Militārā policija izmeklē krāpšanu pārtikas piegādē NBS Ādažu militārajai bāzei

Lieta par krāpšanu. “Lanekss” atkal ir jaunajā iepirkumā. Nav pamata izslēgt. Militārā policija plašāku informāciju izmeklēšanas interesēs nesniedz.

Pirms gada lielu ažiotāžu izraisīja Aizsardzības ministrijas konkurss par armijas apgādi ar pārtiku. Uzvarējušajai firmai piecus gadus bija jānodrošina Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ar pārtiku, jāizveido jauna e-platforma jeb digitālais veikals, piesaistot vairāk vietējo ražotāju, jāveido rezerves un jāapgādā armija kara gadījumā.

Līgumu par negaidīti lielu summu – 220 miljoniem eiro – noslēdza ar nelielo Rojas ēdināšanas uzņēmumu “Zītari LZ”, un pēkšņi izrādījās, ka tik liela summa nav bijusi paredzēta nevienā ministrijas iepirkumu plānā un konkursa rīkotāji apgājuši drošības prasības. Skandālu pastiprināja arī firmas līdzīpašnieka ziedojumi tā laika ministrijas politiskās vadības partijai.

Līgumu ar Rojas firmu gadumijā izbeidza. Aizsardzības ministrija uzsvēra, ka zaudējumi valstij netika nodarīti.

Paralēli šiem notikumiem bez plašas publicitātes pagājušajā pavasarī sākta kriminālizmeklēšana saistībā ar krāpšanu pārtikas piegādē Ādažu armijas bāzei vēl pirms 220 miljonu konkursa. Aizdomas krīt uz NBS pasūtījumos daudz pieredzējušo kompāniju SIA “Lanekss”. Krāpšana nebūtu bijusi iespējama bez atbalsta bruņotajos spēkos.

Militārā policija atklājusi apjomīgu shēmu pārtikas apgādē Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Negodīgajās darbībās bijis iesaistīts ne tikai komersants.

Ādažu militārajā bāzē ir pusdienlaiks. Precīzi pulksten 11.30 ēdnīcā pirmie ierodas Latvijas, Kanādas, Albānijas karavīri. Turpmākajās trīs stundās šeit maltīti ieturēs ap 750 cilvēku. Pusdienas ir bagātīgas: divi gaļas ēdieni, zupa, saldais, 10 dažādi salāti, augļi, dzērieni. Ēdnīca nodrošina trīs maltītes dienā. Kā arī līdzi ņemamos termosus mācībām. Tikai vienā dienā šeit piegādā aptuveni pus tonnu gaļas produktu.

Iespaidīgie apjomi iepretim nepietiekamajai kontrolei kļuva par vilinājumu negodprātīgām darbībām. NBS Nodrošinājuma pavēlniecības 3. reģionālā nodrošinājuma centra pārstāve tobrīd pati pasūtīja un pati arī pieņēma “Lanekss” piegādātos pārtikas produktus. Pavadzīmēs tika ierakstīta nepatiesa informācija, uzrādīti daudz lielāki apjomi, nekā patiesībā. Pēc “Nekā personīga” rīcībā esošās informācijas, tādējādi bruņotajiem spēkiem varētu būt nodarīti aptuveni 100 tūkstošus eiro lieli zaudējumi.

Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš norāda: “Tā ir zagšana! Tā ir naturāla zagšana! Un tas ir kauna traips, protams!”

Militārā policija kriminālprocesu sākusi pēc 177. panta 3.daļas par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa.

NBS pārstāvi tur aizdomās arī par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā (Krimināllikuma 341. pants 1. daļa).

“Šai ziņā es tomēr uzskatītu, ka tas ir atsevišķs gadījums. Un saistīts ar personas (NBS personas) rakstura īpašībām. Bet mēs arī izdarījām secinājumus. Mēs palielinājām kontroles mehānisma efektivitāti. Ieviešot papildu štata vietu un speciālas instrukcijas, kādā veidā pārtika nonāk līdz karavīram, līdz ēšanai. Tas lieku reizi parāda, ka mums visu laiku ir jāpilnveidojas,” norāda L. Kalniņš.

Militārās policijas izmeklēšanā aizdomās tiek turētas trīs personas. Ar NBS Nodrošinājuma pavēlniecības pārstāvi darba tiesiskās attiecības pārtrauktas jau pagājušajā gadā. Uzraugošā iestāde – prokuratūra – atteicās sniegt komentārus par izmeklēšanas gaitu.

Arī “Lanekss” nepiekrita intervijai.

Uz jautājumiem mēs neatbildēsim.

