Jau šomēnes no Latvijas ielām būtu jāpazūd automobiļiem ar Krievijas numura zīmēm. Eiropas regula paredz, ka sankcijām pakļauti arī privātie transportlīdzekļi, kas reģistrēti agresorvalstī. Ja nevarēs pierādīt, ka automobilis dodas cauri mūsu valstij tranzītā, policijai būs pienākums spēkratu konfiscēt un nodot Ukrainai, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.
Ceturtdienas pusnaktī Rīgas centrā simboliski tika noņemti burti no “Maskavas nama”. Agresorvalsts galvaspilsētas filiāle ar visu Maskavas ģerboni tagad ir pagātne. Ēka ar speciālu likumu pārņemta Latvijas valsts īpašumā. Un ierakstīta zemesgrāmatā uz Satiksmes ministrijas vārda.
Drīzumā no mūsu ielām būtu jāpazūd vēl vienai parādībai, kas katru dienu atgādina par Krievijas klātbūtni – automobiļiem ar Krievijas numuriem. Kopš pērnā gada rudens šādiem auto liegts iebraukt Eiropas savienībā šķērsojot Latvijas – Krievijas un Latvijas Baltkrievijas robežu. Šai laikā ir bijuši 16 mēģinājumi to pārkāpt, raidījumu “Nekā personīga” informēja Muitas pārvaldē. Taču uz Eiropas Savienības iekšējām robežām kontroles nav, līdz ar to nav iespējams pārbaudīt, cik ilgi transportlīdzeklis atrodas Latvijā.
Septembrī Eiropas Komisija publicēja skaidrojumu regulai par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā.
Skaidrojumā norādīts, ka dalībvalstīm nevajadzētu Eiropas Savienības teritorijā ielaist Krievijā reģistrētas automašīnas, jo tas uzskatāms par sankciju pārkāpumu. Aizliegums attiecas ne vien uz komerciālajiem, bet arī uz privātajiem braucamajiem. Dažas dienas vēlāk komisija papildināja skaidrojumus, uzsverot, ka sankciju samērīga piemērošana ir katras dalībvalsts ziņā.
Iebraukšanas aizliegumu auto ar Krievijas numuriem patlaban bez Baltijas valstīm vēl noteikušas Polija, Somija, Bulgārija un Norvēģija. Vācija šādas automašīnas jau konfiscē. Eiropas savienības aizliegumu Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs nosaucis par nacisma izpausmi.
Rudenī Latvija pieņēma likumu, kas aizliedz auto ar Krievijas numura zīmēm pārvietoties pa Latvijas ceļiem. Ja likumu pārkāpj, auto var konfiscēt. Likuma grozījumi paredzēja trīs mēnešu pārejas periodu, kura laikā auto ar krievu numurzīmēm jāpārreģistrē vai jāaizbrauc.
Par novembrī nobalsoja visi deputāti, izņemot Alekseja Rosļikova vadīto partiju. “Latvija Pirmajā vietā” balsojumā atturējās. Viņš skaidroja: “Es domāju, ka privātais transports, it sevišķi cilvēkiem, kuri atrodas ārpus Krievijas, kuriem, visdrīzāk negribas tur būt, viņiem nekādas atbildības nav par to, kas notiek viņu dzimtajā zemē. Līdz ar to aiztikt privātu īpašumu, cilvēkiem, kuri tāpat ir aizbēguši no savas valsts, manā skatījumā ir diezgan dīvains veids, kā iedragāt vai iespaidot mūsu kaimiņu.”
Savukārt Saeimas deputāts Vilis Krištopāns (Latvija Pirmajā vietā) norādīja: “Es pazīstu diezgan daudzus lielus uzņēmējus, kuri nav nekādi “putinisti” un brauc, brauca ar šādām mašīnām. Droši vien viņi tagad nomainījuši numurus un… Tas ir tāds politisks akts. Sak, atkrieviskosim Latviju, ja. [“Nekā personīga”: Eiropas regula attiecas uz visām Eiropas valstīm. Tai skaitā Latviju.] Nu, noņems tos numurus. Nebija jau daudz tās mašīnas. Kur ir problēma?”
Šomēnes Krievijā reģistrētām automašīnām vai nu jāpamet mūsu valsts, vai jāpagūst tās pārreģistrēt CSDD. Līdz šim pārreģistrācija veikta aptuveni pussimtam spēkratu.
Ceļu satiksmes drošības direkcijā stāsta, ka Latvijas numuri piereģistrēti 46 automašīnām (kopš pagājušā gada 1.janvāra), kas uz kopējā fona esot niecīgs skaits. Izskaidrojumi tam var būt vairāki. Krievijas tirgum paredzētie transportlīdzekļi nereti neatbilst Eiropas standartiem.
CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters norāda: “Tā ir visbiežāk izplatītā problēma, kāpēc nevarētu pārreģistrēt attiecīgo transportlīdzekli Latvijā vai citur ES. Bet, protams, jāatbilst ir vēl diviem citiem kritērijiem – transportlīdzekļa turētājam, īpašniekam jābūt uzturēšanās atļaujai, kā arī jāveic visas ar muitu saistītās procedūras.”
Līdz brīdim, kad policijai būs tiesības auto ar Krievijas federācijas zīmi konfiscēt, atlikusi vien nedaudz vairāk kā nedēļa. Cik daudz arvien vēl šādu automašīnu atrodas mūsu teritorijā, neviena valsts iestāde pateikt nevar.
