu atkal nonākusi pie dārza izpētes, tur atrastiem “objektiem”, ko pārvērst poētiskos darbos. Dārzā atrastās sēklas man nozīmē sākuma punktu, dabas ciklu saistīšanu ar ķermeni, anatomisko līdzību meklēšanu. Vērojot sēklu formas, neticamo dzīvības potenciālu tajās, spēku augot, tas raisa pārdomas un fantāzijas par dzīvības brīnumu. Es tās uzlūkoju kā svētas mammas ar neticamu augšanas un transformācijas potenciālu. Tāpēc arī Rīgas Porcelāna muzeja skatlogus redzu kā tādus trīs “altārus”, katrā ievietošu sēklas kādā no augšanas stadijām.”
Liene Mackus ir mākslas maģistre, absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu. Viņas radošais darbs ietver instalāciju veidošanu, scenogrāfiju, grāmatu ilustrāciju un animāciju, ko viņa pati dēvē par kustīgo skulptūru. Liene Mackus ir pazīstama ar savu spēju apvienot dažādas mākslinieciskās disciplīnas, radot unikālus objektus un instalācijas, kas pievēršas sociālām un dabas tēmām, rosina apsvērt indivīda attiecības ar apkārtējo vidi un sabiedrību. Viņa ir Purvīša balvas, Jāņa Baltvilka balvas u.c. apbalvojumu pretendente, kā arī autore neparastiem Rīgas vides mākslas objektiem – soliņam “Rīgas lauva” Kr. Valdemāra ielā un rotaļlaukumam pie Rīgas Doma baznīcas. Nu jau vairākus gadus pievērsusies arī keramiskajiem materiāliem, veidojot un pašrocīgi apgleznojot porcelāna, akmensmasas u.c. tēlniecības objektus.
Lienes Mackus personālizstāde “Sākums” Rīgas Porcelāna muzejā būs skatāma 2024. gada 16. augusta līdz 2024. gada 13. oktobrim.
Izstādi pavadīs informatīvi papildmateriāli muzeja tiešsaistes kanālos, īpaši muzeja facebook.co