Vai arī mēs bijām jums sūtījuši e-pastu, ka mēs neatbildēsim. Nekomentēsim.

“Nekā personīga”: Tad jūs nekomentēsiet izmeklēšanu.

Ja es nešaubos, tad jā.

Pēc līguma laušanas ar “Zītari LZ” un neveiksmīgajiem mēģinājumiem pārtikas apgādi aizsardzības sektorā centralizēt, šobrīd notiek jauns iepirkums. Pieteikušies 18 pretendenti, to vidū arī SIA “Lanekss”. Patlaban notiek piedāvājumu vērtēšana. Konkursam jānoslēdzas februārī.

“Nekā personīga”: Vai būtu pareizi, ja “Lanekss” tiktu atzīts par uzvarētāju kādā no lotēm?

Leonīds Kalniņš: Redziet, šeit ir jāskatās no juridiskajiem aspektiem. Tā kā visi dalībnieki un kompānijas, tie ir spēcīgi juristi un tie seko līdzi visām likuma normām, tad tik vienkārši kā man, nespeciālistam, tagad uzreiz pateikt, ka viņiem nav tiesības, tas būtu ļoti neprofesionāli no manas puses.

Es gribu, lai to skaidri pasaka atbildīgie par iepirkuma organizāciju, kuriem ir juristi. Un viņi arī varētu pateikt, cik lielā mērā mēs varam ierobežot kompānijas.

Ja iepirkums notiktu pēc aizsardzības jomai speciāli paredzēta likuma, tad par pretendentiem būtu jāveic drošības dienesta pārbaude. Atzinumu par kandidātiem sniedz Militārās izlūkošanas un drošības dienests. Ja tas saskata draudus nacionālajai drošībai, kandidātu izslēdz no iepirkuma. Tomēr konkurss organizēts pēc publisko iepirkumu procedūras, jo pārtikas NBS paredzēta ikdienas, ne krīzes vai kara situācijai.

Māra Ozoliņa (VALIC Centralizēto iepirkumu vadības departamenta vadītāja): Līdz ar to notiek pārbaudes tikai atbilstoši Publisko iepirkumu likumā noteiktajiem visiem kritērijiem un izslēgšanas nosacījumiem.

“Nekā personīga”: Vai tas nozīmē, ka Iepirkumu komisijai nav pamata izslēgt SIA “Lanekss” no konkursa?

Māra Ozoliņa: Ja tai nav notiesājoša tiesas sprieduma vai prokurora priekšraksta par sodu, tad mums nav neviena instrumenta, lai mēs to izslēgtu.

Aizsardzības ministrs ir informēts par Militārās policijas sākto kriminālizmeklēšanu, bet jaunajā iepirkumā viņš nevarot iejaukties.

Andris Sprūds, aizsardzības ministrs (P): Ir konkrēti drošinātāji tam, lai nenotiktu nekas tāds, lai ar tādiem uzņēmumiem, kas nav spējīgi nodrošināt, vai ir ar jautājuma zīmēm, tad ir jāizvērtē, vai tie [līgumi] ir slēdzami, respektīvi, visa sistēma ir iedarbināta. Ministram nav jāiejaucas iepirkuma procesā.

Ministrs ir atbildīgs par iepirkuma sistēmas sakārtošanu.

“Nekā personīga”: Jūs esat informēts par izmeklēšanu un tās rezultātiem?

Andris Sprūds: Esmu informēts par daudzām lietām. Neiešu konkrētajās detaļās.

SIA “Lanekss” pamatkapitāls ir neliels – nepilni 3 tūkstoš eiro (2840) . Kompānija pieder Ņinai Siliņai, kura ir arī vienīgā valdes locekle. Firmai ir vairāku miljonu apgrozījums. Lielu daļu pasūtījumu nodrošina tieši Nacionālie bruņotie spēki.

Aizsardzības ministrijas sniegtā informācija liecina, ka piecos gados bruņotie spēki no “Lanekss” iepirkuši pārtiku par vairāk nekā 7 miljoniem eiro. Un tas bijis otrs lielākais komersants, no kā armija iegādājās pārtiku.

Lielākās pārtikas iegādes NBS 2018-2022:

“Sanitex” SIA ~14 miljoni
“Lanekss” ~7,7 miljoni
“Rēzeknes Gaļas Kombināts” SIA ~5,2 miljoni
“Regat” SIA ~ 1,1 miljons

“Lanekss ” uzvar arī daudzos citos valsts un pašvaldību iepirkumos. Tajā skaitā slimnīcās, valsts sociālās aprūpes centros, skolās un bērnudārzos.

Komentāri

cumshots vines.https://www.yoloxxx.com/

www.yaratik.pro