Jūrmalā, bet īpaši galvaspilsētā Vecrīgas apkārtnē un Klusajā centrā raidījums “Nekā personīga” pamana vairākus spēkratus ar Krievijas numura zīmēm. Dārgas un ekskluzīvas markas “Porsche” automašīnai logā ielikta “Rīgas satiksmes” atļauja, kas ļauj stāvvietu izmantot bez maksas. Šādas kartes var iegādāties tikai Rīgā deklarēti iedzīvotāji. Autovadītāja apgalvo, ka zina par liegumu. Un Latviju atstās.
“Nekā personīga”: Kāpēc braucat ar Krievijas numura zīmēm?
Autovadītāja: Mana automašīna ir reģistrēta Krievijā.
“Nekā personīga”: Vai jūs zināt par aizliegumu? Jūs auto plānojat pārreģistrēt?
Autovadītāja: Mēs automašīnu plānojam vest atpakaļ uz Krieviju.
Sākot no 15.februāra Valsts policijai būs pienākums šādas automašīnas apturēt. Izņēmums būs diplomātu un vēstniecības transports. Automašīnām ar Krievijas numuriem, kas CSDD būs deklarētas tranzītam, Latviju būs jāšķērso 24 stundu laikā. Pārkāpuma gadījumā būs gan naudas sods, gan auto konfiscēšana.
Valsts policijas Reaģēšanas pārvaldes priekšnieks Juris Kančevskis skaidro: “Mēs varam apturēt tikai tad, ja noticis kāds ceļu satiksmes pārkāpums.Un šobrīd vēl var piedalīties legāli ceļu satiksmē līdz šim 15.februārim.”
Atbildot uz jautājumu, vai 15. februārī policija var apturēt bez redzama iemesla, viņš norāda: “Jā, mēs varam apturēt, lai pārbaudītu, vai piedalās ceļu satiksmē legāli. Jebkurā gadījumā likumdevējs ir noteicis piemērot gan naudas sodu, gan arī vienlaicīgi mantas (auto) konfiskāciju.”
Tieslietu ministrijā apgalvo, ka Krievijas auto konfiskācija starptautiskas tiesvedības riskus neradīs. Hibrīdapdraudējuma laikā tikšot stiprināta sabiedrības drošība, no Latvijas ceļiem noņemot sankcijām pakļautus transportlīdzekļus.
Policijā norāda uz vēl kādu problēmu. Pērn klātienē fiksēti 530 pārkāpumi satiksmē ar Krievijā reģistrētiem auto. Lielākā daļa naudas sodu esot samaksāta, apgalvo tiesībsargi. Taču ātruma pārkāpumiem, kuri fiksēti ar fotoradaru, informāciju par transportlīdzekļa īpašnieku Latvija nevar iegūt, un nav ko sodīt, jo mums nav sadarbības līguma ar trešajām valstīm.
Pēdējā laikā samazinās auto skaits, ar Krievijas numura zīmēm, kas pārkāpušas ātrumu, taču tas joprojām ir augsts, skaidro policijā.
Stacionāro fotoradaru fiksēto pārkāpumu skaits Latvijā:
Gads 2023 2022 2021
Krievija 9 211 21 076 16 693
Avots : CSDD
Valsts policijas Reaģēšanas pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis norāda: “Joprojām liels skaits ir trešo valstu transportlīdzekļiem, kuri tiešām ignorē šīs prasības, jo noteikti viņi to dara apzināti, jo zina šīs sekas, ka norma uz viņiem neattiecas, jo Latvija neapmainās ar pārrobežu informāciju ar konkrēto valsti.”
Tieslietu ministrija sākotnēji plānoja konfiscēt ne vien Krievijā, bet arī Baltkrievijā reģistrētos transportlīdzekļus, taču no nodoma vēlāk atteicās.
Arī parlamentārieša Jāņa Vitenberga (NA) rosinātais tāds pats priekšlikums Saeimā neguva atbalstu: “Es teiktu Krievijas numuri ir samazinājušies, bet es redzu Baltkrievijas reģistrācijas numurus uz mūsu ielām. Un tās ir tās bažas, ko es paudu gan kolēģiem komisijas sēdē, gan šeit no Saeimas tribīnes. Diezgan viegli ir Krievijas kolēģiem aizbraukt uz Baltkrieviju, pārreģistrēt savas automašīnas un baudīt visas tās privilēģijas, ko tas varētu sniegt šeit Latvijā.”
Saeimas Tautsaimniecības un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama (Progresīvie) norāda: “Ārlietu ministrija bija tā, kas pauda pozīciju, ka tas nav tik viegli atrisināms jautājums attiecībā uz Baltkrieviju. Tā kā tur vajadzīga arī citu institūciju iesaiste, lai atrastu to īsto argumentāciju.”
Papildu resursi Valsts policijai jaunajiem pienākumiem nav piešķirti un īpaši reidi rīkoti netiks. Vasarā novērotais, ka iebraucēji no Krievijas savām automašīnām lika viltotus numurus, vairs neesot novērota.
“Mēs ļoti ceram, ka šis pārejas periods ir bijis pietiekami garš (3 mēneši), ka šie cilvēki būs saprātīgi, un savlaicīgi būs rīkojušies tā, lai šajā laika posmā piedalītos satiksmē jau atļauti, un mums nebūs jāsaskaras ar šīm skandalozajām situācijām, kas bija, piemēram, Eiropā,” saka Jančevskis.
Pērn autobraucēji no trešajām valstīm izdarījuši 50 000 pārkāpumu. Daži ātrumu pārsnieguši pat 200 reižu. Taču pie atbildības viņus saukt nevar. Šonedēļ Saeima pacēla sodus ātruma pārkāpējiem, jo uz ceļiem ir kritiski liels bojā gājušo skaits. Taču braucējus no trešajām valstīm tas neietekmēs. Un neesot arī plāna, kā to mainīt.