Ceturtdien, 22. februārī, tiešsaistē norisinājās PERSONĀLA VADĪBA 2024, kurā eksperti diskutēja par svarīgākajām aktualitātēm saistībā ar personālvadību, tai skaitā par personāla vadības nākotnes izaicinājumiem, digitālās sistēmas un personāla iesaistēm, digitālā laikmeta izaicinājumiem, darbinieku pārvilināšanas juridiskiem un ētiskiem aspektiem, jēgpilniem darbinieku “labumiem” u.tml. Konferenci atklāja Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas (LPVA) valdes priekšsēdētāja Eva Selga, kas ieskicēja galvenos personāla vadības nākotnes izaicinājumus.
Atskatoties uz darba vidi 2023. gadā, viņa atzina, ka to visvairāk ietekmēja pašreizējā ģeopolitiskā situācija, izteikts darbaspēka trūkums un pielāgošanās nepārtrauktām pārmaiņām.
“Gartner pētījums par 2023. gadu liecina, ka mums trūkst talantīgu darbinieku. Tāpat svarīga ir darbinieku labsajūta – vadītājiem ir jākļūst par iejūtīgiem līderiem. Tāpat aktuāls ir arī darba un privātās dzīves līdzsvars, kā arī digitalizācija kā palīgs darba pienākumu veikšanai,” atzina E. Selga.
Saskaņā ar LPVA un Motify pētījumu “Personāla vadības ilgtspēja Latvijā”, apmierināti ar personālvadības funkciju uzņēmumā ir 50% darbinieki, 41% struktūrvienību vadītāji, bet 65% tiešie vadītāji. “Rezultāti liecina, ka ir svarīgi strādāt pie tā, lai iekšējie klienti būtu apmierināti,” sacīja E.Selga.
Runājot par personālvadības tendencēm 2024. gadā, Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāja norādīja uz cilvēkresursu prioritāšu pārkārtošanu. Tāpat arvien vairāk tiek izmantots “slēptais” vai “aizmirstais” darbaspēks, tiek izvērtēti tie cilvēkresursi, kas uzņēmumam būtu pieejami un strādāts pie talantu saglabāšanas. “Ja mēs runājam par katastrofālu darba trūkumu Latvijā, tad šis ir tāds daļējs risinājums,” atzina E.Selga.
Vienlaikus viņa atzina, ka “uzņēmumi visā pasaulē uzskata, ka viņiem būtu jācīnās, lai tuvākajā laikā noturētu izcilākos un talantīgākos darbiniekus.”
“Vēl viens izaicinājums, ar ko saskaras cilvēkresursu vadītāji, ir tas, kā veidot nākamās paaudzes organizāciju līderus. Ja mēs skatāmies ilgtermiņa perspektīvā, mums jau ir savlaicīgi jādomā par nākamās paaudzes līderiem,” atzina E. Selga.
PERSONĀLA VADĪBA 2024 piedalījās arī “Win partners” mācību vadītājs, konsultants Aldis Zauls, RTU personāla nodaļas vadītāja, Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes locekle Zane Rostoka-Bārene, zvērinātu advokātu biroja “Lazdiņš Gavars” partneris, zvērināts advokāts Andris Lazdiņš, zvērināta advokāte, RSU asoc. profesore Marta Urbāne, Mg.psych., Mg.publ.relat, “Personāla vadītāju kluba” vadītāja Anita Rošāne, VILGERTS partnere, zvērināta advokāte Jūlija Jerņeva, biznesa koučs, līderu iemaņu trenere, Sistēmiskās (Helingera) pieejas praktiķe Daina Ramata, sertificēts organizāciju un darba psihologs, personāla vadības profesionālis, karjeras konsultants Elīna Bulāne, kā arī PwC Latvija Dažādības un Iekļaušanas prakses vadītāja Agnese Cimdiņa.