Maijā mazumtirdzniecības apgrozījums turpināja pieaugt

Pieaugot iedzīvotāju pirktspējai, 2024. gada maijā mazumtirdzniecības apgrozījumam turpinājās kāpums. Gada laikā mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums salīdzināmajās cenās pieauga par 2,5 % (pēc neizlīdzinātiem datiem). Tomēr iedzīvotāju noskaņojums veikt lielākus pirkumus joprojām ir piesardzīgs, jo ļoti mērens mazumtirdzniecības apjoma kāpums ir vērojams mēneša griezumā. Maijā, salīdzinot ar aprīli, mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 0,3 % (sezonāli koriģēti dati), tam mēreni pieaugot visās galvenajās preču grupās.

Gada laikā mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga nepārtikas precēm un degvielai, savukārt pārtikas precēm tas saglabājās nemainīgs.

Maijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 3,8 %. Straujākais apgrozījuma kāpums turpinājās informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu tirdzniecībā (par 26 %). Strauji tas pieauga arī apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu tirdzniecībā (par 23,7 %) un ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības tirdzniecībā (par 15,5 %). Mērenāks kāpums bija vērojams mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecībā specializētajos veikalos (par 8 %), kosmētikas un tualetes piederumu tirdzniecībā (par 5,6 %), sporta preču un spēļu mazumtirdzniecībā (par 3,6 %) un farmaceitisko medicīnisko piederumu tirdzniecībā (par 1,7 %). Savukārt mazumtirdzniecības apgrozījums maijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, visstraujāk samazinājās tekstilizstrādājumu, paklāju, grīdsegu, tapešu, mēbeļu, apgaismes ierīču un cita veida mājsaimniecības piederumu tirdzniecībā (par 12,9 %). Mērenāks kritums bija pulksteņu, juvelierizstrādājumu un citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecībā (par 8,1 %), grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu, audio un video ierakstu tirdzniecībā (par 4,4 %) un metālizstrādājumu, instrumentu, būvmateriālu un santehnikas mazumtirdzniecībā (par 4,3 %).

Sadalījumā pa tirdzniecības vietām straujāks apgrozījuma kritums maijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, turpinājās mazumtirdzniecībā stendos un tirgos (par 11,1 %), bet pārējā mazumtirdzniecībā ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem tas pieauga – par 2,7 %. Savukārt pēc krituma iepriekšējos trīs mēnešos maijā straujš apgrozījuma kāpums bija vērojams mazumtirdzniecībā pa pastu vai internetā (par 11,9 %).

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā maijā saglabājās nemainīgs. Lai gan pārtikas produktu cenu straujais kāpums ir mitējies, cenu līmenis pārtikai joprojām saglabājas augsts, kas ietekmē arī pārtikas preču apgrozījumu.

Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās turpina pieaugt. Maijā tas pieauga par 4 %, salīdzinot ar 2023. gada maiju, neskatoties uz augstākām degvielas cenām, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, kas liecina par iedzīvotāju pirktspējas pieaugumu.

Kopumā š.g. janvārī-maijā mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 1,1 % augstāks nekā 2023. gada janvārī-maijā, ko lielā mērā noteica degvielas mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums par 4,3 %. Pārtikas preču mazumtirdzniecība samazinājās par 0,5 %, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga mēreni – par 1,2 %.

Arī turpmāk sagaidāms, ka pircēju aktivitāte pakāpeniski pieaugs. Reālo ienākumu kāpums un cenu stabilizēšanās atvieglos mājsaimniecību finansiālo situāciju un veicinās pirktspējas pieaugumu.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro