Niez nagi uz ostām? JKP arī pašvaldību vēlēšanās uzsvaru liek uz Ventspils brīvostu

Valdība aprīļa sākumā akceptēja Satiksmes ministrijas (SM) virzīto lielo ostu pārvaldības reformu, kas mainīs Rīgas un Ventspils ostu pārvaldību. Neraugoties uz uzņēmēju iebildumiem par to, ka reforma nav pienācīgi sagatavota un tai nav redzams ekonomiskais ieguvums, valdība ar satiksmes ministru Tāli Linkaitu (JKP) priekšgalā šajā jautājumā turpina iet straujiem soļiem uz priekšu. To, ka Jaunā konservatīvā partija īpaši ieinteresēta ostās, ataino arī partijas Ventspils pašvaldību vēlēšanās pieteiktā programma, kurā iezīmēts plāns atgūt Ventspils ostas statusu – Baltijas lielākā osta. Bet vai tieši JKP daļēji nav vainojama pie dramatiskās situācijas tranzītā?

Kā zināms, pirms valdība pārņēma Ventspils ostas pārvaldību, situācija ostā bija daudz labāka, nekā šobrīd – transporta pakalpojumu īpatsvars kopējā Latvijas preču un pakalpojumu eksportā no 11,8% 2018. gadā samazinājies līdz 7,9% 2020. gadā. Savukārt, ja runājam tieši par Ventspilī, tad Ventspils ostas termināļos šogad pirmajos divos mēnešos pārkrauts 2,251 miljons tonnu kravu, kas ir par 16% mazāk nekā 2020. gada attiecīgajā periodā. Taču jāatgādina, ka jau 2020. gadā, kad iezīmējās valdības pieņemtās pārmaiņas, Ventspils ostas termināļos desmit mēnešos tika pārkrauts par 40,8% mazāk kravu nekā 2019. gada attiecīgajā periodā.

Pēc ASV sankciju ieviešanas pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu un Ventspils brīvostu, ko, kā runā, iespējams, veicinājis tieši tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), Ventspils ostā iecelta valde, kas sastāv tikai no rīdziniekiem. Vienlaikus pamatojums, kāpēc tas darīts, joprojām nav ar stingriem faktiem pierādīts.

“Kad valdība pieņēma šādu lēmumu [par ostu kontroles nodošanu valstij], tajā anotācijā bija rakstīts, ka Ventspils brīvostā pastāv augsti korupcijas riski un arī Saeimas likumu izmaiņu pamatā bija teikts, ka brīvostā ir augsti korupcijas riski, tāpēc no valdes jāmet ārā Ventspils domes pārstāvji,” norādīja Lembergs, kurš šajā sakarā bija uzrakstījis vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) ar aicinājumu informēt par kādiem korupcijas riskiem ir runa. Kariņš šo vēstuli esot pārsūtījis satiksmes ministram, kas informāciju nav sniedzis.

“No tās atbildes izriet, ka valdības rīcībā nav nekādu pierādījumu šim apgalvojumam. Viņi saka, ka atbilde jāprasa no amerikāņiem, bet to likuma anotāciju jau rakstīja Latvijas valdība un uz tā pamata Saeima pieņēma likuma izmaiņas,” uzsvēra Lembergs.

Jāsaka gan, ka arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir norādījis, ka tā pastāvēšanas laikā biroja lietvedībā nav bijis neviens kriminālprocess par iespējamiem koruptīviem noziedzīgiem nodarījumiem kādā no Latvijas ostām.

Lembergs uzsvēra, ka šīs valdības mērķis ir maksimāli sagraut valsts dzelzceļu un ostas, padarīt to infrastruktūru mazvērtīgu, lai to lēti privatizētu: “Tas skaidri ierakstīts valdības faktiskā vadītāja Bordāna 2019. gada janvāra darbības programmā. Pēc Bordāna un Kariņa domām, Latvijas liekākais mīnuss ir atrašanās pie Baltijas jūras, kur ir trīs lielās ostas, starptautisko ceļu krustpunkts. Bordāna-Kariņa valdības “sasniegumi” ir iespaidīgi. [..] Visa šī totāli aprobežotā runāšana piesedz ostu infrastruktūras privatizāciju, maksimāli samazinot ostu, dzelzceļa aktīvu tirgus vērtību. Tā ir korupcija. Tiltu /starp Austrumiem un Rietumiem/, kuru Latvija sekmīgi nojauc, jau ir uzbūvējuši kaimiņi. Latvijas pašizolācija notiek uz tautas nabadzības rēķina.”

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, redzams, ka viens no JKP mērķiem ir atgūt Ventspils ostas statusu – Baltijas lielākā osta. Tas iet kopā ar partijas ieceri veicināt esošo ostas uzņēmumu darbības nodrošināšanu un izveidot ciešu Ventspils domes un Ventspils brīvostas pārvaldes sadarbību. Tātad, līdz šim pašvaldības pārstāvji ostu valdē liecināja par korupciju, bet tagad ar JKP svētību tie būs vēlami?

Ņemot vērā, kāda šobrīd ir situācija ar tranzītu un ostām un visu iepriekš notikušo, vai JKP nokļūšana pie varas Ventspilī to visu nepasliktinās vēl vairāk? Šķiet, ka JKP programmā ierakstītais sauklis “Dievs, svētī Ventspili!” šeit būs īstajā vietā!

Komentāri