“Acu slimību tendences diemžēl pieaug, turklāt tās tiek atklātas aizvien agrāk. Iepriekš tuvredzība bērniem vairāk parādījās divpadsmit līdz četrpadsmit gadu vecumā, bet tagad tie jau ir astoņi līdz desmit gadi,” Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” atklāja optometriste, medicīniskās fizikas zinātņu doktore Aiga Šveide.
Ārste minēja lielākos redzes bojāšanās riskus, kas ietver lasīšanu tumsā un guļus un skatīšanos telefonā ļoti tuvu. Galvenā atsķirība no agrākiem laikiem ir tāda, ka grāmatu ir nomainījis mobilais telefons vai planšete. “Šajās ierīcēs ir daudz zilās gaismas, kas traucē bērna diennakts ritmu, kā rezultātā viņš nevar aizmigt, kļūst uzbudinātāks,” Šveida atklāja viedierīču mīnusu. Šobrīd ir izgudroti zilās gaismas filtri, kurus var ielādēt telefonos un mazināt zilās gaismas ietekmi.
“Jo mazāks bērns, jo mazāk laika viņam būtu jāpavada ar mobilo telefonu vai planšeti,” apgalvo optometriste. Pētījumi apgalvo, ka līdz trīs gadu vecumam bērnam vispār nevajadzētu dot planšeti. Bieži vien vecāki to dara ērtības dēļ, lai bērns būtu aizņemts un paši varētu darboties, piemēram, virtuvē taisīt ēst. Līdz trīs gadu vecumam bērnam vajadzētu attīstīt citas spējas, tādēļ telefons, dators un televizors nav tas, kas viņam būtu vajadzīgs.
Skolas vecuma bērnam speciāliste iesaka pavadīt ne vairāk par divdesmit minūtēm no vietas dienā pie kādas no viedierīcēm, taču tas arī ir atkarīgs no paša bērna. Ja bērns sāk miegt acis, skatoties televizoru vai uz tāfeli, tā ir viena no pazīmēm, ka būtu jāapmeklē acu speciālists. Vēl viena pazīme ir bērna skatīšanās blakussēdētāja pierakstos, nevis uz tāfeles, jo, iespējams, viņš nevar tik tālu saskatīt.
“Diemžēl tieši skolas vecuma tuvredzība ir tā, kas ļoti progresē, un, jo agrāk tā sākas, jo līdz lielākiem skaitļiem tā var progresēt,” brīdina optometriste. Tas arī lielā mērā atkarīgs no ģenētiskā mantojuma un bērna ikdienas. Jo vairāk laika bērns pavada ārā, aktīvi skraidot un darbojoties, jo vieglāk ir nobremzēt redzes pasliktināšanos, ja tā ir sākusies, vai vispār izvairīties no briļļu nesāšanas nākotnē.
“Acu aizvēršana nav tas labākais veids, kā atpūtināt acis. Labākais veids ir paskatīties apkārt, tālāk un tuvāk, piecelties no krēsla, izkustināt acis, izstaigāties,” apgalvo acu speciāliste.
Foto: Pixabay