Ceturtdien, 12. oktobrī, tiešsaistē norisinājās biznesa konference “Grāmatvedība un nodokļi 2024”, kurā eksperti aplūkoja aktuālākās tendences grāmatvedībā un svarīgākos jautājumus saistībā ar nodokļu politiku. Eksperti ieskatījās grāmatvedības izaicinājumos tuvākajos gados, tostarp kādi jaunumi jāapgūst uzņēmējiem un grāmatvežiem, lai tie varētu sekmīgi strādāt.
Konferencē piedalījās arī BDO Latvia vecākā nodokļu konsultante Kristīne Tēra, kas atzina, ka digitālie nomadi jeb tā sauktie klejotāji kļūst arvien populārāki.
“Arī Latvija, sekojot attālinātā darba tendencēm, veica Imigrācijas likumā papildinājumus, kas paredz iespēju trešo valstu pilsoņiem saņemt attālināta darba vīzu, lai dzīvojot Latvijā, un no Latvijas veiktu attālināto darbu pie darba devēja, kas ir reģistrēts citā Ekonomikas sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstī, vai turpinātu saimniecisko darbību, kas reģistrēta citā OECD dalībvalstī,” norādīja K. Tēra.
“Digitāliem nomadiem ir priekšrocības – viņiem ir iespēja piemērot samazināto IIN nodokļu likmi, 15% apmērā, taču, lai šo likmi varētu piemērot, ārvalstniekam ir jākļūst par Latvijas nodokļu rezidentu. Samazinātā likme tiek piemērota 365 dienas,” norādīja eksperte.
Savukārt attālinātajam darbam IIN nodokļa piemērošana tiek veikta atbilstoši rezidences statusam un atalgojuma veidam. Latvijas nodokļu rezidentam Latvija ar IIN tiek aplikti vispasaules ienākumi, kamēr Latvijas nodokļu nerezidentam IIN tiek piemērots tikai tam ienākumam, kas faktiski gūts Latvijā.
“Latvijas rezidentiem, kas ir nodarbināti pie Latvijas darba devēja un dodas veikt darbu attālināti uz ārzemēm, jāņem vērā tās valsts normatīvie akti, tomēr pēc būtības, IIN tiek maksāts rezidences valstī,” sacīja K. Tēra, atzīstot, ka digitālie nomadi kļūst arvien populārāki un šādu darbības veidu izmanto arvien vairāk cilvēku.
Konferencē piedalījās arī Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju komitejas vadītāja Lilita Beķere, VID Nodokļu maksātāju uzvedības analīzes un prognozēšanas pārvaldes direktora vietniece Natālija Fiļipoviča, LBTU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes profesore Inguna Leibus, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas valdes locekle Ilze Palmbaha, COBALT vadošā speciāliste nodokļu jomā un nodokļu konsultāciju vadītāja Sabīne Vuškāne, VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes Procesu metodikas un atbalsta daļas vadītāja Santa Deksne, Grāmatvedības un nodokļu eksperte, konsultante, Latvijas Grāmatvedības kluba vadītāja Jadviga Neilande un “Johansone un partneri” valdes locekle, zvērināta revidente Modrīte Johansone.
Biznesa konferences ir strauji augošs biznesu konferenču organizators, kura rīkotās konferences tiešsaistē un klātienē apmeklējuši jau simtiem dalībnieku. Kopš 2020. gada Biznesa konferences organizējušas jau vairāk nekā 20 konferences par dažādām aktuālām tēmām.